Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Letní pohodička je u konce a dětem i rodičům zase pomalu, ale jistě nabíhají povinnosti spojené se školní docházkou. V tomto období se vždy odněkud vynoří otázka „Jaké budu letos dostávat kapesné?“

Školní rok začíná: Kolik dát dítěti jako kapesné?

Kapesné
zdroj: oficiální zdroj Kapesné
aktualizováno 06.09.2017, 16:18 | 06.09.2017, 16:18 | doma.cz

Letní pohodička je u konce a dětem i rodičům zase pomalu, ale jistě nabíhají povinnosti spojené se školní docházkou. V tomto období se vždy odněkud vynoří otázka „Jaké budu letos dostávat kapesné?“

Podle průzkumu pro Poštovní spořitelnu většina českých dětí a studentů mezi 7 a 26 lety kapesné dostává, ale kolik by to mělo být a jak to určit, s tím si mnoho rodičů pořád láme hlavu. A není se čemu divit. I podle psychologů je například výše kapesného velmi individuální věc a neexistuje na ni univerzální pravidlo.

 

Kapesné – pro děti velmi příjemná záležitost, pro mnohé rodiče může být o něco méně. A to ne z důvodu, že by svým ratolestem nechtěli nic dávat. Z nedávného průzkumu totiž vyplývá, že kapesné dostává většina českých školáků i studentů. Nejčastěji pak středoškoláci, a to celých 71 % z nich. Peníze ale dávají rodiče i více jak polovině dětí na základní škole, přesně 55 %. Podobně jsou na tom i vysokoškoláci, 52 % z nich rodiče finančně podporují.

 

Anketa
Dáváte svému školnímu dítku kapesné?
 


Začněte co nejdříve


Experti mají jasno, začít je třeba co nejdříve. Většinu svých návyků, pozitivních i negativních, si totiž člověk začíná budovat již v raném dětství, a týká se to i zacházení s penězi. Hana Drápalová ze společnosti Sberbank radí rodičům, aby se nebáli začít mluvit o penězích s dětmi už od první třídy. „Doporučujeme se s dětmi už od raného věku bavit o tom, co kolik stojí, odkud se peníze berou a jakou ve společnosti hrají roli. Není třeba se bát mluvit ani o konkrétních věcech, jako například o rodinném rozpočtu či o fungování půjček,“ doporučuje Drápalová.


Podle psychologů by měli mít rodiče jasno v tom, čeho chtějí výchovou ve finanční gramotnosti u dětí dosáhnout. Vaši potomci by si měli do života odnést zejména povědomí o reálné hodnotě peněz a pochopit, odkud se peníze v domácnosti a v peněženkách rodičů berou. S tím souvisí i poznání, že zásoba peněz není neomezená a že na to, co se nám líbí, musíme nejdříve pracovat. Důležité je zaměřit se i na varování před špatnými návyky, vštípit dítěti to, čemu se má vyhnout, aby v budoucnu neskončilo ve finančních problémech.

 

Back to School
(Foto: oficiální zdroj)


S kapesným neváhejte


Nejčastější otázky se v tomto případě točí většinou okolo kapesného. Kdy s ním začít a v jaké výši? Experti překvapivě doporučují i zde začít co nejdříve. „Určitou formu kapesného by děti měli začít od rodičů dostávat co nejdříve, ačkoli třeba v naprosto minimální výši. Právě pravidelný měsíční příjem určitého množství peněz totiž dítě poučí o jejich hodnotě – pokud je všechny utratí hned první den, na zbytek měsíce už zkrátka nic mít nebude,“ říká Hana Drápalová. Kapesné se pak doporučuje s rostoucím věkem dětí pomalu zvyšovat.


Problém většinou nastává se stanovením výše kapesného. Jaká je ta ideální částka? Nejen rodiče v tom často tápou, ale ani odborníci na to neumí přesně odpovědět. „Bohužel neexistuje žádná tabulka, která by přesně ukazovala, kolik dítěti dát, když mu je 6 let, 10 let nebo 15 let. Věk je určitě nejdůležitějším, ale rozhodně ne jediným ukazatelem, od kterého by se kapesné mělo odvíjet. Kapesné by mělo mít i výchovnou úlohu, je tedy dobré, když dítě ví, že kapesné dostane, pokud je vše v pořádku. Že dostane třeba i něco navíc jako odměnu, ale třeba i pokutu za to, když zlobí nebo provede nějakou lumpárnu. Univerzální recept na kapesné ale není,“ komentuje psycholožka Alice Dvořáková.

 

Co odhalil průzkum?

• Kapesné nedostává 45 % dětí na základní škole, 29 % středoškoláků a 48 % studentů vysokých škol
• Maximálně 100 Kč měsíčně dostává 27 % školáků, 15 % studentů středních škol a 4 % vysokoškoláků
• Kapesné v rozmezí od 101 Kč do 300 Kč dávají rodiče 21 % dětí na ZŠ, 25 % středoškoláků a 3 % studentů VŠ
• 301 Kč – 500 Kč měsíčně dostává 6 % žáčků na základní škole, 17 % studentů SŠ a 16 % vysokoškoláků
• Více jak 500 Kč kapesné má jen 1 % dětí školou povinných, 14 % středoškoláků a 29 % studentů na vysoké škole

 

Do kdy plánují rodiče finančně podporovat své děti?


• 34 % rodičů až do doby, než si dítě samo začne vydělávat
• 28 % až do chvíle, než dítě bude finančně soběstačné
• 19 % rodičů do okamžiku ukončení studií
• 7 % z nich než se dítě odstěhuje z domu
• 5 % než dítě dosáhne plnoletosti
• 5 % rodičů své dítě finančně vůbec nepodporuje
• 3 % jindy

 

 

Kolik průměrně dáváme?

 

Co je jisté, je, že výše kapesného úměrně roste s věkem dítěte. Na základní škole dostává více jak čtvrtina dětí (27 %) většinou do 100 korun měsíčně, 21 % z nich pak dostává maximálně 300 Kč a více než tuto částku pak dostává jen 6 % školáků. „Se začátkem školní docházky se většinou dětem dává i větší zodpovědnost a kapesné. Jako pomůcka pro trénování finančních dovedností může posloužit také zřízení přednabité platební karty, která není vázaná na účet, rodiče na ní mohou posílat pravidelně peníze, ale zároveň i kontrolovat, jak dítko s penězi naložilo. Díky kapesnému se děti už od útlého věku mohou naučit s penězi hospodařit a uvědomovat si i jejich hodnotu,“ vysvětluje Monika Buřičová, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

 

Na střední škole si většina dětí finančně polepší. 14 % z nich dostává více jak 500 Kč za měsíc. Kapesné maximálně 500 Kč dávají rodiče 17 % středoškoláků. Maximálně 300 Kč dostane čtvrtina z nich a stokorunové měsíční kapesné pak má 15 % studentů středních škol. „Sto korun je pro středoškoláka objektivně velmi málo, ale může to být spojeno s tím, že od 15 let mohou děti chodit na brigády a něco si ke kapesnému přivydělat a nejsou tak závislí jen na penězích od rodičů,“ komentuje Dvořáková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co udělat proto, aby se vám NEZTRATILO DÍTĚ
5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi
Opatrně s kotrolováním mobilů vašich dětí! Radí psycholog
Účet průměrného teenagera: Měsíčně 5000 Kč za módu, 500 Kč za kosmetiku. Kdo to tak má?

 

Více jak polovina rodičů podporuje potomky finančně i na vysoké škole. Na otázku, do kdy plánují dítě podporovat, více jak třetina českých rodičů (34 %) odpovídá, že až do doby, než si dítě začne samo vydělávat. 28 % rodičů je rozhodnuto dítě podporovat až do doby, než se úplně finančně a už nebude jejich pomoc potřebovat. Pro 19 % rodičů je milníkem značícím konec kapesného absolvování studií. 7 % rodičů pak přestane dětem peníze dávat v okamžiku, kdy se odstěhují z domu.

 

Dejte pozor na špatný příklad


I výchova finanční gramotnosti může ovšem někdy nabrat špatný směr. Škody může snadno napáchat například právě příliš velké kapesné, rodiče by se měli vyvarovat obdarovávání dětí přílišnými sumami peněz. Odborníci na výchovu i finanční experti se však shodují, že nejhorší vliv může mít na dítě špatný příklad rodičů. Pokud se rodiče sami lehkovážně zadlužují a zápasí s plánováním rodinných financí, je pravděpodobné, že podobné problémy budou mít v dospělosti i jejich potomci.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře