Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Páťa by si chtěla koupit panenky, které prodává spolužačka. Poprosí Digi o sto korun. Ta s tím ale nesouhlasí a požadovaný obnos jí nedá. Pro Páťu zákaz od maminky nic neznamená a potřebné peníze si obstará sama…nepozorovaně je ukradne Jirkovi.

Páťa z Ulice jako malý zlodějíček. Měla by Digi zakročit?

Patricie Stránská
zdroj: TV Nova Patricie Stránská
aktualizováno 06.06.2017, 00:52 | 06.06.2017, 00:52 | doma.cz

Páťa by si chtěla koupit panenky, které prodává spolužačka. Poprosí Digi o sto korun. Ta s tím ale nesouhlasí a požadovaný obnos jí nedá. Pro Páťu zákaz od maminky nic neznamená a potřebné peníze si obstará sama…nepozorovaně je ukradne Jirkovi.

Už jste někdy zažili, že se vám doma ztratily nějaké peníze? Samozřejmě to nic nemusí znamenat. Každému se občas přihodí, že odloží věci jinam než na obvyklé místo, a pak je hledá. Pokud jste si ale na sto procent jisti, že nešlo o tento případ, pak zřejmě máte podezření na nenechavé ručičky vašeho potomka. V tomto případě jednejte rychle, ale zároveň s rozvahou.

 

Promluvte si!
Než začnete cokoliv řešit, opravdu se ujistěte, že pro zmizení peněz neexistuje jiné vysvětlení. Nejhorší je křivé obvinění, které se těžko bere zpět a může pořádně zacloumat vaším vztahem s dítětem. Následně přichází fáze, kde se dítě buď ke krádeži přizná, nebo bude zatloukat. Nesnažte se přiznání dostat za každou cenu. Někdy prostě trvá déle, než si zlodějíček uvědomí, co provedl. V každém případě si o krádeži promluvte, a vysvětlete mu, že je tohle chování naprosto nepřípustné. Je jasné, že pokud obnos vzalo malé dítě, ještě z celé situace nemusí mít rozum. Vždy k situaci přistupujte podle věku dítěte.

 

 

A co třeba brigáda?
Zkuste se s vaší ratolestí domluvit na tom, že až příště bude potřebovat peníze, tak o si o ně má normálně říci a poprosit. Samozřejmě chápeme, že mu nechcete dávat peníze kdykoliv, kdy si houkne, ale domluvte se na společném kompromisu. Pokud si dítě bude chtít koupit novou hračku, pak mu navrhněte formu „brigády“, během které vám může s nějakým úkonem pomoci a následně dostane peněžní odměnu. Je velmi důležité, aby si dítě uvědomilo hodnotu peněz a především to, že peníze nepadají z nebe, ale člověk si je musí vydělat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 zásadní chyby, které děláte při výchově dětí zřejmě i vy
Potřebujete na poslední chvíli zlepšit vysvědčení? Známe triky, které dětem pomohou
10 zlozvyků, kterými denně UBLIŽUJETE svému dítěti


Nezapomeňte na finanční gramotnost
S většími dětmi to je náročnější. V dnešní době plné chytrých mobilů a značkového oblečení si děti mnohdy zastesknou, že nemají stejně dobrý mobil jako kámoš ze třídy, nebo třeba super boty jako kamarádka z áčka. Vysvětlete svému dítěti, že na značce nikdy nezáleží. Věci by nám měly dělat radost, ale rozhodně by se z nich neměly stát předměty závisti. Také je důležité, abyste u dětí rozvíjeli finanční gramotnost. Naštěstí se v mnoha školách konečně začlenila do osnov, ale pokud tomu tak není na škole vašeho dítěte, pak si tuto starost vezměte na triko vy. Uvidíte, že se vám to rozhodně vyplatí. Třeba i váš potomek konečně pochopí, jak to s těmi penězi funguje.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře