Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Každé druhé dítě půjčuje peníze kamarádům. A ne vždy je dostane zpět.

Kde mizí kapesné? Děti půjčují kamarádům a vracení často neřeší. Poučit je musíte vy!

Kapesné
zdroj: Thinkstockphotos Kapesné
aktualizováno 21.02.2018, 16:31 | 21.02.2018, 16:31 | doma.cz

Každé druhé dítě půjčuje peníze kamarádům. A ne vždy je dostane zpět.

Nedávný průzkum banky ČSOB ukázal, že české děti dostávají první kapesné v průměru v sedmi letech a i z menších částek si dokáží většinou trochu spořit, nejčastěji ve starém dobrém prasátku. Některá čísla z průzkumu už ale tak veselá nejsou: naše ratolesti si totiž mezi sebou vesele půjčují a zdaleka ne vždy peníze dostanou od svých spolužáků nebo kamarádů zpět!

 

Navíc se podle zjištění banky nejedná o žádné drobné půjčování deseti korun na svačinu, ale o poměrně vysoké částky, které jsou leckdy vyšší, než kapesné dítěte na celý měsíc. „Děti si průměrně půjčují okolo 250 korun. A jak ukázal náš průzkum, zkušenost s takovýmto půjčováním peněz kamarádům má téměř polovina dětí,“ říká Václav Potůček, lídr projektu Finanční vzdělávání ČSOB pro školy.

 

Rostou tu malí dlužníci

 

Podle něj většinu dluhů děti svým kamarádům řádně splatí. „Ale je zde asi dvacet procent dluhů, která zůstane v nenávratnu,“ upozorňuje Potůček. Statisticky vyjádřeno to znamená, že každý pátý školák, který si půjčí peníze, je už svým vrstevníkům nikdy nevrátí.

 

Dobrou zprávou naopak je, že malých dlužníků je výrazná menšina, protože podle průzkumu si tři čtvrtiny dětí dokážou šetřit. Průměrná výše úspor, kterou děti mají, je dva tisíce korun. Zatímco ty nejmladší školou povinné děti mají měsíční kapesné mezi 100 - 150 korunami, ty nejstarší školáci hospodaří s rozpočtem téměř 700 korun měsíčně.

 

Kapesné
(Foto: oficiální zdroj)


Kapesné je praktickým cvičením


S kapesným je dobré začít co nejdříve. Je praktickým cvičením nakládání s financemi. „Kapesné doporučuji dávat dětem co nejdříve. Začněte klidně s pár desítkami korun na zmrzlinu nebo bonbóny, ale dávejte jej dítěti pravidelně. Právě pravidelný měsíční příjem totiž dítě poučí o hodnotě peněz. Když vše utratí hned první den, bude muset na další počkat do příštího kapesného,“ řradí Gabriela Brůhová ze Sberbank.  

 

Anketa
Jak velké kapesné dáváte dětem?
 

 

Jak na finanční výchovu dítěte?

 

Kdo by nechtěl naučit své děti zdravému vztahu k penězům? Nevíte ale, jak na to a kdy začít? Přinášíme několik základních pravidel, jejichž dodržování vám pomůže.


ČTĚTE TAKÉ:

Šikanují vám dítě? Poznejte to na jeho chování
Máte děti? Využijte státních příspěvků!
Děti doma nepomáhají? Známe triky, které to změní


Začněte odmalička hrou


Většinu svých návyků, pozitivních i negativních, si člověk začíná budovat již v raném dětství, a týká se to i zacházení s penězi. „O penězích se nebojte s dětmi mluvit odmalička. Již od raného věku s nimi diskutujte o tom, co kolik stojí, odkud se peníze berou a k čemu jsou dobré,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank. „Je dobré mluvit i o konkrétních věcech, jako například o rodinném rozpočtu či o fungování půjček,“ dodává.
Vhodnou formou komunikace o financích je pro děti hra. Můžete zvolit některou tradiční zábavnou hru o peníze / žetony, nebo si vymyslet a nakreslit hru a peníze vlastní.


Otevřenost je základ


O financích s dětmi mluvte otevřeně. Vaši potomci by si měli do života odnést zejména povědomí o reálné hodnotě peněz a pochopit, odkud se peníze v domácnosti a v peněženkách rodičů berou. S tím souvisí i poznání, že zásoba peněz není neomezená a že na to, co se nám líbí, musíme nejdříve pracovat. Důležité je zaměřit se i na varování před špatnými návyky, vštípit dítěti to, čemu se má vyhnout, aby v budoucnu neskončilo ve finančních problémech.


Jděte příkladem


Odborníci na výchovu i finanční experti se shodují, že nejhorší vliv může mít na dítě špatný příklad rodičů. Pokud dětem totiž vyprávějí o dobrém nakládání s penězi, a pak se sami lehkovážně zadlužují a zápasí s plánováním rodinných financí, je pravděpodobné, že podobné problémy budou mít v dospělosti i jejich potomci. Vlastní dobrý příklad je zde tedy základem všeho snažení.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře