Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

U nás ale stálicemi zůstávají květiny a pralinky.

Den matek: v Etiopii třídenní oslava, v Nepálu pouť k Mata Tirtha

Rodina
zdroj: oficiální zdroj Rodina
aktualizováno 05.05.2017, 00:43 | 05.05.2017, 00:43 | doma.cz

U nás ale stálicemi zůstávají květiny a pralinky.

Radost bychom maminkám měli dělat každý den, alespoň drobná pozornost na jejich svátek je pak přímo samozřejmostí.

 

Inspirujte se netradičním způsobem oslav od jiných národností nebo zvolte nikdy nestárnoucí čokoládové pralinky a květinu. Rozhodně však příležitost, jak ocenit nekonečnou péči a lásku našich maminek, nevynechejte.


Popularizace svátku v režii Američanek


Už římské matky se mohly každoročně těšit velké oslavě zvané Matronalie. Celá sláva byla zasvěcena především bohyni Juno, která držela ochrannou ruku nad všemi vdanými ženami
a nastávajícími rodičkami. V 16. století se stal výrazným projevem oslav mateřství tzv. Mothering Sunday (Mateřská neděle).


Na celosvětovém šíření se nejvíce podílely Američanky Anna Marie Jarvisová a Julia Ward Howeová založením Mezinárodní asociace dne matek a svoláním kongresu žen celého světa,
aby tak přispěly k přátelskému řešení mezinárodních otázek. Snaha obou aktérek se vyplatila a nyní se Den matek slaví v 80 zemích světa, avšak v různých dnech.


Den matek po Česku


Za Den matek v takové podobě, jak ho známe dnes v Čechách, vděčíme Alici Masarykové (dceři T. G. Masaryka), díky níž se začal od roku 1923 slavit i u nás. Pozdější komunistický režim svátku dvakrát neprospíval, především kvůli upřednostňování Mezinárodního dne žen. Komunisté se chtěli tímto krokem vymezit zejména vůči první republice a odlišit se od hitlerovské propagandy, kterou byl Den matek zneužíván jako podpora zvýšení porodnosti árijských žen.

 

Svátek nemá pevné datum. Připadá vždy na druhou květnovou neděli.
 

Celosvětově se dny, kdy se oslavují maminky, sice různí, idea však zůstává stejná.
V naší zemi se slaví již od roku 1923.
 

Za komunistické éry byl svátek potlačován a současný význam získal až po roce 1989.


Jiný kraj, jiný typ oslav


Napříč státy se neliší pouze termín oslav, ale také styl, jakým se vyjadřuje úcta a vděk matkám. Nejčastějším způsobem je obdarování drobným dárkem. Děti obvykle vyrábí papírová přáníčka či jiné vlastnoručně vytvořené dárky, starší volí například bonboniéru.


Tento způsob, poměrně častý i u nás, má mnoho svých oblíbenců také v Rakousku a Německu. Pokud jste matkou ve Velké Británii, Mexiku nebo Francii, s velkou pravděpodobností dostanete pozvání na rodinnou večeři. Jako matka Francouzka byste v roce 1906 mohla dokonce získat i ocenění nazvané Vysoká mateřská zásluha, ale pouze pod podmínkou, že byste měla více než devět dětí.


Rodinní příslušníci často v den oslav „osvobodí“ maminky od domácích prací a dopřávají jim rozmazlování, například v podobě snídaně do postele. Květina se považuje za evergreen,
a proto jí často volí jako způsob obdarování nejen v USA, ale i v Kanadě, Japonsku a Austrálii, kde ji muži nosí i v klopě saka jako vyjádření pocty své matce. Filipínci považují své maminky za „světlo domácnosti“ a v den oslav je zbytek rodiny rozmazluje nebo jim nechá čas jen pro sebe, aby si mohly užít den nakupováním či v salonu krásy. V Nepálu se zase tradice zaměřuje zejména na zesnulé matky. Potomci se každoročně vydávají na pouť k jezírku Mata Tirtha, kde by podle bájné pověsti měli spatřit jejich tvář v odrazu vody.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jste dobrá máma?
Nevíte si rady s dárkem ke Dni matek? Inspirujte se
Dnes je Den matek: Vsaďte na karafiáty, vydrží déle než růže!


S květinou a bonboniérou nešlápnete vedle


Způsoby, délka a termíny oslav se kraj od kraje liší, ale základní myšlenka vyjádření vděku osobě, která pro nás udělala víc než kdokoliv jiný na světě, je všude stejná. Květinu a čokoládové pralinky lze považovat za nikdy nestárnoucí volbu. Proto se nebojte ke Dni matek sáhnout po nestárnoucí klasice. Máme ale i další tipy, které potěší:

 

Dárky ke Dni matek
(Foto: Archiv firem)

 

* Zvolte třeba pralinky od Milky, která letos zjemnila Den matek na Den maminek, protože se domnívá, že ty milující starostlivé osoby si zaslouží jemnější a láskyplnější oslovení. Maminky se tak mohou těšit nejen na sympatický vzkaz „I love Maminka“ a „Thank you Mamka“, ale také na symbiózu chutí kvalitní mléčné čokolády, mandlové náplně a kousků jader lískových oříšků.
 

* Ponožek není nikdy dost a ty od značky Happy Socks potěší originálním a hravým designem. Zkuste třeba tři páry ponožek z kolaborace Iris Apfel a Happy Socks v dárkové krabičce (3 páry, 839 Kč, k dostání na urbanlux.cz). Iris Apfel založila značku Old World Weavers, devíti americkým prezidentům se postarala o interiérový design Bílého domu a 67 let vedla své první a poslední manželství. Pořídit si kousek od 95leté módní ikony z New Yorku vás donutí přehodnotit slovo „staromódní“!

 

Dárky ke Dni matek
(Foto: Archiv firem)


* Pro dozdobení deníčku, diáře nebo třeba cestovatelského deníku poslouží razítka StampoKdo (159 Kč, prodává aladine.cz). Sada obsahuje 4 ks tematických razítek a velký razítkovací polštářek s černou inkoustovou barvou. K dostání jsou 4 různá témata (Láska, Smajlíci, Paříž, Etno origami).
 

* Darujte své mamince kytici uvázanou v romantickém odstínu růžovo-červených květů z chryzantémy, růže, limonia a zelených doplňků. Tuto kytici včetně doručení pořídíte za 999 Kč na www.fleurop.cz.

 

Dárky ke Dni matek
(Foto: Archiv firem)


* Láska prochází žaludkem a závan lásky může maminka pocítit už při snídani. Proč nezačít den chutným mixem, který skrývá lahodnou ovocnou čokoládu spolu s mrazem sušeným ovocem. Májový mix (600 g, 209 Kč, dostupný na mixit.cz).


* Limitka PEDRO Pro tebe (400 g, 50 Kč) jsou směsí lahodných želé bonbonků s 5% obsahem hroznové šťávy. Nechte se pohltit sladkým mixem a oslavte měsíc lásky s měkoučkými želé srdíčky s třešňovou a malinovou příchutí.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře