Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pořádek dělá přátele. A v otázce peněz to platí dvojnásob. Bohužel existují tací, kteří toto zlaté pravidlo nedodržují a s platbami si dávají na čas. Své by o tom mohla vyprávět i Gábina z Ulice, které Hynek nezaplatil alimenty na syna Šimona.

Když EX neplatí ALIMENTY aneb Jak by měla Gábina z Ulice zakročit?

Seriál Ulice: Hynek nechtěně zkomplikuje Gábině život...
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Hynek nechtěně zkomplikuje Gábině život...
aktualizováno 29.08.2017, 00:40 | 29.08.2017, 00:40 | doma.cz

Pořádek dělá přátele. A v otázce peněz to platí dvojnásob. Bohužel existují tací, kteří toto zlaté pravidlo nedodržují a s platbami si dávají na čas. Své by o tom mohla vyprávět i Gábina z Ulice, které Hynek nezaplatil alimenty na syna Šimona.

Gábina se sice s finanční tísní vypořádala po svém a našla si nový přivýdělek, ale přesto jí peníze chybí.


Nejdříve po dobrém

Hned na začátek bychom měli říci, že při řešení alimentů je velmi důležité, jaké máte se svým bývalým přítelem vztahy. Pokud jste přátelé, nebo se alespoň umíte v klidu domluvit, pak máte na půl vyhráno. Zeptejte se ho, proč vám alimenty neposlal? A zkuste zjistit, zda jde o krátkodobou finanční tíseň, nebo se jedná o něco vážnějšího. V případě, že je váš ex rozumný chlap, pak se nemusíte ničeho obávat. Zkuste ale dát city stranou a peníze vyžadovat. Někteří muži totiž zkoušejí ženskou trpělivost, a tak by se klidně mohlo stát, že by placení oddaloval a oddaloval.

 

Seriál Ulice: Takové problémy v podnikání Gábina nečekala...
(Foto: TV Nova)


Na druhou stranu je jasné, že ne každý se svým bývalým vychází. V tomto případě to zřejmě bude větší oříšek. Udělejte první krok vy a bez zbytečných výčitek se ho zeptejte, v čem je problém. Nepřistupujte na žádné ústupky a alimenty vyžadujte co nejdříve. Často se totiž stává, že ex pouze dělá, že peníze nemá, a přitom si žije na vysoké noze. To ale sama nejlépe poznáte, a tak se nebojte jít tvrdě za svým.

 

Zanedbání povinné výživy

(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,

a) vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze, nebo
b) byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.

Zdroj: § 196, zákon 40/2009, trestní zákoník


Když to nejde po dobrém…
Bohužel, mnoha ženám se stává, že s domluvou neuspějí, a jsou bez alimentů i několik měsíců. Nebojte se, naštěstí existují paragrafy, které postihují všechny neplatiče. Pokud váš ex dluží za čtyři měsíce, a více, pak se jedná o trestný čin zanedbání povinné výživy. V některých případech postačí, když se o samotné žalobě zmíníte. Mnoho dlužníků se ihned zalekne a do hodiny chybějící částku pošlou. Samozřejmě, že existují i opačné typy mužů, kteří si myslí, že takového kroku nebudete schopna. Nebojte se jim ukázat, že se mýlí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KONEČNĚ SE DOČKÁTE! Dluží vám partner alimenty? Dostanete je od státu!
Příběh Lenky (37): Můj ex neplatí alimenty. RADY
VÁŠ PŘÍBĚH: Soudili jsme se o děti a mně šlo i o život


Jak podat trestní oznámení?

Naprosto jednoduše. Stačí, když navštívíte nejbližší policii a podáte písemné oznámení. V běžné praxi to bývá tak, že vás pozvou na výslech, u kterého budete muset ukázat potřebné doklady. Nebojte se, určitě vám policisté poradí a nastíní, jak bude takové trestné stíhání probíhat. Důležité je, abyste se ničeho nebála.

2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

sharka.68 07:21 30.08.2017
děláte,jako by Hynek Gábině v seriálu neplatil aliky pravidelně, on jí na to upozornil , ona to odkejvla..nemusela..mohla říct, že ne, že jde Šimon do školy,potřebuje mít ty prachy včas..
navíc je to odtržený od reality,protože v reálu to funguje,jak to popsala MAMINA níže..
mamina 19:56 29.08.2017
Hahaha. Ex dlouhodobě neplatí, dluží už přes 300 tisíc a nikdo s ním nic nezmůže, ani exekutor. Dělá na černo, bydlí po kamarádech. A kde je spravedlnost, když opakovaně za úmyslné neplnění vyživovací povinnosti dostává jen podmínku? To, co je uvedeno v článku, v reálu absolutně neplatí. Tyhle neplatiče by měli zavírat a dokud nesplatí celý dluh, neměli by je pustit. Pak by si tito šmejdi teprve rozmysleli, jestli budou platit nebo ne.