Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Situaci, kdy dítě nedorazí ve smluvený čas domů, může zažít každý rodič. Proto je dobré vědět, co v takovém případě dělat a zda informovat policii. Někdy může k pozdnímu příchodu vést puberťácký vzdor, jindy se může jednat o mnohem závažnější příč...

Dítě nepřišlo domů! Co dělat?

Ztracené dítě
zdroj: Thinkstockphotos Ztracené dítě
aktualizováno 09.01.2018, 16:50 | 09.01.2018, 16:50 | DyA

Situaci, kdy dítě nedorazí ve smluvený čas domů, může zažít každý rodič. Proto je dobré vědět, co v takovém případě dělat a zda informovat policii. Někdy může k pozdnímu příchodu vést puberťácký vzdor, jindy se může jednat o mnohem závažnější příčinu, kterou je důležité neprodleně řešit.

Základem je, abyste vždy měli přehled o tom, kde se dítě momentálně nachází. Při každém jeho odchodu se zeptejte, kde a s kým bude, a domluvte si čas, kdy má dorazit domů. Pokud však nastane situace, kdy marně budete vyčkávat u vchodových dveří, nepanikařte. Ještě se nemusí jednat o zlé znamení. Dítěti ihned zavolejte, a pokud vám telefon nebude brát, zbytečně hovor neopakujte. Mohli byste tím vybít jeho mobil. „Pokud je dítě v situaci, kdy potřebuje pomoc, je telefon důležitý hlavně pro něj, aby si pomoc přivolalo a pro policisty v případě, kdy je nutné mobilní telefon lokalizovat,“ vysvětlil plk. Petr Petr na webu Policie.cz. Raději mu pošlete zprávu, ať se vám co nejdříve ozve.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co udělat proto, aby se vám NEZTRATILO DÍTĚ
Ztracené děti: 11 nejznámějších případů světa
Čipování dětí ano či ne? Mohlo by zabránit tragédiím


Nebere mi telefon, co mám dělat?


Nezvedá vám telefon? Pak je nejvyšší čas, abyste zavolali kamarádům, kteří s dítětem měli být, popřípadě i jejich rodičům. Pokud o dětech nebudou mít zprávy ani oni, vydejte se společně do míst, kde děti měly být. Bylo by dobré, kdyby alespoň jeden rodič zůstal doma, a to pro případ, že by dítě dorazilo domů.

 

Může se stát, že na daném místě děti nenaleznete, v tom případě se můžete vydat na jejich další oblíbená místa, která často navštěvují.

 

„Pokud vlastní pátrání rodičů selhalo, dítě se ztratilo v noci nebo při hledání vzniklo podezření, že by mohlo být dítě nějak ohroženo, měli by rodiče okamžitě oznámit pohřešování policistům na tísňovou linku 158, kteří začnou po dítěti okamžitě pátrat, příp. připravovat pátrací akci,“ zdůraznil plk. Petr Petr.

 

 

V případě, že se dítě nalezne, policie ihned kontaktuje rodiče. „I když o dítě měli rodiče velký strach, neměli by na něj křičet a za každou cenu zjišťovat, kde bylo nebo proč se neozývalo. Neměli by dítě bít nebo mu vyhrožovat trestem. Vše má svůj čas. Na pokárání bude čas později. Ve chvíli, kdy se rodiče s dítětem opět setkali, je čas na objetí, úsměv a pohlazení,“ dodává kpt. Jan Pokorný.

 

Základní pravidla:
- Mějte přehled o tom, kam vaše dítě jde a s kým bude,
- Dbejte na to, aby s sebou při odchodu z domu mělo powerbanku nebo nabíječku,
- Uložte si mobilní čísla na jeho kamarády a jejich rodiče,
- Opakujte mu, aby nikam neodcházelo s cizími lidmi,
- Myslete na to, že by dítě nemělo být venku, když je tma.

 


Ztratilo se mi dítě v obchodním domě


Často se také stává, že se dítě ztratí při návštěvě obchodního centra, na velkém nádraží, letišti, výstavišti či jiném obřím komplexu. V takovém případě ihned navštivte stánek s informacemi či kontaktuje člena místní ostrahy. Sdělte jim podrobný popis dítěte, ideálně fotografii, a jeho jméno. Nezapomeňte jim dát vaše mobilní číslo, na které vám zavolají, až dítě naleznou. Následně se vydejte do míst, kde jste se viděli naposledy a zapojte se do pátrání. Podobné případy se v obchodních domech dějí velmi často a pracovníci vědí, kde a jak dítě hledat.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Marketa 16:52 10.01.2018
Ahoj leda diku
petr 12:25 10.01.2018
...nepříjjde-li dítě domů, uděláme si nové !