Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Letos poprvé se zápisy dětí do škol posunuly až na duben. Zbývá tedy ještě pár dnů na to, abychom budoucí prvňáčky naučili dovednostem, bez nichž se ve škole neobejdou. Mezi ty základní patří správný úchop psacího náčiní.

Blíží se zápis do školy – nejvyšší čas naučit děti držet správně tužku

Psaní
zdroj: oficiální zdroj Psaní
aktualizováno 04.04.2017, 00:16 | 04.04.2017, 00:16 | doma.cz

Letos poprvé se zápisy dětí do škol posunuly až na duben. Zbývá tedy ještě pár dnů na to, abychom budoucí prvňáčky naučili dovednostem, bez nichž se ve škole neobejdou. Mezi ty základní patří správný úchop psacího náčiní.

„Správný úchop psacího náčiní je jedna z dovedností, kterou by dítě mělo zvládat ještě před nástupem do školy. Rodiče se často snaží naučit budoucí prvňáčky číst a psát, ovšem mnohem důležitější je naučit je včas vhodnému sezení u psacího stolu a správnému držení tužky. Získá-li dítě jistotu a správný návyk, rychleji a snadněji si osvojí psaní,“ říká Martina Linková z portálu AladinE.cz, který je zaměřený na rozvíjení tvůrčích schopností dětí i dospělých. „Při našich kurzech pozorujeme, že je mezi předškoláky mnoho těch, kteří trpí grafomotorickými potížemi. Jejich písmo je těžkopádné a dokonce neradi kreslí a malují. Nejspíš i proto, že ťukání do tabletů je mnohem jednodušší. Potížím se psaním a kreslením lze ale snadno předejít, pokud dětem věnujeme potřebný čas, naučíme je správně držet psací nebo kreslicí náčiní a dodáme jim dostatek inspirace.“

 

Psaní
(Foto: oficiální zdroj)

 

Základem je špetkový úchop

 

Správné držení tužky v prstech – neboli špetkový úchop – by děti měly zkoušet okolo třetího roku věku, nejpozději kolem pátého. Ruka je při něm uvolněná a nesvírá tužku křečovitě. Tužka leží na posledním článku prostředníčku. Přidržuje ji bříško palce a ukazováčku, přičemž ukazováček se nesmí prohýbat. Zbylé dva prsty – malíček a ukazováček – jsou volně pokrčeny pod tužkou. Konec tužky směřuje mezi loket a rameno. Pohyb nevychází ze zápěstí, ale z lokte a ramene.

 

Tip: Poskytněte dítěti na malování či psaní větší formát papíru. Tím, že využije větší plochu, uvolní celou ruku od zápěstí po rameno.

 

Úchop pera
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vašim dětem nejde čtení? Víme, co jim doopravdy pomůže
Co by mělo dítě umět, než jde do první třídy?
Zápis do prvních tříd: Která škola je ta NEJ?
Tohle musí umět dítě u zápisu do školy. Zvládli byste to taky? TEST

 

Šikovné pomůcky inspirují

 

Při trénování špetkového úchopu můžeme využít různé psací a kreslicí náčiní. „Pro první pokusy jsou nejvhodnější klasické pastelky. Měly by být měkké, nejlépe trojhranné, o průměru 8-9 mm, aby děti podněcovaly ke správnému úchopu a snadněji se jim s nimi kreslilo. Na uvolnění ruky využíváme prstové barvy, nasazovací štětce, klasické štětce a barvy. Dobře se osvědčila i razítka, která děti velmi baví a inspirují je. Spontánně pak berou do ruky pastelku či štětec a poměrně dlouhou dobu se věnují obrázku, aby ho samy dotvořily,“ předává své zkušenosti Martina Linková.

 

Tip: Přímo pro předškolní děti také vznikla série příběhových razítek, která cíleně slouží k osvojování jednotlivých oblastí zaměřených na jejich přípravu před zahájením školní docházky, jako je Abeceda malá, Abeceda velká nebo Číslice.

 

Malování na sklo
(Foto: oficiální zdroj)

 

Pravák, nebo levák?


„Dítě by mělo při psaní sedět rovně, neopírat se o opěradlo, oba lokty by měly být lehce položené na stole. Nohy nesmí být překřížené a obě chodidla se opírají o podlahu,“ připomíná klinická logopedka Mgr. Michaela Voldřichová, předsedkyně Logopedické společnosti Miloše Sováka. A jak je to s tolik diskutovanou preferencí pravé či levé ruky? „Děti do 3. až 4. roku mohou používat pravou i levou ruku nevyhraněně, mluvíme o tzv. ambidextrii. Po 4. roce by už měla být lateralita (preference levé ruky před pravou) vyhraněná a my poznáme, zda je dítě pravák nebo levák. Pokud je dítě stále nevyhraněné, měla by se nejpozději v 5 letech provést zkouška laterality k určení dominantní ruky, aby se daly dále rozvíjet grafomotorické dovednosti nezbytné pro primární psaní.“

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře