Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Více než 140 tisíc dětí letos bude muset u zápisu ukázat, jestli jsou na školu připravené. Požadavků na šestileté dítě je přitom velké množství. Zvládli byste to taky?

Tohle musí umět dítě u zápisu do školy. Zvládli byste to taky? TEST

Vložit video na:

aktualizováno 14.02.2016, 00:47 | 14.02.2016, 00:47 | TN.cz / mom

Více než 140 tisíc dětí letos bude muset u zápisu ukázat, jestli jsou na školu připravené. Požadavků na šestileté dítě je přitom velké množství. Zvládli byste to taky?

Rozlišit pravou a levou stranu, zavázat si tkaničky, umět napočítat do pěti, vyprávět příběh nebo zvládnout telefonovat. To je jen pár z desítek věcí, které by mělo dítě před nástupem do školy umět. Alespoň podle doporučení ministerstva školství.

 

Dítě musí být dostatečně rozvinuté po všech stránkách, od fyzické zdatnosti, přes emocionální vyrovnanost až po matematické a jazykové znalosti. Malé děti by měly být schopné podepsat se, počítat na prstech, správně rozlišovat jednotné a množné číslo a rody, ale také třeba umět snášet prohru.

 

Mění se ale také forma, jakou zápis do prvních ročníků základních škol probíhá - v letošním roce školy poprvé testují tzv. elektronický zápis. Novinku zatím spustily školy v Brně. Nejde však o to, že by děti prošly zápisem prostřednictvím internetu, uleví se ale rodičům. Ti museli dříve ručně vyplňovat velké množství papírů, teď si předvyplněné zápisové listy jednoduše vytisknou a přinesou do školy. Na internetu pak mohou také zkontrolovat, jestli bylo dítě na školu přijato.

 

  

Rodiče mají ze zákona povinnost dítě do školy zapsat, jinak jim totiž hrozí pokuta až 3000 korun. Pokud dítě není na školu připraveno, například ze zdravotních důvodů, musí to doložit lékařským potvrzením.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ZPĚT DO ŠKOLY: Aby učení nebylo mučení...
ZPĚT DO ŠKOLY: S budoucím prvňáčkem opatrně
ZPĚT DO ŠKOLY: Školou nestrašte a další rady

 

V následujícím videu vám odborníci ze vzdělávací společnosti   Lukáš Šlehofer a Adéla Zelenda Kupcová zodpoví otázky související se zápisem dětí do první třídy.

 

 

Jestli je vaše dítě na zápis do školy dobře připraveno, můžete jednoduše zjistit. Ministerstvo školství totiž vydalo Desatero pro rodiče dětí předškolního věku, kde je podrobně popsáno, jaké dovednosti by měly děti ovládat. Může sloužit také jako návod, co ještě s dítětem vypilovat.

 

Zvládá tohle vaše dítě? A zvládli byste tohle všechno v šesti letech i vy? Podívejte se do tabulky:

 

Co musí dítě umět, než nastoupí do první třídy
Výtah z Desatera pro rodiče dětí předškolního věku

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Alena 20:32 16.01.2017
No docela hustý. To placení v obchodě mi přijde přehnané a celkově je to dost přestřelené. Dítě není stroj. Letos půjde i můj syn k zápisu, barvy umí, abecedu skoro taky, počítat do 10, tiskacím se podepíše, ví jak vypadá čtverec, obdélník, kruh. Ale zaplatit v obchodě, pokud mu nedám přesně částku, to neumí a myslím, že to neumí valná většinu 6-letých.
Eva 23:43 19.10.2016
Prave jsem si precetla clanek ohledne toho, co by deti mely umet k zapisu do 1. tridy.
Chapu, ze spousta rodicu je povazuje za narocne a ze kazde dite je jine, ale vetsina pozadavku mi prijde primerena soucasne dobe a veku 6ti let. Clovek by nemel zapominat, ze deti chodi do skolky, kde se take hodne veci nauci, takze vse neni jen na rodicich.
Moje dcera nastoupila v zari do skoly ve svych 4 letech (v Anglii). Letos je to takova pripravka, deti si stale mohou dost hrat mezi ucenim (kazdy den od 9-15 hod). Uz se uci psat pismenka a pred nastupem do skoly jsme se s ni ucili abecedu od jejich 3 let (jen anglickou, ta je kratsi a jednodussi), aby byla pripravena na skolu. Pocitat ted umi do 30 a docela chape scitani a odcitani hravou formou.
Do skolky chodila od 3 let a hodne se tam s detmi pripravovali na nastup do skoly.
Vzhledem k tomu, ze materska je v Anglii maximalne 1 rok, ne mnoho maminek si muze financne dovolit zustat doma, takze deti musi k panim na hlidani nebo do skolek od 1 roku i drive, protoze stat posledni 3 mesice na materske uz nijak matkam financne neprispiva. Jsou tady striktni pravidla a vsichni, kdo se staraji o deti, musi s detmi delat ruzne cinnosti, ktere jim pomohou v jejich fyzickem a psychickem rozvoji a vyvoj deti musi byt zdokumentovan (fotky s mesicnimi zpravami ohledne vyvoje ditete).
Takze bych rekla, ze podminky v CR jsou dobre a pozadavky na deti k zapisu docela primerene.
Vazila bych si toho, co vam stat vsechno umoznuje ve srovnani napr. s Anglii.
Vetsi obavy bych mela z toho, jak se deti budou ucit psat. Predstava toho, ze uz se nebude ucit psaci pismo je pro me docela hrozna. Ale bohuzel takova je doba a clovek se musi prizpusobit.
Eva 17:59 30.07.2016
Dobrý den, jsem překvapena kolik čtenářů se domnívá, že požadavky kladené na děti před vstupem do 1. třídy jsou neúměrné a vysoké. Domnívám se, že nelze srovnávat sociální, psychickou a fyzickou vyspělost dětí narozených v minulém století s dětmi současnými. Úroveň poznání je v současné době na mnohem vyšší úrovni ve všech oblastech lidské činnosti. Výchova a vzdělání dítěte je záležitostí rodičů, způsobu výchovy a komunikace v rodině. Popsané požadavky (viz článek) považuji za reálné.
Jarmila 07:10 05.07.2016
Mám pocit, že tohle někdy nezvládá manažer s vysokou školou, já jsem šla ze školky do 1. třídy před 45 lety, znala jsem barvy, počítat do deseti, ukecaná jsem byla až dost, přátelská taky, ale písmenka a ostatní mne naučili ve škole, tak proč mají ty malí lidičky být připravený jak na maturitu. Tu jsem zvládla, ale na VŠ jem se nedostala
Dana 07:45 05.04.2016
ano, taky jsem tohoto názoru. A když se dítěti nějaký rodič před nástupem do školy nevěnuje, tak je dítě pro svůj další život ztracené? Může snad za to, že má takové rodiče?
Občan Cane 11:24 11.03.2016
Pro ty, co tu všichni nadáváte, jak jsou ty požadavky strááášně náročné, chci jen říct, že tento test spíš jen dokládá, jak se rodiče věnují svým dětem v předškolním období. Pochybuju, že všechny děti, které jsou přijaté do 1. třídy, umí všechny body. Ale na druhou stranu vidím, že tady hodně lidí vysloveně sází na to, že "ve škole ho všechno naučí". Není to pravda. Pokud s ním např. nebudete hrát logické hry, nebudete mu číst a rozvíjet jeho slovní zásobu, nedáte mu základní morální hodnoty a prvky sociálního chování, pocit zodpovědnosti, ve škole ho to nenaučí. A to dítě tam bude trpět. Proto se na to klade takový důraz.

S těma, co jsou proti integraci postižených dětí do běžného školství, částečně s vámi souhlasím. Přijde mi to dost podivné. Hlavně bych chtěl vidět, co by se dělo, kdyby např. moje dítě bylo nadprůměrně inteligentní, jestli by na tohle bral někdo ohled, nebo by se zase všichni oháněli tím slůvkem "elitářství", ačkoliv málokdo ví, co znamená. Na druhou stranu já jsem chodil do malotřídky, kde jsme byli spojení 1. + 3. třída, 2. + 4. třída (čili ti chytřejší s těma "hloupějšíma") a nijak nám to nevadilo.
Renata 19:53 09.03.2016
To je vtip ne? Jak se dítě může podepsat když neumí psát? Jak může skládat slova když neumí číst? A znát města a hory??? Já když před 20 lety chodila do první třídy,tak bylo normální že číst,psát a počítat nás naučili právě v té první třídě. Tenhle svět je fakt padlý na hlavu.
babi 22:41 28.02.2016
To,co se zde píše,je užas. Nemělo by dítě chodit do školy až se vše naučí doma?
Barča 13:53 21.02.2016
Taky záleží o jaké dítě se jedná že...ty mentálně postižené, které mají povinnost chodit do normální školy asi toto umět nemusí. Takže vznikne diskriminace zdravých dětí. K čertu s takovýma pravidlama !!
overal 20:05 17.02.2016
Nejdříve se snad dítě musí naučit psát, kvůli čemuž chodí do školy, a teprve potom se může naučit podpis!
1 2