Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zatímco partnerovi se do zpráv v mobilu často lézt nevyplácí a zároveň se jedná o porušení osobních práv a svobod, u dětí se jedná o něco jiného, myslí si rodiče, u dětí je to povolené v rámci jejich ochrany.

Opatrně s kotrolováním mobilů vašich dětí! Radí psycholog

Děti a mobily: věčná otázka
zdroj: Thinkstockphotos Děti a mobily: věčná otázka
aktualizováno 19.04.2013, 00:00 | 19.04.2013, 00:00 | /rozumnehubnuti.cz / esn

Zatímco partnerovi se do zpráv v mobilu často lézt nevyplácí a zároveň se jedná o porušení osobních práv a svobod, u dětí se jedná o něco jiného, myslí si rodiče, u dětí je to povolené v rámci jejich ochrany.

Děti často touží po volnosti, mnohdy se ale právě díky oné kýžené volnosti mohou dostat do problémů, které si žádný rodič nepřeje. Pomůže nám v jejich ochraně čtení jejich zpráv v mobilu?

 

Kdy dát dítěti mobil

 

Řídit se tím, že my jsme za našeho mládí také mobily neměli není na místě. Je jiná doba. Psycholog Karel Loudal z teplické kliniky radí: „Dítěti pro ten pocit, že má telefon stačí, když mu dáte obyčejný přístroj, ze kterého lze odesílat esemesky a přijímat hovory. Až v pubertě jsou pro děti důležité věci, se kterými mohou udělat na ostatní dojem.“Navíc byste dítěti podle psychologa neměli poskytovat neomezený kredit. Měsíčně určit nepříliš vysokou částku, kterou mu mobil nabijete, aby se s kreditem naučilo hospodařit. Podle psychologa Loudala prý bohatě stačí, když dítěti nabijete kredit za 250 Kč. Dítě si tak alespoň důkladně rozmyslí komu napsat nebo zavolat.

 

 

Co se týká internetu v mobilu, dětem se nedoporučuje

 

Chytré telefony ale mají jednu nespornou výhodu. Funguje na nich lokátor, díky kterému budete přesně vědět, kde se dítě pohybuje. Více o této problematice se dozvíte v každé prodejně s telefony. S tímto postupem přišli jako první Američané, kteří své děti úzkostlivě sledovali na každém kroku. Karel Loudal v tomto ohledu problém nevidí, ale doporučuje, aby se kolem 15. roku dítěti sdělilo, že my rodiče chceme mít a máme díky mobilu přehled, kde jsou. Kdyby na to děti přišly sami, mohlo by je to značně rozrušit nebo pobouřit pro nám.


Kontrola zpráv a hovorů

 

Podle webu spy-mobile-phone.com až 36% dospívajících dívek a 39% chlapců využívají možností posílání zpráv s nahými fotkami. Až kolem poloviny dětí dostávají zprávy se sexuálním podtextem, aniž by si je vyžádaly. 67% dětí se nebrání komunikaci přes telefon s cizími lidmi.

 

Vy jako rodič tomu můžete zabránit pouze tím, že dítěti mobil seberete. Pokud totiž budete dítěti vědomě zasahovat do soukromí, aniž byste ho o tom informovali, mohlo by to narušit vaši vzájemnou důvěru potom, co na to dítě přijde. „Měli bychom si uvědomit,“ říká psycholog Loudal, „že děti jsou velice citlivé a všímavé. Někdy více než si myslíme. Možná nám neřeknou, že o naší kontrole ví, ale mohou navždy ztratit důvěru, která je velice křehká!“ Děti si navíc vždy při dnešních vymoženostech najdou cestu, jak s lidmi komunikovat. A to například prostřednictvím internetu. Jediné, co tedy odborník radí je, abychom se s dětmi snažili hovořit a zároveň respektovali jejich soukromí. „Pokud budeme dávat najevo svou důvěru a zároveň důrazně vychovávat, dítě si brzy stanoví své hranice, za které už nepůjde.“ Dokončuje psycholog loudal. 

 

Selský rozum napovídá, že dokonce máme na kontrolu mobilů našich dětí právo, protože platíme jejich účet, ale není to tak úplně pravda. Každý člověk má ze zákona právo na soukromí, stejně tak i děti. Ke čtení zpráv se tedy uchylte jen v krajní nouzi, máte-li pocit, že se vaše dítě ocitá v problémech, se kterými se nechce svěřit.

 

A jak tyto situace řešíte vy? Je pro vás soukromí vašich dětí svaté, nebo se nebojíte nakouknout do jejich světa zkrze komunikaci v telefonech nebo dokonce v sociálních sítích?  

ČTĚTE TAKÉ:

Jak ochránit malé děti před nebezpečím

Smrt dítěte, ztráta nejtěžsí, jak se s tím vyrovnat

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jan 14:05 23.03.2018
Tohle je imbecilní článek. Jako rodič nepotřebuju psychologa k tomu, aby mi říkal, co a kdy mám svému dítěti pořídit. Pan psycholog by se měl nechat vyšetřit ...
Evča1995 18:31 26.04.2013
Blbost, pamatuju si, že asi v 4. nebo v 5. třídě začli frčet mobily s infráčem a s Bloototh a lepším rozlišením, já měla jen mobil bez těhle dvou věciček a byla jsem dost OUT na prvním stupni ZŠ. Teď je mi 17 a přijdemi, že ti co maj horší telefon jsou úplně v pohodě než děti ve 3tí třídě.
Telefonista 19:16 19.04.2013
Přijde mi jen úsměvné, že podle článku stačí dítěti levný telefon a na fotce mají děti iPhony :)