Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Terezu to v kanceláři nebavilo. A tak se stala zpívající ředitelkou. V Africe.

VÁŠ PŘÍBĚH: Můj splněný africký sen

Tereza Mirovičová
zdroj: Oficiální zdroj Tereza Mirovičová
aktualizováno 27.05.2011, 04:55 | 27.05.2011, 00:01 | doma.cz/em

Terezu to v kanceláři nebavilo. A tak se stala zpívající ředitelkou. V Africe.

Kdy to vlastně začalo? Když mi bylo deset a byla jsem přesvědčená, že dospělost a s ní nabytá svoboda bude nekonečnou řadou vzrušujích dobrodružství? Nebo snad když mi bylo dvacet dva a od pondělka do pátku ve mně za kancelářským stolem klíčilo zoufalství a neodbytná myšlenka na to, že tohle přece nemůže být ono?

 

Jisté je, že když v roce 2001 vyšel v novinách strohý inzerát: hledáme dobrovolníky pro Afriku, přišlo mi to jako vynikající příležitost, jak z dobrovolného vězení administrativní pracovnice uniknout. Jednalo se o jednoletý program, zpola strávený přípravou na anglickém venkově a zpola prací v rozvojovém projektu v jedné ze zemí "globálního Jihu“.

 

Základní škola v Malawi
Základní škola v Malawi. (Foto: Oficiální zdroj)

 

Tak jsem se poprvé ocitla v Malawi, minirepublice v jihovýchodní Africe, jedné z nejchudších zemí světa. Mým úkolem bylo zlepšit úroveň školek ve venkovské oblasti Mwanje, zhruba třicet kilometrů od jihomalawského města Blantyre.


A tak jsem na kole jezdila do jednotlivých školek, projížděla podél kukuřičných polí, potila se, chodila pro vodu k obecní studni, seznamovala se s vesnickými náčelníky, dodržovala odpolední siestu, jedla jedině rukama, spala pod moskytiérou.

 

Obchod v Malawi
Obchod v Malawi. (Foto: Oficiální zdroj)

 

V noci slýchala termity, kterak se prokousávají blátěnou chýší, promlouvala na slavnostních shromážděních o důležitosti předškolní výchovy, vypravovala se do města získávat peníze na výstavbu další školky, vytvářela výukový manuál pro vesnické učitele, vedla školení těchto učitelů, studovala místní jazyk chichewa a naplno vnímala všechno kolem sebe.


 

Dotčená osudy jednotlivců, šokovaná z propastného rozdílu mezi bohatými a chudými, nabitá chutí do práce a zároveň šťastná ve své roli dobrovolníka, jsem se do Malawi zamilovala.

 

Malawi
Kopcovitá krajina v Malawi. (Foto: Oficiální zdroj)

 

Poprvé v životě jsem si uvědomila, že jsem schopná mnohého dosáhnout, což byl pocit úplně nový a nesmírně osvěžující. Psal se rok 2003 a já jsem si slíbila, že se do Malawi zase vrátím a založím vlastní projekt, venkovskou školku dle vlastních představ. Než se mi to povedlo, uběhly téměř tři roky.

 

Sehnat potřebné finance nebylo snadné, ale nakonec se to podařilo, a já jsem se dvěma kamarády/kolegy do Afriky skutečně odletěla. Zamýšlený projekt se podařilo realizovat a na malawském venkově vznikla modelová školka Umodzi-Mbame. Původně jsme v Malawi chtěli zůstat jen krátkodobě, řádně vyškolit učitele a zajistit, aby školka dokázala fungovat i bez naší podpory, ale všechno nakonec dopadlo jinak.

 

Africká školka
Africká školka. (Foto: Oficiální zdroj)


Když školka začala fungovat jako školicí centrum pro desítky učitelů z okolních školek, rozhodnutí bylo jasné. V Africe zůstaneme a založíme neziskovou organizaci - boNGO. Název vznikl jako zkratka sloganu ‘based on Need-driven Grassroots Ownership’, který odráží náš přístup k rozvojové spolupráci: podporovat takové projekty, ve kterých sami místní lidé aktivní svépomocí usilují o zlepšení vlastní situace.


Nyní, o čtyři roky později, žiji téměř trvale v Malawi a domů se vracím na dva měsíce v roce. boNGO se rozrostlo, z předškolní výchovy jsme přirozeně začali působit i na základních školách a v tomto roce začínáme také s osvětou HIV/AIDS mezi školní mládeží. Osobně vnímám, že boNGO nyní prochází důležitým obdobím transformace.

 

Jídlo v rodinném kruhu
Jídlo v rodinném kruhu.


Výsledky našich projektů ukazují reálné zvýšení úrovně vzdělávání a nyní nastává čas dopad naší práce znásobit. Jinými slovy; organizace boNGO v Malawi cítí potřebu a kapacitu růst. Aby boNGO mohlo expandovat, potřebuje pozornost a finanční prostředky. Jejich získávání je většinou na mně - ředitelce organizace.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Všechny své problémy řeším jídlem

VÁŠ PŘÍBĚH: Tchyně nám ničí naši lásku

 

Africká školka
Africká školka. (Foto: Oficiální zdroj)


Kromě klasických způsobů jsem se rozhodla také pro jeden nezvyklý - začala jsem v Malawi veřejně zpívat. Zpívám v místním jazyce chichewa, což u domácího obecenstva vzbuzuje vlnu překvapení a nadšení. Nejspíš i proto, že jsem jedinou bělošskou zpěvačkou na malawské scéně.


Moje první píseň je původní skladba od Radůzy (De Nimes) přetextovaná do chichewy. Jmenuje se Chikondi (Láska) a vypráví o setkání dvou lidí - malawského muže a bílé cizinky (krátké video z mého vystoupení v Malawi http://www.youtube.com/watch?v=bVQhEpvuIm4).

 

Školení učitelů v Malawi
Školení učitelů v Malawi. (Foto: Oficiální zdroj)

 

Tento příběh nám napsala Tereza. Těšíme se i na ten váš. Pište na adresu redakce@doma.cz.

 

Do budoucna bych chtěla v jazyce chichewa nazpívat více písní, některé převzaté, některé originální. Je to plán troufalý a zajímavý a asi nikdo neví, jak skončí. Jisté je, že konečně prožívám velké dobrodružství. A navíc v jeho rámci dělám něco pro ostatní lidi - děti v Malawi.


Podívejte se na www.bongoworldwide.org/cz

 

U studny
U studny. (Foto: Oficiální zdroj)


Nezisková organizace boNGO ve východoafrické Malawi byla založena v roce 2007 s cílem vytvářet pro místní děti prostředí, které jim umožní naplno rozvinout své schopnosti - fyzické, intelektuální, emoční i sociální. Aktivity pro rok 2011 jsou rozděleny do několika programů, ve kterých boNGO:
(1) Podporuje předškolní výchovu - zřizuje Modelové školky a školí učitele.
(2) Na základních školách vytváří podnětnější učební prostředí a zřizuje školní knihovny.
(3) Přichází s inovativním způsobem prevence HIV/AIDS mezi školní mládeží.

 

Malawi: střet bohatství a chudoby
Malawi: střet bohatství a chudoby. (Foto: Oficiální zdroj)


 

Jak můžete boNGO podpořit:
 

a) Pravidelnými finančními příspěvky (dlouhodobé přispívání je nejefektivnější, proto zvažte trvalý příkaz, např. 100 Kč pokryje měsíční náklady spojené s docházkou jednoho dítěte do jedné z Modelových školek boNGO)
b) Jednorázovým finančním darem (např. 4.000 Kč pokryjí náklady na vymalování školní třídy abecedou a jinými edukativními dekoracemi - projekt Veselé třídy)
c) Uspořádáním charitativní akce (zorganizujte koncert, ples či sportovní turnaj. Výtěžek poputuje na vámi zvolený projekt boNGO)
Příspěvek převyšující 1000 Kč je položkou odečitatelnou ze základu vaší daně. Peníze lze zasílat na transparentní sbírkový účet u Raiffesenbank, č.ú. - 6060660606/5500.

 

 
22 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

isabelenka 20:12 31.05.2011
Obdivuji paní Terezu za její odvahu a odhodlání pomáhat v tomto směru.Je za tím určitě spousta práce a dřiny,ale odměnou za to je vidět,že tato práce má smysl.Přeju hodně uspěchu a spousta spokojených lidí a rozzářených dětských očí.