Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Bolesti pohybového aparátu dětí velmi ovlivňuje také to, jak sedí. Protože většina dětí během dne sedí ve škole, je důležité, aby seděly správně a předešly tak špatnému vývoji pohybového aparátu a bolestem.

I malé školáky bolí záda! Rady, jak mají správně sedět ve škole i doma nad úkoly

Dětský pokoj
zdroj: Profimedia Dětský pokoj
aktualizováno 26.09.2017, 16:57 | 26.09.2017, 16:57 | doma.cz

Bolesti pohybového aparátu dětí velmi ovlivňuje také to, jak sedí. Protože většina dětí během dne sedí ve škole, je důležité, aby seděly správně a předešly tak špatnému vývoji pohybového aparátu a bolestem.

Správnému posedu můžete děti učit například doma při stolování. Dodržováním správného sezení u dětí můžeme předejít funkčním změnám jejich pohybového aparátu.

 

„Základem správného sezení je vhodně zvolená židle. Dítě by na ní mělo sedět tak, aby se nohy dotýkaly země celou plochou chodidla. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Ideálně je v kyčli, koleni a kotníku pravý úhel. Poloha v sedu ale musí být pro dítě příjemná,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
 

Ovšem ani stoprocentně správné sezení není zdravé, pokud sedíme příliš dlouho. „I při ideálním nastavení polohy těla, se naše svaly při dlouhodobém sezení v jedné pozici mohou přetěžovat a vznikají tak svalové dysbalance, které způsobují bolest. Prospěšné je naučit se nesedět staticky v jedné poloze, ale dynamicky měnit polohu, ve které je možné svaly krátce protáhnout a zrelaxovat. To je možné buď chvilkovým pohybem s opřením se o stůl, nebo židli. V této poloze je možné zůstat o něco déle, což pomůže svalům k lepší relaxaci,“ dodává MUDr. Tomanová.

 

Školačka
(Foto: oficiální zdroj)


Hlavní tělesný vývoj dítěte probíhá do 14 let, nesprávné sezení způsobuje poškození pohybového aparátu, které je po ukončení růstu nevratné. Správně zvolená zdravá židle je tedy nesmírně důležitá jak u malých školáků, tak i u teenagerů a studentů, kteří u počítače a za stolem podle výzkumů tráví více času než dospělí, teenageři až 14 hodin denně! „Ergonomické a rostoucí židle lékaři a fyzioterapeuti nedoporučují - děti na židli nesedí, ale vrtí se, dřepí, klečí, houpou se a ergonomické tvarování postrádá smysl. Podstatné ale je, že díky speciálnímu tvarování a vyztužení opěrky a statickému sedáku židle svaly na dětských zádech zůstávají pasivní a víc a víc ochabují! Proto odborníci doporučují aktivní sezení s pohyblivým sedákem na pružině, kterou na internetu najdete také pod heslem zdravotní židle. S každým pohybem dítěte se sedák naklání dopředu i do stran a zádové a břišní svaly musí pracovat a aktivně stabilizovat páteř v optimální zdravé poloze,“ doporučuje Adam Zaydlar z Centra zdravého sezení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

První mobil pro školáka? Víme, co při výběru nepodcenit
DESET RAD, jak zařídit pokojíček školáka
ZPĚT DO ŠKOLY: Zoufalí rodiče školáků: Bojíme se šikany!


Důležité je naučit se nejen správně sedět, ale také dělat přestávky na protažení a uvolnění svalových a vazivových tkání. To je vhodné jak pro děti, tak i pro dospělé. Správný způsob sezení vychází z anatomických a fyziologických předpokladů našeho těla.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře