Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Asi nemusíme dlouze připomínat, jak dopadla nehoda dvou mladých dívek u Obrnic. Možná právě tato tragédie vyvolala další otázky ohledně sociálních sítí a jejich užívání. Jak zamezit dalším podobným nehodám? Jak děti přinutit k tomu, aby se jejich ...

Nejvyšší čas promluvit si s dětmi o nástrahách SOCIÁLNÍCH SÍTÍ!

Dítě a internet
zdroj: Thinkstockphotos Dítě a internet
aktualizováno 16.07.2017, 00:44 | 16.07.2017, 00:44 | DyA

Asi nemusíme dlouze připomínat, jak dopadla nehoda dvou mladých dívek u Obrnic. Možná právě tato tragédie vyvolala další otázky ohledně sociálních sítí a jejich užívání. Jak zamezit dalším podobným nehodám? Jak děti přinutit k tomu, aby se jejich život neodehrával pouze na sociálních sítích? A stala by se tato tragédie, kdyby neexistoval Facebook? Tak zní nejčastější otázky, které si pokládá většina rodičů.

Možná, že i vy jste přemýšleli nad tím, že je opravdu nejvyšší čas promluvit si se svou ratolestí o současných trendech sociálních sítí.


Dobrý pomocník, zlý pán!

Přesně tak bychom mohli charakterizovat účinky a dopady sociálních sítí. Pro dnešní mládež, která vyrůstá s mobilním telefonem v ruce, denně pošle do světa X tweetů, statusů nebo třeba i fotek, je typické, že si ani neuvědomuje, co všechno mohou sociální sítě způsobit. Do jejich doby se narodily a berou je tak automaticky, jako jste třeba vy vnímali televizi. Pro každou dobu je typické určité médium, se kterým se musíme naučit žít tak, aby nám pomáhalo, nikoliv škodilo. V současnosti se proto vehementně snažíme sžít se sociálními sítěmi, ale bohužel, ještě jsme nepřišli na to, jak eliminovat jejich negativní stránky.

 


Nejde jenom o poslední případ
I když jsme v začátku navázali na tragickou nehodu, je důležité zmínit, že sociální sítě mají mnoho dalších stinných aspektů. Ať už jde o kyberšikanu, hrozbu zneužití dítěte přes internet, nebo třeba i naprostou oddanost youtuberovi. To všechno může mít negativní vliv na dospívání dítěte. Jak už bylo řečeno, problém sociálních sítí můžeme vidět i v tom, že s nimi ještě neumíme kvalitně pracovat. A to platí jak pro rodiče, tak i pro dítě. Rodiče často nevěnují sociálním sítím notnou dávku pozornosti a děti naopak slepě věří všemu, co na internetu objeví.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ROZHOVOR s odborníkem na sociální sítě, jak chránit vaše dítě před internetovou zlobou
VAROVÁNÍ! Tyto fotky dětí na sociální sítě nikdy nedávejte!
Kyberšikana číhá všude! Je obětí i vaše dítě?


Je na čase to změnit!
Asi i vy jste dospěli k názoru, že je zapotřebí v tomto směru udělat patřičné kroky. Ale jak? Vždyť přece nemůžeme nutit dítě, aby si smazalo veškeré sociální sítě? V prvním kroku je nejdůležitější, abyste s dítětem jednali na rovinu. Vysvětlete mu, že sociální sítě mají svá pozitiva, ale zároveň i špatné stránky, které se člověku mohou vymstít. Mluvte s dítětem na rovinu. Povězte mu o případech, které se staly, a varujte ho před tím, že být neustále online, je někdy opravdu na škodu. Vysvětlete mu, že by se na sociálních sítích neměly objevovat citlivé informace, které by mohli zneužít pedofilové i lidé, co si říkají „kamarádi“. Je opravdu důležité, abyste se s dětmi nebáli promluvit a vysvětili jim všechna úskalí, která na ně mohou v online světě číhat.

 

 

Na co se zaměřit?
- Promluvte si s dětmi o nástrahách internetu.
- Navrhněte dítěti, že se budete na jeho oblíbené youtubery dívat společně. Alespoň zjistíte, jaký obsah se objevuje ve videích, a ke komu vaše dítě vzhlíží.
- Ochránit své dítě můžete programem tzv. rodičovská kontrola. Ve kterém vytvoříte seznam povolených stránek.
- Nastavte zakázání mazání historie, abyste měli přehled o navštěvovaných stránkách.
- Pokud jste na sociálních sítích také, přidejte si své dítě do „přátel“.
- Vytvořte si společná pravidla pro užívání sociálních sítí a internetu, která budou dodržovat všichni členové rodiny.

 

Jde i o vaše dítě
Je jenom na vás, zda zakážete svému dítěti, aby používalo sociální sítě. Ale nezapomeňte na to, že zakázané ovoce chutná nejlépe. Raději se ponořte do online světa spolu s ním a buďte mu rádcem v tom, k čemu jsou sociální sítě dobré, a v čem nám mohou uškodit. Berte tato média a jejich účinky vážně, a nebojte se o jejich používání poradit s odborníky.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře