Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Také jste už zaznamenali fenomén jménem bonding? V současné době se tento pojem vyskytuje snad na všech maminkovských serverech. Co to vlastně je? A jak takový bonding probíhá?

BONDING: První propojení s miminkem! Co to je? A jak ho dosáhnout?

Bonding
zdroj: Thinkstockphotos Bonding
aktualizováno 08.03.2017, 00:38 | 08.03.2017, 00:38 | DyA

Také jste už zaznamenali fenomén jménem bonding? V současné době se tento pojem vyskytuje snad na všech maminkovských serverech. Co to vlastně je? A jak takový bonding probíhá?

Anglické slovo bonding můžeme do češtiny volně přeložit jako připoutání. Jde o první tělesný kontakt mezi čerstvou maminkou a jejím miminkem. Odehrává se jen pár minut po porodu.


Co mám pro bonding udělat?
Nejprve se informujte, zda vámi vybraná porodnice bonding podporuje. Může se klidně stát, že personál není bondingu nakloněn a nebude ho akceptovat. I s touto variantou je potřeba počítat. V případě, že o bonding opravdu stojíte, zkuste si najít jinou porodnici, která je tomuto procesu nakloněna. Dále je důležité, aby váš porod proběhl standardně a nesužovaly ho žádné problémy. Pokud by nastaly nějaké zdravotní komplikace, bude nejlepší se bondingu vzdát. Zdraví vás a vašeho miminka je to nejdůležitější.

 


Jak samotný bonding probíhá?
Bezprostředně po porodu by vám v rámci bondingu mělo být miminko přiloženo na nahé břicho. V případě, že jste prodělala císařský řez, se novorozenec dává na nahý hrudník. Další důležitou součástí bondingu je také provádění základního ošetření miminka právě na těle matky. Miminko by se od vás nemělo ani na sekundu vzdálit. Jednoduše řečeno, bonding je první a silný kontakt s matkou, který není nějak časově ohraničen. Je to chvilka, kterou byste si měla užít se svým vytouženým miminkem. Rozhodně by vás během bondingu neměl rušit telefon nebo fotoaparát, jde opravdu o ojedinělý zážitek, který si musíte vychutnat v soukromí.


K čemu je dobrý?
Kontakt mezi novorozencem a čerstvou maminkou je to nejdůležitější. Děťátko se na břiše bude cítit bezpečně a vytvoří si pevnou vazbu k mamince. To samé bude platit i pro vás. Dalším důležitým přínosem je také fakt, že se novorozenci stabilizuje dýchání a po nějaké době se dokáže přisát bradavce. Také pro vás je bonding v mnoha ohledech důležitý. Maminky, které si bonding vyzkoušely, tvrdí, že je nedostihla poporodní únava a lépe se vyrovnaly s celým průběhem porodu. Dále také měly rychlejší a lehčí nástup laktace.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Porod do vody? Prospívá dítěti nebo je to jen módní výstřelek?
Nemazlíte se s miminkem? Pozor, bude vnitřně nejisté
Když miminko nonstop pláče...


Pokud to nevyjde

Ať už se stalo cokoliv a vy si nemůžete s malým uzlíčkem užívat první momenty jeho života, rozhodně to neznamená, že by váš vztah měl utrpět. Je důležité si uvědomit, že bonding je nástavbou porodu. Není to nic, bez čeho by se člověk neobešel. Podívejte se na své maminky, ty také nezažily bonding a rozhodně tím neutrpěly. Je důležité si uvědomit, že pokud k bondingu nedojde, neznamená to konec světa. Vždyť tato metoda se u nás rozvíjí až v posledních letech.

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Martina 13:17 10.03.2017
Tak nevím, je nejdůležitější pro matku a dítě zdraví (viz kapitola Co mám pro bonding udělat), nebo bonding (viz kapitola K čemu je dobrý?)??? Autor článku by se měl rozhodnout....