Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Filip Maléř už není žádný malý kluk. Bylo mu patnáct, má přítelkyni a chová se zodpovědně. Minulý týden přišel s tím, že by chtěl jet s kamarády na chatu. Zachovali se jeho rodiče správně, když ho pustili? Nebo ještě Filip není ve věku, kdy se na ...

Je správné, že se Maléřovi z Ulice rozhodli pustit Filipa na chatu? Nebo měli ještě počkat?

Seriál Ulice: Marek Salvet jako Filip Maléř
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Marek Salvet jako Filip Maléř
aktualizováno 02.05.2017, 13:39 | 02.05.2017, 13:39 | doma.cz

Filip Maléř už není žádný malý kluk. Bylo mu patnáct, má přítelkyni a chová se zodpovědně. Minulý týden přišel s tím, že by chtěl jet s kamarády na chatu. Zachovali se jeho rodiče správně, když ho pustili? Nebo ještě Filip není ve věku, kdy se na něj mohou naprosto spolehnout?

Filip sice tvrdí, že mu alkohol nechutná, ale parta kamarádů ho může svést na špatnou cestu...

 

Jak by se měli zachovat rodiče?
Je těžké si připustit, že z malého uzlíčku se pomalu stává dospělý člověk, který již brzy nebude závislý na vaší přítomnosti. Pak nastávají chvíle, kdy se vaše dítě chce zapojit do kolektivu, a s tím přicházejí první starosti. Mám ho pustit na oslavu kamaráda? Kdy ho mám pustit na první párty? A je zodpovědné, abych mu povolila výlet na chatu, kde bude s ostatními sám přes noc a bez dozoru dospělého? Na tyto otázky samozřejmě neexistuje univerzální odpověď. Naopak odpověď se odvíjí pouze od individuality vašeho potomka.

 

Seriál Ulice: Veronika se chce vrátit na Moravu. Podpoří ji její blízcí?
(Foto: TV Nova)


Na věku nezáleží
Možná si říkáte, že ideální věk pro všechny tyto vyjmenované aktivity je od patnácti let. Je však důležité si uvědomit, že každé dítě se nechová adekvátně svému věku. Můžete mít dceru, které je čtrnáct, ale chová se rozumně, jako kdyby jí bylo devatenáct. Naproti tomu o chlapcích se traduje, že za svým věkem myšlenkově zaostávají. Pokud se tedy rozmýšlíte, zda dítě někam pustit, rozhodně ponechte stranou jeho věk. V žádném případě by to neměl být váš jediný rozhodovací faktor.


A jaké je vaše dítě?
Máte-li pocit, že svému potomkovi můžete důvěřovat, že váš ještě nikdy v těchto věcech nezklamal a víte o něm, že se chová zodpovědně (samozřejmě v rámci jeho věku), pak mu ukažte, že i vy mu důvěřujete. Uvidíte, že dítě bude rádo, že může s kamarády jet, a nenatropí žádnou paseku, protože nebude chtít zklamat vaši důvěru.


ČTĚTE TAKÉ:

Pletky na pracovišti? Jak by se měla zachovat Denisa z Ulice?
Ema z Ulice jako vztahová poradkyně. Je dobře, když děti vědí o partnerské krizi?
Přistihla jste blízkého člověka při nevěře? Co by měla udělat Vendula z Ulice?


Stanovte si pravidla
Maléřovi rozhodně udělali dobře v tom, že si s Filipem domluvili jasná pravidla. Udělejte to stejně. Sežeňte si mobilní číslo na kamaráda, který akci pořádá a samozřejmě i na jeho rodiče. Také není na škodu napsat si adresu, kde se například chata nachází. Se svým potomkem se domluvte na tom, že vám ráno i večer musí napsat sms zprávu, že je v pořádku. Nechtějte po něm žádné sáhodlouhé vypisování, na to zřejmě ani nebude mít čas, stačí, když vám napíše klasické OK. Uvidíte, že i tato dvě písmenka vám vykouzlí klid na duši. Rozhodně se vyvarujte přepadovek. Nic by vám to nepřineslo a naopak, taková neohlášená návštěva, by mohla pořádně zatřást i idylickým vztahem s vaším dítětem.

 

Pokud první samostatná akce proběhne v naprostém pořádku, tak zřejmě není důvod nepovolit další. Když budete mít ale nějaké pochybnosti, je potřeba si o tom popovídat a možná další samostatný výjezd o chvíli odložit.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

martin valent 01:18 05.05.2017
TO JE ZOUFALOST-HLASOVAT BY SE MELO SPIS O TOM NA JAKEM STUPNI STUPIDITY JSOU TY PIPITOMELE CESKE SERIALY.