Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

V létě se příroda mění v jednu nekonečnou tělocvičnu pod širým nebem. Využijme tuhle jedinečnou dobu k hravému sportování s dětmi.

S dětmi hurá do přírody: Využijte ji jako bezpečnou tělocvičnu

Děti v lese
zdroj: oficiální zdroj Děti v lese
aktualizováno 23.08.2017, 16:20 | 23.08.2017, 16:20 | doma.cz

V létě se příroda mění v jednu nekonečnou tělocvičnu pod širým nebem. Využijme tuhle jedinečnou dobu k hravému sportování s dětmi.

Společně a aktivně strávené chvilky jsou tím nejlepším, co dětem můžeme dát. V přírodě se dají naučit všechny základy jednoduchých pohybových stereotypů, které jsou pro každý sport, ale vlastně i jakoukoliv denní činnost potřebné. V přírodě můžete se sportovními aktivitami začít, ale také mohou být příjemným doplňkem k již specializovaným tréninkům jednotlivých sportů.

 

Pusťte děti do terénu

 

Kdekoliv venku se děti naučí běhat, padat, házet, chytat, skákat, přeskakovat, přelézat, podlézat, hledat, orientovat se, lézt po stromech, válet sudy, zdokonalovat svoji rovnováhu a prostorovou orientaci, ale také zvládat terénní nerovnosti.

 

„Je až zarážející, když přijdou předškolní městské děti do lehčího terénu, co se děje s jejich tělem – terén s kořeny a kamením dokáže jejich nohy překvapit a neustálé zakopávání při chůzi v terénu je velmi časté. V přírodě se děti učí žít v prostředí, kde fouká, prší, silně svítí slunce, je zima či vedro, učí se poznávat své tělo a jeho potřeby. Zjišťují, co je to se potit, prochládat, a že i tyto vnější vlivy mohou ovlivnit jejich výkon a ubrat jim mnoho fyzických sil,“ připomíná Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

 

Trénink v lese

 

Zejména les poskytuje spoustu možností k tréninku rychlosti, obratnosti, hodům, skokům, šplhu i posilování. Možností je nekonečně mnoho – ruce posilujeme prováděním kliků o strom, nohy skákáním žabáků, obratnost slalomem mezi stromy, jemnou motoriku třeba sbíráním různých bobulí nebo borůvek.

 

„Jen je třeba mít na zřeteli, že některé pohybové dovednosti už musí být trochu vyvinuté, abychom je mohli využít v terénu, který je svým charakterem přece jen potenciálně rizikovější, pokud se jedná o drobné úrazy nebo odřeniny. Musíme proto vždy odhadnout schopnosti a možnosti dětí, a tomu přizpůsobit sportovní aktivity,“ doporučuje Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

 

Děti v lese
(Foto: oficiální zdroj)

 

Malý Forrest Gump?

 

Různorodý přírodní terén je ideální pro trénování běhu, zdolávání různých přírodních překážek, zdokonalování se v rychlosti a obratnosti, síle, ale i jemné motorice. Děti nejvíce baví přírodní překážková dráha, soutěže v přeskakování potoka, házení na terč přes řeku, počítání žabek (házení plochým kamenem na vodní hladinu) anebo hra, kdy bosé děti se zavázanýma očima hádají, po jakém terénu chodí – zda po písku, kamínkách, jehličí apod.

 

„Mohou také trénovat hod kládou, stopovanou s označením úkolů výhradně z přírodních materiálů a samozřejmě nepostradatelné trefování se šiškami do stromu, které nutně vyústí v divokou šiškovou bitvu,“ doporučuje své tipy Jana Boučková, jedna z iniciátorek projektu Děti na startu, jehož cílem je rozvíjet u dětí celkovou pohybovou motoriku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zabavit děti, když je venku ošklivo?
Nevíte, jak levně ZABAVIT DĚTI? Tady je 10 skvělých tipů!
Jste dobrá máma?

 

Připraveným se nikdy nic nestane

 

Pro jistotu ovšem vždy nezapomeňte do batohu přidat malou lékárničku. Měla by obsahovat desinfekci, leukoplast a obinadlo. A také gel pro utěšení slziček při bodnutí či popálení kopřivou. Hodí se přibalit i pohotovostní léky na bolest, horečku a průjem a raději přihoďte do batohu pláštěnku i klobouky a čepice jako ochranu před sluncem.

 

Myslete ovšem i na to, jak případným zraněním předcházet. „Pokud jdete například do skal, vždy dětem pro jejich hru přesně vymezte prostor. Nebo jen striktně zakažte, že nesmí tam, kde jsou vyhlídky. Při hře na schovávanou se děti nechají snadno strhnout a opatrnost pak trošku pokulhává,“ varuje Štěpánka Štrougalová.

 

Za zamyšlení určitě stojí i její další postřeh. „Často vídám, že děti jedoucí na kole helmu sice mají, ale rodiče ne! To je velmi nevhodný přístup k bezpečnosti dětí. Jak pak má dítě rozpoznat, že své rady myslíme vážně, když se jimi sami neřídíme?“ dodává Kristýna Přibylová.

 

A Jana Boučková na závěr připomíná ještě jednu důležitou zásadu: „V tělocvičně máme dítě pod kontrolou a vidíme z jednoho konce na druhý, ale na turistické cestě, která se stáčí a není vidět, jak dál pokračuje, musíme jít vždy jako první…“

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře