Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Školní oběd rozhodně nemusí být nuda! Důkazem je systém školních jídelen v Japonsku. Nejen, že samotné děti pomohou s přípravou, ale především se na oběd nahlíží jako na rituál. Tudíž má své plnohodnotné místo v rozvrhu, jako třeba matika nebo his...

SEN KAŽDÉHO ŠKOLÁKA: Podívejte se, jak vypadá školní jídelna v Japonsku!

Školní jídelna
zdroj: Thinkstockphotos Školní jídelna
aktualizováno 06.09.2017, 00:23 | 06.09.2017, 00:23 | DyA

Školní oběd rozhodně nemusí být nuda! Důkazem je systém školních jídelen v Japonsku. Nejen, že samotné děti pomohou s přípravou, ale především se na oběd nahlíží jako na rituál. Tudíž má své plnohodnotné místo v rozvrhu, jako třeba matika nebo historie.

Možná vás hned na první pohled překvapí, že děti si s sebou do školy berou speciální jídelní uniformu, vlastní hůlky, kelímek, ale třeba i kartáček. Japonsko velmi dbá na dodržování hygienických návyků, a tak se děti ještě před samotným odchodem do kuchyně musí převléknout a vzít si ochrannou roušku. Následně vybraní jedinci zkontrolují, zda je vše v pořádku, a jde se pro nádoby s jídlem. Děti v kuchyni poděkují kuchařkám za přípravu a vydají se obědy servírovat.

 


Následuje krátký informační blok o tom, co se dnes podává, a odkud suroviny pocházejí. Nutno podotknout, že mnoho japonských škol má soukromou farmu. V případě, že na vlastní zahrádce nemají potřebnou potravinu, vypomůže jiný lokální pěstitel. Všechna jídla jsou uvařena z místních zdrojů. A co pak? Pak už s chutí do toho! Děti ještě krátce poděkují za oběd a pustí se do baštění.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak by měla vypadat dětská svačinka
10 zlozvyků, kterými denně UBLIŽUJETE svému dítěti
DESET RAD, jak zařídit pokojíček školáka


Mají japonské jídelny nějakou slabinu? Snad jen, že děti nemají na výběr z více pokrmů. Z tohoto videa však můžeme usoudit, že to strávníkům ale vůbec nevadí.

 

 

Líbí se vám systém japonských školních jídelen? A co je podle vás největší slabinou těch českých? 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Renata Suková 22:52 06.09.2017
Že to děti nebaští-z různých důvodů- buď to jsou "blafy", nebo jsou děti rozmazlené a velmi vybíravé, nejsou z domova navyklé třeba na polévky, zeleninu, spoustu jídel-jedly by jen těstoviny, hamburgry,hranolky a sladkosti.