Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

On to tak nemyslí, podívejte se, jak mě miluje… Zachránil mě! To není jeho chyba, že mě uhodil, já jsem ho probudila.

Třetina žen zažívá domácí násilí. Bití většinou vidí děti! Kde hledat pomoc?

nasili_16
zdroj: Thinkstockphotos nasili_16
aktualizováno 25.07.2013, 16:18 | 17.10.2013, 13:58 | doma.cz/mag

On to tak nemyslí, podívejte se, jak mě miluje… Zachránil mě! To není jeho chyba, že mě uhodil, já jsem ho probudila.

Ne, ty modřiny nemám od něj, to jsem spadla ze schodů. Ta rána na hlavě je od toho, jak jsem pětkrát spadla na žehličku. Já jsem prostě nešikovná. Klasické výmluvy žen – obětí domácího násilí.

 

Slyšíme je občas i od Ivety Bartošové. Odborníci na domácí násilí ale zatím nechtějí případ komentovat, protože nemají dostatek informací.


Pomalé ponižování
Nová studie potvrzuje. Přibývá domácího násilí. Muži si často vynucují sex. Bijí i těhotné!

 

Obavy z násilníka, nedostatečné sebevědomí a narušená osobnost ale patří mezi předpoklady toho, aby se žena stala obětí domácího násilí. Není to ale vždy tak. Stávají se jimi i dobře postavené a velmi vzdělané ženy. Mezi příběhy organizací, které postiženým pomáhají jsou třeba i právničky. „Všechno začalo tím, že mi začal vyčítat, že se málo starám o děti. Vadilo mu, že jdu třeba s kamarádkou na kávu,“ popisuje jiná vysokoškolačka začátek psychického teroru.

 

 

„Jako každá matka jsem samozřejmě pochybovala o tom, zda bych pro své děti nemohla udělat více, takže jsem mu postupně uvěřila,“ vypráví. Po dalších třech letech už její cesty vedly vždy jen z práce domů. Večer nikam nešla, dokonce si s kamarádkami ani nezavolala. Jenže manželovi to nestačilo. Začal jí vyčítat, že nosí krátké sukně. I na rodinných oslavách byl schopný žárlit. Bála se jezdit i tam. Opět klasický znak násilníka: izolovat ženu os svých nejbližších.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Kauza Bartošová: MLÁTÍ MĚ! Proč ženy neodejdou, i když jim jde o život?

 Hrůzy domácího násilí. Radí odbornice z ROSY

VÁŠ PŘÍBĚH: Byla jsem husička, a tak mě mlátil


Po dalších roce a poté, co po ní hodil talíř a škrtil jí, odešla. Děti naštěstí byly z prvního manželství, takže s ním již nemusela mít nic společného. „Nebýt článků, které jsem si o domácím násilí přečetla, a sama jsme se v nich poznala, nikdy bych nepochopila, co se doma děje,“ uzavírá s tím, že ani nebyla schopná říci, že odchází a celou rodinu odstěhovala ze společně pronajaté byty, když byl partner na služební cestě.

 Z domu
Obětem domácího násilí velmi pomohly zákony, které umožňují, aby byl násilník vykázán z domu. Potvrzují to i případy odhalené v červnu, ve kterém bylo vykázáno čtrnáct násilných osob¨. 

 

Intervenční centrum Praha zaznamenalo 289 kontaktů. „Prostřednictvím nich poskytujeme i služby jako sociálně právní poradenství a právní či psychologickou pomoc. Právě tuto pomoc využívají nejčastěji i ženy, jejichž muži museli být kvůli domácímu násilí vykázáni z bytu,“ popisuje vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová.


Nejdříve zesměšňování, pak kopance
Pomocnou ruku od Intervenčního centra přijala v červnu i mladá žena, která po téměř deseti letech nahlásila fyzické napadání od manžela. Vše začalo hned po svatbě, od zesměšňování a projevů pohrdání, přes urážky, strkání, až po několik bouřlivých hádek zakončených fyzickým útokem, při kterém nechyběly ani facky a kopance.

 

Muž si navíc vynucoval téměř každodenní sex bez ohledu na její náladu, potřebu či zdravotní stav. „V minulosti už jednou manželovo chování oznámila policii. Vše tenkrát skončilo na úrovni přestupku, čemuž se manžel vysmál. Dlouho proto váhala, zda má znovu problémy s násilím řešit. Nakonec u ní převládl strach, protože poslední napadení bylo brutálnější,“ líčila Holušová. Mladá žena s dvěma dětmi ve spolupráci s Intervenčním centrem požádala o prodloužení vykázání a také o rozvod.


 

Hrozil zabitím
Další otřesný případ se odehrál mezi bývalými manželi ze Slovenska, kteří žijí a pracují v Česku už řadu let. Pětapadesátiletá žena na linku 158 a oznámila násilí ze strany svého bývalého manžela. Policejní hlídka na místě zjistila, že údajný násilník se nachází ve značně podnapilém stavu, a proto byl odvezen na protialkoholickou záchytnou stanici.

 

V nemocnici však skončila i postižená žena. „Vyšetření lékařem i pozdější výpověď poškozené odhalili, že ve vztahu docházelo k násilným útokům řadu let. Obvykle jí bývalý manžel fackoval, bil pěstmi a když upadla na zem, tak ji kopal po celém těle. Často měl přitom v ruce nůž s dlouhou čepelí a šermoval s ním před jejím obličejem, když si vynucoval sex. Přitom jí vyhrožoval zabitím v případě, že bude jakkoli odporovat,“ uvedla Holušová.

 

Žena ve své výpovědi uvedla, že má za sebou už i horší útoky. Například před mnoha lety jí bývalý manžel při bití vyrazil dva zuby, jindy zase dostala takovou facku, že poté trvale přestala slyšet na jedno ucho. „Ani jeden z těchto incidentů ji ale nepřiměl, aby věc ohlásila na policii již dříve. Důvodem byl hlavně strach z jeho reakce a nedůvěra v instituce zabývajících se problematickou domácího násilí. Ten nakonec překonala a vše se dalo do pohybu,“ uzavřela Holušová s tím, že pomoc ale i bezplatné konzultace jsou poskytovány všem ohroženým osobám, které se na Intervenční centrum obrátí.


KDE HLEDAT POMOC?

VŠECHNY KONTAKTY NAJDETE ZDE:
www.domaci-nasili.cz


Další místa pomoci:
www.donalinka.cz - DONA linka – nepřetržitá telefonická pomoc - tel. č. 2 51 51 13 13

Bílý kruh bezpečí:
www.bkb.cz

ROSA
Centrum pro týrané a osamělé ženy
SOS tel.: + 420 602 246 102 (Po-Pá: 9-18 hod.)
email:
info@rosa-os.cz - hlavní e-mail o.s. ROSA
poradna@rosa-os.cz - internetové poradenství
azyl@rosa-os.cz - vedoucí azylového domu ROSA

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

mtw7173 12:32 07.12.2017
také jsem si prošla domácím násilím a to doknce 4x poprve jsem se nastěhoval k muži skoro o 20 let staršímu rok to bylo super ale po narození syna to vše začalo mlácení kopance daval mne pro mne a pro syna 5 kč na den na jídlo když jsem dostala rodičák tak mě vše sebral když jsem si to schovala vykopal to se mne to trvalo 3 roky několikrát jsem volala policii a několikrát byl soud vždy dostal jen pokutu pak jsem se zamilovala a odešla jsem k muži o 12 let starším než já ale byl to děvkař sice mne nebyl ale lítal po ženských před narozením syna ho zavřeli na 4 roky to jsem si mezitím našla muže o 7 let staršího než já rok super po roce začal chlastat a mne mlátil do práce nechodil já ho živila tak po 8 letech opět rozvod pak jsem si našla dalšího muže po krátké známosti otěhotněla tak vztach super po narození syna začal chlastat mlátit mne a líta po ženských vydržela jsem to 8 let když mlátil bezduvodně syna do mne kopal polámal mne žebra nos rozkopal páteř a ledviny nejhorší bylo když mne mlátil syn křičel maminko zavolej policii nebo nás táta zabije když odjel za děvkama tak syn vždy říkal maminko bude klid nikdo nás nebude mlátit nikdo po nás nebude řvát když dojel tak syn nevěděl kam se schovat když jsem nechtěla přistoupit na sex ve 3 tak mě sešlehal elektrickým káblem vše jsem nahlásila viděli i fotky ale nic se mu nestalo a já dostala podmínku za křivé obvinění když jsem po 8 letech odešla bydlela jsem u známých i na aziláku pak jsem si po 2 rokách našla partnera 2 roky super ale po 2 rokách začal chlastat a mlátit nás po 5 letem vztahu jsem odešla našla jsem si přítele jsme spolu 2 měsíce a konečně jsem štastná já i syn máme vše co jsme nikdy nemněli
1milenacountry 23:42 02.01.2014
Blbá jsi ty...a ani tak ti nepřeju potkat takovýho agresora jako byl fotr mých dětí...
Jokal 15:48 13.11.2013
pro satanistka: tvůj názor je úplně mimo mísu. Podle tvého názoru tě typuji tak na 12let a nebo na člověka bez žádných životních zkušeností. Ono totož nikdy není nic jen černé nebo bílé, vždy je nějaká komplikace (láska, strach o děti ap. těch vecí mohou být miliony ) Přeji ti abys domácí násilí nikdy nezažila a kdyby jsi měla opravdu smůlu a přišlo to, tak abys potkala člověka s jiným názoren nežli máš nyní ty a který by ti pomohl.
vladenka.nov 11:41 30.10.2013
odpoved SATANISCE ASI JSI NEZAŽILA co dokaže chlap ,jinak by jsi tohle nemohla napsat !!!!!!!!

neni to jednoduche za všim zavřit dveře a začit znovu pokud je ta žena sama na vše a nikdo ji nepoda pomocnou ruku tak nevi co ma dělat
Nika 21:51 23.10.2013
Co je napadene ženě platné, když napadeni ohlási. Bez důkazů ji to stejně nikdo neuveri. Pisi z vlastní zkušenosti. Můj přítel mne fyzicky i psychicky náladal několik let. Po posledním napadení jsem skončila na chirurgii na siti a konečně našla odvahu jit na policii. Bohužel jediným svědkem, jak už to často bývá, byla naše tříleta dcera. Byla jsem téměř tři týdny v léčení. Šlo to k přestupkove komisi, ta to smetla pro nedostatek důkazů. Dnes se s byvalym přítelem soudim o dceru, požaduje ji do stridave péče a zatím vyhrává. A mně nezbývá nic jiného nez doufat, ze jednou neuplatni své násilnicke sklony i vůči ní
satanistka 19:00 10.10.2013
Nikdy mi nebude líto týraných žen. Pokud přesto, že jí chlap mlátí s ním zůstává. Tak se jí to buď svy způsobem líbí nebo je prostě blbá a pak už není důvod jí litovat ba ani pomáhat.