Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Prázdniny jsou obdobím, kdy děti pobývají více venku, ale mají také více příležitostí k dovádění. Co můžeme udělat pro to, aby se z vylomenin nestaly zlomeniny, a naši potomci prožili léto spokojeně a ve zdraví?

Letní dětské úrazy? Víme, KDE HROZÍ NEJČASTĚJI

Děti o prázdninách
zdroj: Thinkstockphotos Děti o prázdninách
aktualizováno 12.07.2018, 16:28 | 12.07.2018, 16:28 | doma.cz

Prázdniny jsou obdobím, kdy děti pobývají více venku, ale mají také více příležitostí k dovádění. Co můžeme udělat pro to, aby se z vylomenin nestaly zlomeniny, a naši potomci prožili léto spokojeně a ve zdraví?

Podle Vzdělávacího institutu ochrany dětí je každoročně kvůli úrazu ambulantně ošetřeno 300 tisíc dětí, z nichž 30 tisíc je hospitalizováno. Bezmála 3 tisíce dětí pak zůstane trvale postiženo a 300 jich na následky úrazu každý rok zemře.

 

„Podle statistik je nejčastější příčinou úrazů u dětí pád, a to především v důsledku uklouznutí či zakopnutí. Následují úrazy způsobené pádem z jedné úrovně na druhou. K těm dochází především při více rizikových aktivitách, jako je cyklistika, bruslení, skoky do vody, skákání na trampolíně anebo třeba jízda po skluzavce,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

 

K úrazům jsou více náchylní chlapci, ze statistiky Ministerstva zdravotnictví vyplývá, že tvoří 67 % všech dětských zranění. Úrazovost v závislosti na pohlaví se také stupňuje s přibývajícím věkem. Zatímco do věku čtyř let se zraní o třetinu více chlapců než dívek, v rozmezí 15 až 18 let je tento rozdíl pak trojnásobný.

 

Mezi ty nejčastější patří tonutí, poranění hlavy (otřesy mozku či jiné úrazy většinou bez vážných následků), následované různými podvrknutími či zhmožděninami, zlomeninami a popáleninami – právě ty tvoří významné procento úrazů, jimž lze ze strany dospělého zcela jednoznačně předcházet.

 

Dětské hrátky
(Foto: oficiální zdroj)

 

Ovšem opatrnosti je třeba všude, například i na „nevinně“ vyhlížejících dětských hřištích. Pád z prolézačky, vyražený dech, škrcení na zachycené šňůrce v prolézačce, zlomená ruka, vyvrtnutý kotník. To je jen pár úrazů, které si děti mohou přivodit při zábavě na dětském hřišti či pískovišti. Jak jim předejít? Nenechávejte je hrát si bez dozoru a naučte je bezpečnému chování, které by si dítě mělo osvojit.

 

Silnice není na hraní

Vozovky a ulice patří bohužel k oblíbeným místům dětských her. Dětem dobře poslouží pro hraní fotbalu, k projížďce na kole či kolečkových bruslích nebo jiným zábavním aktivitám – a při zanícení pro hru často nevěnují pozornost projíždějícím vozidlům. Kvůli tomu jsou také z téměř 42 % nejčastějším místem úrazu. Rizikovou skupinou jsou přitom chlapci ve věku 15 až 18 let a dívky ve věku 10 až 14 let. Ze 40 % případů se taková nehoda stane mezi 10. a 13. hodinou. Naučte proto své dítě, aby se zábavě věnovalo na jiných místech, jako jsou specializovaná hřiště nebo cyklostezky. I klidná ulice totiž může představovat velké nebezpečí.


Ohlídejte první jízdu

 

Než pustíme děti na atrakce umístěné na hřišti, měli bychom je alespoň rámcově prozkoumat – ujistit se, zda jsou všechny prolézačky, houpačky a skluzavky bezpečné, jestli nejsou nějak poškozené, aby se o ně náš potomek neporanil. I když pro dětská hřiště platí přísná bezpečnostní pravidla, bohužel ne vždy jsou dodržována.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Deset nejlepších dovolených s dětmi
Nevíte, jak levně ZABAVIT DĚTI? Tady je 10 skvělých tipů!
SEDM prázdninových tipů, jak si hrát s dětmi. A zadarmo!

 

„Až příliš často narazíte na prolézačku či houpačku, kde si děti mohou při neopatrném zacházení například přiskřípnout prsty. Také si vždy ověřte, co vaše dítě zvládne samo. Až když jste si jisti, že není třeba vaší asistence, teprve potom jej nechte na prolézačce či houpačce samotné,“ radí Kristýna Přibylová. Toto pravidlo platí také pro skluzavky – i když se může zdát, že jsou bezpečné, nepříliš strmé a dostatečně pomalé, často až po první jízdě zjistíte, že tomu tak není.A pozor i na častou chybu, které se dopuštějí samotní rodiče, když se klouzají společně s nejmenšími dětmi v náručí.

 

Tunel
(Foto: oficiální zdroj)

 

Pozor na trampolíně

 

Zkušená lektorka zároveň nabádá k velké opatrnosti a dohledu při dovádění dětí na dnes tolik oblíbených trampolínách. Právě na nich totiž dochází ke statisticky největšímu počtu úrazů. Jde především o bezpečnost trampolíny samotné: důležité je ochranné polstrování na pérech a vnitřní ochranná síť, která zcela zamezuje doskoku do prostoru pružin a zároveň brání i nárazu do stojny ochranné sítě. „Ovšem svoji roli samozřejmě hraje i počet dětí na trampolíně a jejich věk. Nejjistější proto je, nechat vždy skákat pouze jedno dítě – nejvíce úrazů totiž vzniká, když do sebe děti při skákání narazí, často si takhle například navzájem vyrazí zub nebo zlomí nos,“ připomíná Kristýna Přibylová. Malí „jumpeři“ zároveň musí dobře znát a dodržovat pravidla bezpečnosti – především nechodit po okrajích trampolíny za sítí, nevstupovat pod ni a nenosit na ni žádné ostré nebo tvrdé hračky.

 

Trampolína
(Foto: oficiální zdroj)

 

Tonutí končí často tragicky


Ze zprávy institutu, která mapuje úrazy dětí v České republice, vyplývá, že každé druhé tonutí končí smrtí dítěte. A nemusí se jednat jen o hluboké bazény či koupaliště. Dítě se totiž může utopit už v pouhých 2 cm vody. Jak zabránit tomu, aby dítě, které neumí plavat, nespadlo do vody a neutopilo se? Pakliže jej nemůžete mít neustále na očích, bazén buď zakryjte celý, ohraďte ho plotem či jiný hrazením, případně dítě zaopatřete plovacími rukávky, které bude mít trvale na sobě, aby se v případě pádu do vody udrželo nad hladinou.

 

Koupání
(Foto: oficiální zdroj)

 

 

Osvědčené rady rodičům:


1. Být pořád ve střehu. Mějte děti stále pod kontrolou, a to i ve známém prostředí. Děti rády vymýšlejí nejrůznější vylomeniny a naše pozornost bohužel zcela přirozeně klesá tam, kde máme pocit, že dítěti nic nehrozí.
 

2. Dodržovat pravidelná hlášení. Se staršími dětmi se předem domluvte, kde budou, a že se vždy po několika „jízdách“ nebo jiných aktivitách přijdou ohlásit (nemají-li hodinky, pak je nesmysl se s nimi domlouvat na čase.).
 

3. Stanovit pevný bod pro případ ztráty. Vždy se předem domluvte na místě, kde se setkáte v případě, že se dítě ztratí. Případně jim dejte na ruku náramek se svým telefonním číslem tak, aby vás jiný rodič mohl zavolat, když bude mít dítko problém.

 

 

Sportu se nevyhýbejte, mrštnost jde natrénovat

 

Děti, které od útlého věku pravidelně sportují, jsou šikovnější a mrštnější. „Děti, které jsou zvyklé se pohybovat a sportovat, jsou obratnější, dokážou vybalancovat různé rizikové situace a nepodléhají tak snadno pádům. Současně jsou většinou sportující děti založením aktivní, díky tomu udržují svůj svalově-kosterní systém výkonný, silný a méně zranitelný. Tyto děti také spíše dodržují základy správné výživy a tím pádem i dostatečné zavápnění kostí, které zaručuje jejich pevnost,“ dodává Kristýna Přibylová. Pokud už u těchto dětí dojde k úrazu, lékaři uvádějí, že následky bývají mírnější než u dětí, které se žádné pohybové aktivitě nevěnují.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Alicka242 20:30 13.11.2018
Úraz se stane hned. Máme malou dceru a odřené koleno má každou chvíli. Má ráda skluzavky, ale blízko domu nemáme žádné dětské hřiště, tak jsme jí koupili k narozeninám skluzavku https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/de... , aby se mohla klouzat i doma na zahradě.