Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Druhý den druhého týdne druhého měsíce v každém roce. Víte, co odlišuje toto únorové úterý od těch ostatních? 9. února 2016 je Dnem bezpečného internetu.

Sedm rad pro bezpečné zacházení dětí s tablety a smartphony

Dítě s tabletem
zdroj: oficiální zdroj Dítě s tabletem
aktualizováno 09.02.2016, 00:28 | 09.02.2016, 00:28 | doma.cz

Druhý den druhého týdne druhého měsíce v každém roce. Víte, co odlišuje toto únorové úterý od těch ostatních? 9. února 2016 je Dnem bezpečného internetu.

Pod mnoha vánočními stromečky letos děti jistě našly tablety nebo chytré telefony, takže je ten pravý čas na pár rad k jejich využívání. Až pomine prvotní nadšení z dárku, je dobré si s dětmi nad jejich novými „hračkami“ sednout a ujasnit několik základních principů.


„Před tím, než děti necháme samostatně využívat tato zařízení a pohybovat se na Internetu, doporučujeme zavést pravidla, která bude celá rodina respektovat a dodržovat,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. „Dodržování několika jednoduchých zásad týkajících se zabezpečení mobilních zařízení i bezpečné komunikace obecně je základem toho, aby se naše děti naučily využívat výhody mobility ve svůj prospěch a vyhnuly se úskalím, která s tím souvisejí,“ dodává Jan Dvořák.


1. Chránit si soukromí – stejně jako v reálném životě nemají děti říkat cizímu člověku kde bydlí, co budou odpoledne dělat nebo kdy nebude nikdo doma, i na sociálních sítích a na Internetu obecně by neměly zveřejňovat žádná soukromá osobní data. S rozmyslem uvádět například na Facebook kde bydlí, kdy a kam pravidelně chodí na kroužky, co je baví – vždy je třeba se zamyslet nad tím, co o sobě sdělují veřejně. Zkuste dětem nabídnout, že se podíváte, co o nich na sociální síti vidí úplně cizí lidé, a vysvětlete, že na jejich profil se nedívají jen kamarádi.

2. Dodržovat obecná pravidla počítačové bezpečnosti – není to jednoduché, ale zkuste dětem vysvětlit, jak volit přístupová hesla. Je třeba volit jiná hesla než 1234, pravidelně je měnit, nepoužívat stejné heslo k různým službám a nikomu svá heslo neprozrazovat. Zvláště u menších dětí je na rodičích, aby nezapomněli na antivirový program s pravidelnými updaty, využití firewallu, či speciálních programů na odstranění škodlivého malwaru. Mnohé z těchto programů jsou pro domácí účely zadarmo.

 

Školák
(Foto: oficiální zdroj)


3. Chránit svá data (nebo je alespoň zbytečně nenabízet ke zcizení) – ani dospělí si často neuvědomují, nakolik riskují při využívání nezabezpečených WiFi sítí, kde může mírně zkušený hacker s vybavením v řádu stokorun komunikaci poměrně jednoduše sledovat. Když už se do takovéto sítě přihlašujete, vyvarujte se využívání takových služeb, kde by mohlo být „odposlechnuto“ heslo, a následně zneužita identita – například web maily, internetové obchody, placené přístupy k různým zdrojům. Po návštěvě veřejné sítě je dobré ji z telefonu nebo tabletu odmazat.


4. Nebát se zeptat
- děti by měly vědět, že nemají instalovat programy a vylepšení, pokud si nejsou jisty, co daná služba, hra, aplikace obsahuje, nebo co instalace obnáší. Měly by dávat pozor například u serverů nabízejících hry zdarma, protože při jejich stahování a instalaci mohou nainstalovat i nevítané hosty v podobě mallware nebo počítačových virů. A pokud nevědí, je lepší se zeptat, než zkoušet „co to udělá“.

 

ČTĚTE TAKÉ:

České děti samy šíří svoji dětskou pornografii! Porušují zákon
Děti mají častěji poruchy očí! Je to kvůli počítačům a tabletům?
Hraje vaše dítě počítačové hry? Může se tak i něco naučit


5. Dbát o své věci - vysvětlete dětem, co mohou a nemohou na počítači dělat. Objasněte jim, proč není vhodné neomezeně pouštět na počítač své kamarády a jak lze zneužít jejich virtuální identitu.


6. Nebýt důvěřivý
- je třeba dětem objasnit, proč nelze přijímat nabídky přátelství od lidí, které znají jen ze sociální sítě, nebo je o ně žádat. A už vůbec že není možné se s takovými lidmi scházet.


7. Nenechávat si problémy pro sebe – pokud děti někdo ponižuje, obtěžuje, pronásleduje, nebo jim dokonce vyhrožuje, mají se svěřit někomu, komu věří, nejlépe dospělému.
A na závěr obecně platná zásada – ideální je s dětmi hovořit – i o tom, co je potkalo ve virtuálním světě. Vědět, co je zajímá, na jakých sociálních sítích sdělují své zážitky, případně s čím si nevědí rady.

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

starostlivá matka 18:02 11.02.2016
lidi to jste se zbláznili!
dávat malím dětem tablety a smartphony!
no pokud jste milionáři tak to neva ale jinak jste blázni!