Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Našli jste u svého dítěte prášky s neznámou látkou? Nebo třeba vajgl od jointa jako Evžen u Adriany? Ať tak či onak, obojí značí, že je na čase si se svým potomkem pořádně promluvit. A je jedno, jestli je vašemu dítěti patnáct nebo pětadvacet. Je ...

Moje dítě bere drogy! Zažíváte podobnou situaci jako Evžen z Ulice?

Seriál Ulice: Měla by dát Adriana Evženu Šmýdovi ještě jednu šanci?
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Měla by dát Adriana Evženu Šmýdovi ještě jednu šanci?
aktualizováno 07.03.2017, 13:10 | 07.03.2017, 00:34 | doma.cz

Našli jste u svého dítěte prášky s neznámou látkou? Nebo třeba vajgl od jointa jako Evžen u Adriany? Ať tak či onak, obojí značí, že je na čase si se svým potomkem pořádně promluvit. A je jedno, jestli je vašemu dítěti patnáct nebo pětadvacet. Je na čase jednat!

Mnohdy za užíváním návykových látek stojí špatní kamarádi nebo třeba i neřešené osobní problémy, které vyústí v užívání drog.


Promluvte si

I když jste pravděpodobně v šoku, zkuste se uklidnit a s potomkem si promluvit! Sedněte si a v klidu si s ním o drogách promluvte. Bude těžké slyšet pravdu, ale zkuste se obrnit a celý příběh si vyslechnout. Také se může stát, že vaše dítě bude drogy tajit a lhát. Nenechte se napálit a tvrdě si stůjte za tím, že víte, jak se věci mají. Lidé, kteří jsou závislí na těchto látkách mnohdy ani netuší, v jakém problému se nacházejí, proto je důležité, abyste neuvěřila větám typu: „Bylo to poprvé a naposledy.“ Nebo „Navedli mě kamarádi, ale už se to nikdy nebude opakovat.“ Tohle jsou klasické výmluvy, kterým jako rodič chce uvěřit, ale nezapomeňte na to, že velmi často nejsou založené na pravdě.

 


Pojmenuje problém a vyhledejte odborníka

Bere vaše dítě drogy, protože má nějaký osobní problém, ze kterého se stal bludný kruh? Nebo šlo o frajeřinu před kamarády? Existuje nespočet variant a vy jako rodič byste nejdřív daný problém měli pojmenovat. Můžete zkontaktovat i speciální zařízení, které se věnuje práci s drogově závislými. Anonymně vám poradí, co dělat a jak s vaším dítětem jednat. Tento anonymní rozhovor pomůže vám – jako rodiči. Dále přichází na řadu vaše dítě. V případě drog není čas ztrácet čas, a tak vyhledejte lékařkou pomoc, kde vám poradí, zda je pro vaše dítě vhodná odvykací kúra. Dobrou práci odvede i psycholog, který nebude řešit pouze současnou situaci, ale především se pokusí najít příčinu závislosti. Těmto odborníkům můžete důvěřovat a pro jejich práci bude nesmírně důležité, abyste s nimi jednali na rovinu.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jak naučit děti odmítnout cigaretu a další drogy?
VÁŠ PŘÍBĚH: Drogy mě málem zabily
Jak poznám, že mé dítě bere drogy?


Nastavte pevný režim

Pokud vaše dítě tento problém má, pak je nedůležitější, abyste mu nastavili mantinely, přes které nejede vlak. Nikdo po vás nechce, abyste se ke svému dítěti chovali jako k vězni. Postačí, když mu ukážete, že ztracenou důvěru si mezi sebou vybudujete pouze dodržováním stanovených pravidel. Žádné toulání po nocích, útěky či chození za školu. Naopak, zkuste si se svým dítětem najít společný koníček, může to být třeba i obyčejné běhání, který utuží váš vztah a dítě bude mít pocit, že si o svých problémech s vámi může kdykoliv promluvit. Buďte tu pro vaše dítě, ale zároveň ho nesmíte vidět pouze v idealistickém světle.

 

ČTĚTE NA DALŠÍCH MAGAZÍNECH:

DROGOVÁ MAPA Česka: Policie odhalila místa, kde vyráběli drogy
Drogy v dnešní společnosti: Jsou všude, odkud se ale vzaly?
ZPOVĚĎ ČTENÁŘEK: Moje první zkušenost s drogou


Mám si to vyčítat?

Určitě ne. Už se stalo a výčitkami nic nezměníte, ale neříkáme, že rodič v tom pokaždé může být nevinně. Zamyslete se nad tím, zda jste někde ve výchově neudělali chybu. Ať už jde o prevenci drog nebo třeba o zanedbávání komunikace s dítětem. Z těchto chyb se poučte, ale je zbytečné se s nimi dlouze zaobírat. V této situace je podstatné, abyste mysleli na přítomnost a budoucnost dítěte. Určitě nemá smysl se zaobírat minulostí, se kterou už nic nenaděláte. Pokud toho bude na vás hodně, také se nebojte navštívit psychologa, který vám pomůže danou situaci po psychické stránce stabilizovat.

 


Povedlo se
Vaše dítě je čisté a vy máte pocit, že už jste všechno zvládli? Mějte ale stále na paměti, že je potřeba potomka před drogami dále chránit. Dostatečně se mu věnujte a dejte mu najevo lásku a radost z toho, že jste tento velký problém společně zvládli.

2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Helga 16:11 08.06.2017
Takhle začal můj syn, jen občas si zahulil, pak když měl přístup k trávě tak hulil i 5x denně, úplně zblbnul a pak přišli na řadu tvrdé drogy. Heroin, pervitin, léky a nepohrdne ani chlastem, je mu 26 let vysloužil si schizofrenii , zavřeli ho na 3,5 roku do Oráčova a tam pokračoval v drogách dál. Je doma půl roku z kriminálu a trpíme celá rodina, nevíme kudy kam a modlíme se aby ho opět zavřeli, léčbu odmítá a je šílený.
NATALKA 19:24 18.04.2017
Ahoj Evžene
Přemysl Švec 09:55 14.03.2017
drogy, alkohol, to všechno vede do záhuby jak řiká Bible
IVANA 06:37 14.03.2017
Takové reakce jsou nesmyslně přehnané. Myslím teď v případě marihuany. Na střední jsem si taky občas dala práska (mimo školu a hlavně o víkendech s kamarády). A časem mě to samotnou přestalo bavit. Naši se o tom nikdy nedozvěděli...Vždycky je to individuální. Někteří hulí z nudy, jiní aby byli king před kamarády nebo jen zapadli. Dalším se po tom dobře spí... Na každého to působí jinak. Někdo je po tom uvolněný veselý, jiný zadumaný. To byl můj případ. Když mi nebylo dobře, tak jsem se po hulení nebavila a moc jsem o všem přemýšlela. Záleží samozřejmě jak často, když to je několikrát za den, tak člověk vážně nemůže fungovat normálně. Všechno je zpomalené...(prosím halucinace nééé...NESMYSL).... Ano stanovte mantinely, nehul před školou, ve škole atd. Určitě to časem každého přejde. Zůstane jen u toho víkendového rozptýlení nebo přestane úplně... Takže klid! Když jde o tvrdé drogy, je to něco jiného. Před těmi je potřeba preventivně varovat....více takových filmů, jako je Perníková věž, Requiem za sen atd.
MVDT 13:03 12.03.2017
Janovská, VYPADNI!
marketa janovska 08:33 10.03.2017
Ahoj Adriano drogy Míky ulice je hodní kluk ahoj Adriano odepi mi ahoj co dedi ulice
jiri 02:47 10.03.2017
Tento článek psal nějaký antidrogový hysterik, který nechápe rozdíl mezi trávou a heroinem. Zachovat klid a pokusit se zjistit co nejvíc informací, to je to jediné s čím v tomto článku souhlasím, ale je nesmyslné traumatizovat někoho, kdo si občas dá trochu trávy, návštěvama psychiatrie a odvykací léčbou. Je přirozené, si někdo občas dá nějakou drogu, zajde si na pivo, nebo si zahulí a výjimečně zkusí něco silnějšího, není nutné v tom hned hledat nějakou patologii.