Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Ať už pro vás Velikonoce představují jenom vytoužený prodloužený víkend, anebo je slavíte tradičně a chodíte na koledu, určitě si je neumíte představit bez dobrého jídla a pití.

Velikonoce v Evropě: Koledníci nepohrdnou štamprlí ani hledáním ztraceného piva

Rodina
zdroj: Profimedia Rodina
aktualizováno 23.03.2016, 00:02 | 23.03.2016, 00:01 | doma.cz

Ať už pro vás Velikonoce představují jenom vytoužený prodloužený víkend, anebo je slavíte tradičně a chodíte na koledu, určitě si je neumíte představit bez dobrého jídla a pití.

A rozhodně v tom nejste sami, podobně to mají lidé po celé Evropě. Pojďme proto zjistit, čím si připíjí koledníci za českými hranicemi.

 

Velikonoce v duchu vína


Španělé a Francouzi zůstávají i o velikonočních svátcích věrni vínu. Na rozdíl od Francouzů, kteří si svůj národní poklad vychutnávají v kruhu rodinném a zapíjejí jím většinou jehněčí maso a pokrmy z vajec, vyráží Španělé slavit do ulic. Tamní rodiny přímo v ulicích sledují procesí připomínající středověkou inkvizici. Doprava bývá proto v mnoha španělských městech téměř zastavena a lidé slaví s přáteli přímo v ulicích.


Honba za zlatým pokladem
 

Němci pivo milují a vzdát se ho nechtějí ani o Velikonocích, kdy na tento zlatavý mok pořádají doslova hony. U našich sousedů se totiž zabydluje nový zvyk. Podle staré tradice tam dětem schovává vajíčka velikonoční zajíček, ten podle všeho ale v posledních letech nezapomíná ani na dospělé! O Velikonocích jim schovává láhve se zlatavým mokem a dospělí Němci pak pátrají po svém rezavém pokladu.


Připravte sklenku něčeho ostřejšího

K českým Velikonocům patří neodmyslitelně dobré jídlo a pití, stejně tak jako kraslice a pletení pomlázek. Snad každá rodina si střeží vlastní recept na dokonalého a nadýchaného piškotového beránka a bez nádivky s uzeným masem a bylinkami jako by tyhle svátky ani nemohly proběhnout. V každé české domácnosti také tradičně čeká dospělé koledníky sklenička něčeho ostřejšího. V našich luzích a hájích ale není tradice uvítacího nápoje pevně ustálena, pije se prostě to, co je po ruce.

 

Jak uvítat koledníky stylově:

Připijte si na Velikonoce jedinečnou a světově známou skotskou whisky, která se vyrábí již od roku 1742. J&B Rare (389 Kč) je směsí čtyřiceti dvou vybraných whisky a její srdce tvoří hlavně jemné Single Malt whisky z oblasti Speyside. Tato whisky se vyznačuje jemnou a vyváženou chutí s nádechem vanilky a ovoce.
 

Jestliže plánujete o svátcích trochu experimentovat a vaše hosty a přátelé příjemně překvapit, vsaďte na drink J&B Urban Honey (389 Kč). Tento drink, který představuje dokonalé propojení tradiční skotské a pravého medu, vás určitě nezklame.

 

Alkohol
(Foto: Archiv firem)


Na jiný tradiční jarní svátek, nedávný Den sv. Patrika (17.3.), nejdůležitější Irský svátek, se už pátým rokem těší nejen všichni vlastenečtí Irové, ale také sběratelé a fanoušci whiskey Jameson – jak už se stalo zvykem, vychází totiž každý rok touto dobou nová limitovaná edice lahví Jameson whiskey original. Vytvoření letošní speciální etikety se ujal streetartový umělec James Early, jehož velkoplošná díla můžete vidět na těch nejznámějších místech Dublinu. Inspiroval se těmi nejkrásnějšími dublinskými mosty a některé jejich detaily přenesl na etiketu limitované edice, která pro rok 2016 nese název „Spojení“. Limitka bude v prodeji v běžně dostupné maloobchodní síti (469 kč/0,7l) od poloviny února do dubna.


Pražská vodka 169 Kč) vloni hned několikrát potvrdila kvalitu českých lihovin a jejich konkurenceschopnost v zahraničí, když si z řady soutěží přivezla prestižní ocenění. Vybraná zrna pšenice jsou základem vysoce kvalitního lihu. Ten se mnohanásobně destiluje v nejmodernějších destilačních kolonách. Dokonale čistá voda, která je zbavena veškerých nežádoucích látek, jež mohou ovlivnit chuťové vlastnosti nápoje, a tradiční výrobní proces. To vše je zárukou jemné vůně a lahodné chuti, kterou oceníte samotnou, s ledem nebo v míchaných nápojích.

 


Tradice punče a cideru v Británii
 

Svátky zde začínají Masopustním úterkem, který je známý jako palačinkový den. Malování kraslic není ve Velké Británii příliš rozšířené. Většinou čokoládová vajíčka dětem po domě a zahradě poschovává velikonoční zajíc. Samotné hledání vajíček si pak dospělí ve většině anglických hrabstvích krátí popíjením tradičního punče nebo stále oblíbenějšího cideru - zkvašeného jablečného nápoje, jenž chutná jako jablečný džus a je opojný asi jako pivo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Netradiční dezert: Baileys cheesecake RECEPT
Připravte si pomerančový likér – originální dárek i skvělé pití RECEPT
Recept na vaječný koňak: rychle, chutně a snadno


Rozlejte nejlepší pálenku

 

Slováci slaví Velikonoce velmi podobně jako my v Čechách, jen s tím rozdílem, že po Velikonočním pondělí následuje takzvané odplatné úterý, kdy chodí na pomlázku děvčata a šlehají chlapce. Není se proto čemu divit, že je hlavně pro Slovensko typická štamprle něčeho silnějšího. Oblíbená je tu hlavně domácí pálenka – o Velikonocích rozlévají Slováci svoji nejlepší.


Tradici nahrazuje klasika

 

V Rusku se slaví Velikonoce se zpožděním, protože se pravoslavná církev drží starého juliánského kalendáře. Kromě malovaných vajíček tu koledníci tradičně dostávají ještě tři políbení na tvář. Stejně jako v dalších zemích se i tady ale svátky nesou v duchu jídla a pití. Velikonoční pokrmy Rusové zapíjí silným sladkým vínem kagor, to ale stále častěji nahrazují pro ně typičtějším „drinkem“ vodkou.

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře