Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Při narození potomka se rodiče obvykle dělí do dvou skupin – ta první se snaží dítě naučit spát o samotě ihned po narození, jiní s nimi sdílejí ložnici i několik let. Důvodů, proč spát s dětmi i proč s nimi nespat, je mnoho.

Spaní dětí s rodiči: Známe největší problémy i výhody

Maminka a dcera
zdroj: Thinkstockphotos Maminka a dcera
aktualizováno 18.09.2017, 16:17 | 18.09.2017, 16:17 | doma.cz

Při narození potomka se rodiče obvykle dělí do dvou skupin – ta první se snaží dítě naučit spát o samotě ihned po narození, jiní s nimi sdílejí ložnici i několik let. Důvodů, proč spát s dětmi i proč s nimi nespat, je mnoho.

Každé dítě a každý vztah dítěte s rodičem má své vlastní načasování toho, kdy se dítě odděluje od rodičů. Hodně záleží na povaze dítěte i rodiče a na jejich osobních potřebách. Dětská psycholožka Mgr. Alena Vávrová rodičům doporučuje: „Je dobré, aby dítě mělo možnost spát u rodičů tak dlouho, jak dlouho to potřebuje. Zároveň, a to je velmi důležité, je však třeba brát ohledy na to, jak dlouho to ještě vyhovuje samotným rodičům. A to myslím oběma. Dítě v ložnici může za nějakou dobu vstupovat do komfortu obou rodičů a do jejich vztahu, intimity. Pokud je to pro rodinu komfortní a spát spolu potřebují, doporučuji raději rozšířit postel, přidat matraci, aby mohli spát rodiče spolu vedle sebe a u nich děti. Jinak se často děje to, že děti vytlačí tatínka do obýváku a rodiče se začnou partnersky vzdalovat. A to dětem ve výsledku rozhodně neprospěje.”

 

POBAVÍ VÁS:

Děti, které usnuly na opravdu podivných místech

 

Těsná blízkost rodiče v noci se velmi doporučuje zejména v prvním roce života, nejlépe v prvních dvou letech. Dítě v té době ještě není bytostí plně oddělenou od matky a snadno upadá do úzkosti ze separace. Tma a noc navíc tuto úzkost a pocit opuštění umocňují. Někdy se děti dokonce bojí tak moc, že nejsou schopné ani plakat. A jediné, co je uklidní, je blízkost těla a známá vůně maminky, rodičů, která jim dá zprávu, že jsou v bezpečí a že je vše v pořádku.

 

Anketa
Kdy začaly vaše děti spát samy?
5 hlasů
Hned.
7 hlasů
Do roka.
12 hlasů
Do tří let.
32 hlasů
Později.
Hlasovalo 56 lidí
 

 

Po období vzdoru dítěte během třetího roku věku se většinou děti výrazněji osamostatňují a chtějí mít svůj vlastní prostor. A právě toho je dobré využít k utváření samostatného prostoru, a to včetně vlastní postele, skříně, stolu, prostoru, kde může mít dítě vlastní vývojově danou motivaci usínat. Postupně by se mělo učit usínat ve své posteli, a to vždy s pomocí rodičů. Zároveň je velmi důležité, aby mohlo kdykoliv, bez ohledu na to, kolik mu je let, přijít za rodiči v noci a načerpat klid a bezpečí z jejich fyzické přítomnosti. Některé děti chodí za rodiči ještě v osmi letech a je to v pořádku. Jiné už od dvou let spí v klidu samy celou noc ve své postýlce.

 

Děti v posteli
(Foto: oficiální zdroj)

 

Je nesmírně důležité respektovat přání a potřeby dětí a vnímat i potřeby a přání rodičů a v jejich propojení pak hledat co nejlepší variantu pro všechny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Maminky, pozor! Dobou spánku můžete ovlivnit postavu vašeho dítěte
Spíte dost? PŘEHLED, kolik spánku potřebujete v jakém věku!
Pláč kojence nám nedá spát!
Ženy potřebují spát více než muži. Důvod vás dostane!


Někteří rodiče společným spaním řeší i praktickou stránku věci – zkrátka mají malý byt a pro dětský pokojíček již není místo. Z průzkumu pro ČMSS vyplývá, že o větším bytu kvůli dětem uvažuje až 30 % rodin.


Děti by měly mít možnost se na rodiče vždy spolehnout. S postupem věku je však na rodičích, aby dítěti ukázali správnou cestu k tomu, aby zvládlo být dostatečně samostatné, samozřejmě s ohledem na svůj věk. Jiná míra samostatnosti je požadována po předškolákovi, po školákovi i po mladém dospělém.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře