Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Vaše dítě tráví hodiny na sociálních sítích a možná na svém youtube kanalé prezentuje více ze svého soukromí, než je zdrávo. Co všechno jako jeho rodiče musíte vědět a hlídat, nám poradí odborník na problematiku sociálních sítí.

ROZHOVOR s odborníkem na sociální sítě, jak chránit vaše dítě před internetovou zlobou

dívka s počítačem
zdroj: Thinkstockphotos dívka s počítačem
aktualizováno 22.05.2016, 00:20 | 22.05.2016, 00:20 | ks

Vaše dítě tráví hodiny na sociálních sítích a možná na svém youtube kanalé prezentuje více ze svého soukromí, než je zdrávo. Co všechno jako jeho rodiče musíte vědět a hlídat, nám poradí odborník na problematiku sociálních sítí.

Tomáš Gavlas (29) je zakladatelem firmy Get Boots, která se zaobírá problematikou youtube a také se stará o nejlepší české youtubery, jako je například Jirka Král nebo Teri Blitzen. Zná tedy prostředí sociálních sítí se všemi jeho možnostmi i problémy. Co by poradil rodičům současné mladé generace, pro ktrou může být on-line prostředí stále neznámým a  nepochopeným "nepřítelem"


Kolik má dítě prozrazovat ze svého soukromí?

Děti by ze svého soukromí měly prozrazovat jen to, co uznají za vhodné a snažit se neříct mnoho. Protože čím víc toho dítě prozradí, tím je pro okolí zranitelnější. Proto doporučuji, ať zkusí pro začátek natáčet vlogy s jedním s rodičů, jako to dělala například i známá blogerka Teri Blitzen, která díky pomoci své maminky začala vlogovat .

 

Dá se sklouznout v youtuberingu k šikaně?
Ano, dá. Už jsou známy tři případy, které se staly u nás v České republice. A díky těmto případům jsem se hodně naučil a můžu své klienty na vše připravit a obrnit je do budoucnosti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Šikana na vzestupu! Rady pro rodiče
VAROVÁNÍ! Tyto fotky dětí na sociální sítě nikdy nedávejte!
Šikanují vám dítě? Poznejte to na jeho chování

 

Odkdy je vhodné pustit dítě na youtube?
Podle všeho děti mohou na youtube od třinácti let, ale není to nikde psáno. Takže hodně záleží na rodičích, co jim dovolí.

 

Tomáš Gavlas
(Foto: Twitter)

 

Co si osobně myslíte o tom, že děti začínají už ve třinácti letech vlogovat?

Víte, ony to vnímají úplně jinak. Nepřemýšlí o tom, že by jim něco utíkalo, mají úplně jinou mentalitu, protože se do toho narodily a celý svůj život v tom vyrůstaly. Například již zmíněná blogerka Teri Blitzen: už ve svých čtrnácti letech dělala průzkum, jak dívky vnímají krásu. Takže podle mého názoru záleží hodně na tom, jak je dítě vyzrálé.

 

 

Dnes si i v Čechách někteří blogeři a vlogeři vydělávají nemalé peníze. Myslíte, že čím dříve dítě začne, má větší šanci na úspěch?

To je těžká otázka. Důležité je zmínit, že vlogů je po světě mraky a je těžké v dnešní době uspět. Nutné je zmínit, že známým youtuberem se člověk nestane ze dne na den, ale že to chvíli trvá. Trvá to třeba půl roku než vás začne sledovat více lidí. Především se musíte obrnit trpělivostí a snažit se odlišit od ostatních a počítat s tím, že budete terčem kritiky, protože člověk je tvor závistiví.
 

Máte přehled, co dělají vaše děti na sociálních sítích?

Máte i vy doma budoucí hvězdu YouTube?

Podělte se o své rady, názory a zkušenosti v komentářích.

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře