Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Doma máte své ratolesti pod dozorem, ale se začátkem školního roku na ně nebudete moct dohlížet pořád. Je proto třeba mít jistotu, že si bez vás dokážou sami poradit.

Jak malé děti naučit základní hygienické návyky?

Hygiena
zdroj: Thinkstockphotos Hygiena
aktualizováno 12.09.2017, 13:21 | 12.09.2017, 13:21 | doma.cz

Doma máte své ratolesti pod dozorem, ale se začátkem školního roku na ně nebudete moct dohlížet pořád. Je proto třeba mít jistotu, že si bez vás dokážou sami poradit.

Nebavit se s cizími lidmi, rozhlédnout se na přechodu, než vstoupí do vozovky, nezapomínat nikde klíče ani mobil… Své ratolesti jste jistě vybavili řadou důležitých rad, které je mají chránit před všemi možnými nebezpečími. Ale možná zapomínáte, že na ně mohou „zaútočit“ nejen zákeřné překážky a zlí lidé, ale i nebezpečí pouhým okem neviditelné. Bakterie!


S podzimem přichází zkouška pro imunitu u dospělých i u dětí. Zatímco dospělí ale chodí do práce celoročně, pro děti je po letních prázdninách návrat do školy nebo školky doslova zkouškou imunity. Navíc dobré návyky během letních radovánek lehce povolily a ve škole či školičce, bez dozoru rodičů, si malí uličníci snadno zapomenou umýt ruce po WC, opláchnout jablko ke svačině nebo vzít čepici, když je venku sychravo.


Nespoléhejte na druhé


Z průzkumu, který nedávno proběhl mezi řediteli základních škol a školními psychology z Asociace školních psychologů, vyplývá, že bohužel řada dětí nemá dostatečně osvojené hygienické návyky z domova, a to zejména mytí rukou před jídlem, po použití toalety a podobně. Této problematice se samozřejmě věnují učitelé ve školce i ve škole, nejvíc by si ale mělo dítě odnést z domova. Není kapacitně možné, aby vychovatelky ve školce a už vůbec ne učitelky ve škole chodily s každým dítětem na záchod a kontrolovaly, že si umylo ruce. Takové návyky by si mělo každé dítě odnášet z domova.


„Obecně lze říci, že rodiče jsou tím nejdůležitějším příkladem a zdrojem návyků, které se musí vytvářet od útlého věku. To, že děti přichází do školek a škol nepřipravené v základních dovednostech, je obvykle spojováno se sociálním zázemím rodin. Vždy je důležité, aby se s nácvikem základních hygienických návyků u dětí začalo co nejdříve. Vzhledem k tomu, že hovoříme o návycích, je třeba počítat s tím, že je musí děti 'trénovat', a to vyžaduje důslednost. Bohužel právě ta ve výchově často chybí,“ vysvětluje PhDr. Jana Zapletalová Asociaci školních psychologů.

 


Jděte příkladem


Pokud se snažíte dítě něco naučit, měli byste mu jít sami příkladem. Přijdete z venku domů a nejdete si hned umýt ruce? Po WC se nezdržujete s mytím rukou? Máte špínu za nehty nebo špinavé boty? Pokud dítěti vysvětlujete, že „něco se musí“, ale sami to nedodržujete, bude vaše pravidla také obcházet. A bohužel nejen ta týkající se hygieny. Nepodceňujte proto fakt, že pro své dítě jste největším vzorem a učí se do velké míry nápodobou.

 

Ze základu udělejte návyk


Základní hygienické návyky by mělo mít dítě zautomatizované, vůbec by nemělo například přemýšlet nad tím, že po toaletě použije toaletní papír, spláchne po sobě, umyje si ruce a utře je do ručníku. Zkuste to hravě, najděte na internetu veselou písničku o mytí rukou nebo si vymyslete třeba říkanku, která pomůže těm nejmenším zapamatovat si, jak po sobě postup jde. Říkejte si ji pokaždé společně a časem už se dítě bez taháku obejde. A když říkanku nezapomene, může ji naučit spolužáky, kteří budou mít s hygienou trochu problém.

 

Krok za krokem, aby hygiena nenudila:


1. Vezměte své děti na nákup hygienických potřeb a nechte je vybrat barevný nebo vzorovaný toaletní papír, zásobník na tekuté mýdlo třeba s obrázky oblíbeného Nemá nebo veselé dětské mýdlo.
 

2. Miluje váš prcek Šmouly, Mimoně nebo pohádku Frozen? Tak toho trošku "zneužijte" a připravte mu k umyvadlu ručník s jeho oblíbeným pohádkovým hrdinou. Uvidíte, že ho utírání rukou bude hned více bavit.
 

3. Pokud by pravidelné čištění rukou vaše dítka přece jen zanedbávala, odložte jim jejich oblíbené hračky na nejvyšší poličku v bytě. Panenky ani autíčka přece nechtějí být nemocné kvůli bacilům, které na ně špinavýma rukama přeneseme.


4. Stává se vám, že vaši nejmenší zapomínají po sobě na toaletě spláchnout? Pokud "šetří vodou", tak vy šetřete sladkostmi. To je bude určitě motivovat.
 

5. Svádíte každý den boj kvůli čištění zubů? Neustupujte a nevzdávejte to. Zkuste z tohoto rituálu udělat zábavu, pořiďte dětem barevné zubní kartáčky a pouštějte si k čištění veselé písničky, při kterých si můžete i trošku zatančit a čas vám tak rychleji uteče.


6. Udělejte si z dětmi z hygieny zábavu. Po použití toalety se s nimi vydejte na expedici a zkontrolujte, zda splnily všechny hygienické úkony a zda tak vytvořily pro bakterie nepřátelské prostředí. Pokud vaše ratolesti obstály na jedničku, zaslouží si odznak lovce, který pro ně vyrobíte z papíru za pár minut.
 

7. Roky, kdy jste pro své děti největším vzorem, znamenají pro rodiče nejen poctu, ale i zodpovědnost. Děti vás sledují, i když si to neuvědomujete, a proto byste jim měli jít v každé situaci příkladem a předvádět jim své cenné rady v praxi.


8. A konečně, abyste dětem, které se často ptají „Proč?“, dokázali, že hygiena je důležitá, ukažte jim, jak se bakterie šíří. Postavte se všichni do kruhu a natřete jednomu dítěti ruce barvou, moukou nebo třpytkami. No a teď si už jen pusťte veselou písničku a tančete nebo si zahrajte "zlatou bránu". Jste po chvíli všichni od mouky, barvy či třpytek? Přesně takhle se šíří bacily a tady máte odpověď na zvědavé „Proč?“.


Seznamte se s bojištěm


Až budete příště své dítě doprovázet do školy, nezůstávejte jen u šatny, ale zajděte se podívat, v jakém stavu se nacházejí školní toalety. Školy totiž dlouhodobě řeší nedostatek financí a vybavení a právě na toaletách a umývárkách je šetření vidět. „Školy si ve většině případů musí finančně poradit samy, což je složité zvláště tehdy, pokud je škola v malém regionu a není dostatek prostředků. Školy by si tedy měly samy hledat podporu, hodně záleží na obratnosti ředitele najít pro svoji školu vhodnou příležitost, jako například soutěž, která umožní škole získat finance či hygienické prostředky,“ doplňuje PhDr. Jana Zapletalová.


Našli jsme pro vás: Společnost Unilever se rozhodla pomoci a pokračuje již čtvrtý rok v úspěšném projektu „Domestos pro školy“. Ten má za cíl zlepšení hygienických podmínek ve školách a školkách, a to i díky maličkostem. Děti si díky tomuto projektu vytvoří a osvojí základní hygienické návyky po použití toalety. Hravou formou se z dětí stanou "Lovci bakterií", což jim pomůže k vytvoření základních hygienických návyků. Motivací pro zapojení škol i školek je peněžitá peněžitá výhra, která je určena na rekonstrukci toalet. Každá vítězná škola a školka získá také sanitární zboží od partnerů projektu – Jika a Rako. Školu lze již teď registrovat na webu www.domestosproskoly.cz. Na pravidelné bázi budou zveřejňovány soutěžní úkoly, které musí školy a školky společně se svými žáky splnit. Do boje o výhru se pak mohou zapojit i samotní rodiče, a to jak hlasováním pod zveřejněnými soutěžními úkoly na webu www.domestosproskoly.cz, tak i nákupem výrobků značky Domestos, za které mohou darovat škole body potřebné pro úspěch v soutěži. Do projektu se mohou zapojit i školy, které mají toalety v pořádku. Výhru pak mohou věnovat např. pro nákup učebních pomůcek. Novinkou tohoto ročníku je, že vyhrává každá škola a rodič, protože program školám dodává výukové nástroje, které jsou zaměřené na osvojování základních hygienických návyků u dětí mimo domov.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mnoha Čechům hygiena moc neříká, přitom má dlouho a zajímavou historii
Jak si správně mýt ruce? Infekce nemají šanci
Troufnete si použít toaletu před partnerem?


Zažeňte bubáky


Problémem může být i stísněnost toalet, špatné osvětlení či nedostatek soukromí. „Řada dětí má obtíže s vykonáváním potřeby ve stresu, proto raději méně pijí a čekají až na domácí prostředí. Jiné děti řeší tento problém tak, že se snaží odcházet na toaletu v průběhu výuky.“ Přitom odkládání návštěvy toalety může vést dokonce až ke zdravotním potížím. „I přes nepravdivé mýty o "prasknutí" močového měchýře, může odkládání návštěvy toalety zejména při dlouhodobém opakování vést až k poruše vyprazdňování močového měchýře, která může vyžadovat i odbornou léčbu. Navíc zvyšuje i riziko výskytu močové infekce,“ doplňuje MUDr. Jan Pokorný, primář urologického oddělení Nemocnice v Karlových Varech. Kontrolujte proto pitný režim svého dítěte a zkuste včas odhalit jeho případné obavy ze tmy nebo vykonání potřeby, když ho někdo může slyšet. I tohle můžete doma snadno nacvičit a obavy rozehnat.

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře