Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

S tolika nároky na náš čas je mnohdy těžké najít prostor pro své koníčky, třeba cvičení, a nechat si ještě prostor pro čas strávený s manželem. Ideálním řešením, které může posílit blízkost v partnerství, je společné cvičení. Víte, jak na to?

Proč cvičit s partnerem? 5 důkazů, jak vám to zlepší manželství!

Posilovna
zdroj: Thinkstockphotos Posilovna
aktualizováno 24.07.2017, 16:38 | 24.07.2017, 16:38 | doma.cz

S tolika nároky na náš čas je mnohdy těžké najít prostor pro své koníčky, třeba cvičení, a nechat si ještě prostor pro čas strávený s manželem. Ideálním řešením, které může posílit blízkost v partnerství, je společné cvičení. Víte, jak na to?

Právě nastal čas přesvědčit partnera, aby využil zlepšení fyzické kondice nejenom pro své zdraví, ale také pro posílení upadající romantiky ve vztahu. Na začátku bývá někdy vůbec problém přesvědčit partnera, aby s vámi do cvičení šel. Muži mají často pocit, že je budete brzdit nebo se dokonce cvičit před vámi stydí. Jakmile se vám to ale podaří, máte z poloviny vyhráno.

 

„Začít cvičit v páru je na začátku náročné a ještě náročnější je vydržet, ale ta námaha za to nakonec stojí. Takové cvičení má totiž mnohé zdravotní i psychické benefity pro oba v manželském páru,“ říká pro začátek hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová a dodává, že hlavním hnacím motorem je to, že lidé bývají zpravidla soutěživí. „Při cvičení ve dvou může tato soutěživost v dobrém slova smyslu posílit společný vztah. Snadněji si udržíme motivaci, rychleji splňujeme stanovené cíle a snažíme se je ještě překonat. Odměnou je pak pro oba v páru například společná večeře, procházka nebo jen chvíle strávené ve dvou,“ uvádí trenérka.


5 důvodů, proč páry, které spolu cvičí, zůstanou spolu:


1. Zvyšuje štěstí ve vztahu


Jeden výzkum šel až tak daleko, že nechal společně cvičící páry podrobit se následnému laboratornímu vyšetření. Jejich tělo a výsledky mluvily za vše – takto cvičící páry jsou mnohem zdravější, spokojenější a mnohem více milují své partnery. Po určité době se do manželství vkrade stereotyp, který může vést až k rozpadu daného svazku. Cvičení je skvělé v tom, že tomu až v 80 % dokáže naprosto zabránit. Je totiž dokonalým příkladem toho, jak vrátit do odumřelého vztahu požadovanou jiskru.

 


2. Zlepšuje výsledky vašeho tréninku


Z psychologického a sociologického pohledu už pouhá přítomnost druhého člověka při cvičení ovlivňuje náš výkon. A to pozitivně tak, že můžete poměrně nenásilně zvyšovat svůj energetický výkon, rychlost nebo výdrž. „Společným cvičením tak zabráníte stagnaci ve výkonu, která se ve většině případů při dlouho vykonávané aktivitě objeví,“ vysvětluje Brožová. Ideálním stavem je, pokud je jeden z páru již zkušenější sportovec. Jako takový má ve svém cvičení požadované zpestření a ten méně zkušený zase skvělého učitele. „Pro páry, které doposud necvičily, by ale společná aktivita mohla mít opačný až odrazující efekt. Chvíli totiž trvá, než si pár najde vhodné cvičení a rytmus. Základem by tak měla být společná domluva a motivace,“ varuje trenérka.


3. Znovu se zamilujete


„Cvičení vyvolává fyziologický stav podobný vzrušení, tedy zpocené ruce, rychlý puls, zadýchávání,“ říká trenérka. Tyto příznaky pak zvyšují vaši společnou přitažlivost. Nehledě na to, že při cvičení se vyplavují endorfiny – hormony štěstí, které si užijete společně.

 

Máte miminko? Zacvičte si i s kočárkem


„Rychlá chůze je prostě nejúčinnější. Ostatně kočárek k tomu přímo vybízí – děti v něm spolehlivě spí, proto by si maminky měly vybrat pořádný terén, nejlépe kopcovitý, kde budou chůzí současně i posilovat. Je vhodné pořídit si krokoměr a počítat, kolik toho za celý den naběháte. Minimální doporučená dávka je 10 000 kroků, ale můžete si dát i vyšší cíl. Jen pozor, některé krokoměry nefungují, když je máte na ruce a vezete kočárek. Takže si krokoměr raději dejte do kapsy,“ doporučuje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

 

 

4. Pomůže vám dosáhnout stanovených cílů


Partneři, kteří společně řeší různé fitness aktivity, se společně zdokonalují a snadněji tak dosahují cílů, které si stanovili předem. „Podpora, hlídání techniky, sdílení pocitů – to všechno může oba členy páru nakopnout a pomáhat udržovat motivaci,“ radí odbornice.


5. Zvyšuje citové pouto


„Při společné aktivitě, kterou koordinujete své pohyby, stejně dýcháte nebo v rytmu zvedáte závaží, začínáte s partnerem podvědomě neverbálně komunikovat. Určité výrazy v obličeji či letmá dotknutí pak pomáhají lidem cítit vzájemnou sladěnost,“ vysvětluje Markéta Brožová. Vznikne tak mezi vámi vlastně neviditelné, ale silné spojení, které je výhodné pro váš vztah i zdraví.


Sečteno a podtrženo, společné cvičení s partnerem přináší tělu i mysli řadu neoddiskutovatelných výhod. A vůbec nezáleží na tom, jestli ve dvojici cvičíte pravidelně nebo jen příležitostně, protože v obou případech to přináší do vztahu nový rozměr.


ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepší cvičení pro rychlé hubnutí
I vy můžete mít ploché břicho. CVIKY
Zbavte se břicha za pouhý týden! Tohle cvičení zabere!


Zásady při cvičení ve dvou


Cvičit v páru – lehko se to řekne, hůře dělá. I tady je potřeba dojít ke kompromisu. Co byste měli vědět, než do toho půjdete?


- Naplánujte si a promyslete, co chcete cvičit, proč a na co přesně se chcete zaměřit
- Nikdy nezapomeňte na rozehřátí svalů (výklusem, skákáním, apod.)
- Tempo volte vždy podle slabšího v páru – podle toho volte cviky, zátěž, počet opakování i délku cvičení
- Hlídejte si navzájem techniku
- Ubraňte se pocitu, že musíte být lepší, než partner, vyhrát, předběhnout ho, udělat víc kliků – nejde o souboj
- Nepřeceňujte své možnosti a síly
- Začněte jednoduchými cviky, aby bylo cvičení účinné a hlavně bezpečné
- Cvičte zhruba 2x – 3x týdně půl hodiny až hodinu

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře