Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nejednoho dospělého může překvapit nevinná dětská otázka začínající slovíčkem Proč? Proč se neustále ptají Proč?

Proč se děti ptají: Proč?

aktualizováno 24.03.2011, 00:07 | 24.03.2011, 00:01 | Libor Popela/doma.cz

Nejednoho dospělého může překvapit nevinná dětská otázka začínající slovíčkem Proč? Proč se neustále ptají Proč?

Tati, a proč máš na ruce pět prstů, a ne šest? Mami, a proč nemají stromy rýmu? Tati, a proč je slunce žluté a měsíc bílý? Existuje řada otázek, na které chtějí děti znát odpověď a které dokážou dospělým přidělat pár vrásek na čele. Smysluplně odpovědět na některé z nich, to je totiž oříšek. Ale dětská zvědavost má svůj důvod.

 

"Děti chtějí poznat svět, a to do detailu. Ptají se na to, čemu nerozumějí, chtějí to pochopit a uchopit a otázky jsou někdy vhodným nástrojem, jak se dozvědět to, co považují za potřebné,“ uvedla psycholožka Jana Skálová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Čekám dítě a nevím s kým!

BLOG Z MATEŘSKÉ: Hloupé otázky a desítky nákupů

 

Dětská touha poznávat je vysledovatelná už od nejranějšího věku, kdy děťátko mžourá na blízké okolí, postupně jej poznává a začíná si uvědomovat, kde je doma a kde je v cizím prostředí.

 

 

Postupem času se přidá i touha poznat, proč jsou věci tak jak jsou a proč to není jinak. Poznat, porozumět, zaškatulkovat, pochopit, dostat se tomu pod kůži. Proč chodíme večer spát a sovy ne? Proč je tráva zelená? Proč je hrnec kulatý a ne hranatý?
 

"Náš pětiletý Josífek je na otázky odborníkem. Když začne, je to jako střelba ze samopalu. A žádná odpověď mu není dost dobrá, stále chce vědět víc a víc. A proč nemá strom rýmu? Protože nemá nos. A proč nemá nos? Protože ho nepotřebuje. A proč ho nepotřebuje? Protože dýchá díky listům. A proč dýchá díky listům? Vždy se chce dostat až na samou podstatu věci. Aby člověk odpověděl na všechny ty dotazy, musel by nosit v hlavě pěkně tlustou encyklopedii,“ popsala maminka Eva z Prahy.

 

I přes zvídavé dotazy děti přitahuje, když si odpověď mohou nalézt sami. Je ta louže hluboká? Tak to zkusím! A HOP! Jenže dospělí pro takové objevování leckdy nemají pochopení. Malý klouček stojí před maminkou v zacákaných kalhotách a chce se pochlubit, že ta louže hluboká opravdu byla, maminka však nad ním spráskne ruce.

 

 

"Někdy je těžké dětské poznávání ukočírovat, ale i taková louže je pro děti nesmírným poznáním a nabízí mnoho k naučení. Děti si mohou na vlastní kůži zažít, že když stoupnou do kaluže, jednou je mělká a podruhé hluboká. A že i velká louže může být mělká, zatímco malá louže hluboká. A že když do ní stoupnou, udělá to velké žbluňk a voda se rozstříkne na všechny strany. A že čím silněji do ní stoupnou, tím dál se voda rozstříkne. V tom je přece spousta poznání,“ řekla psycholožka Skálová.

 

Děti se ptají, když odpověď sami zjistit nemohou. A otázky jsou často zapeklité. Řada rodičů se snaží odpovědět na všechny z nich, přestože odpověď dobře neznají. Třeba i z toho důvodu, že nechtějí před svými ratolestmi přiznat neznalost. Na druhou stranu uznat, že nevím je sice "chlapské“, nicméně taková odpověď dětskou touhu po poznání ukojí asi jako labužníka chleba se solí.

 

"Rodiče nemusí vědět všechno, stačí vědět, kde žádanou informaci najít. V encyklopedii, na internetu... A dítě jistě ocení, když mu táta řekne, tak pojď, odpověď najdeme v této knížce. Už jen pro ten společný čas, který bude rodič s dítětem trávit,“ uvedla psycholožka Skálová.

 

Podle ní je chybou, když rodiče na otázky dětí příliš často odpovídají "nevím“. Malí rozumbradové pak na kladení dotazů přestávají mít chuť, protože na ně nedostávají odpovědi.

 

Ještě větší chybou jsou pak věty typu: "A proč za mnou chodíš s takovými blbostmi?“ Taková odpověď totiž dokáže dětskou touhu po poznání utlumit na pořádně dlouhou dobu. A to by přece byla škoda, ne?

 
11 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře