Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Blíží se čas novoročních předsevzetí, a pokud máte jako rozvedený rodič neustále hluboko do kapsy, zapracujte s novým rokem právě na tom, abyste na děti dostala právě tolik peněz, na které máte nárok.

V placení alimentů je lajdák? Známe triky, které vás k penězům dovedou

Zoufalá matka bez peněz
zdroj: Profimedia Zoufalá matka bez peněz
aktualizováno 28.12.2017, 14:44 | 28.12.2017, 14:44 | doma.cz

Blíží se čas novoročních předsevzetí, a pokud máte jako rozvedený rodič neustále hluboko do kapsy, zapracujte s novým rokem právě na tom, abyste na děti dostala právě tolik peněz, na které máte nárok.

Od doby, kdy vás soud rozvedl a vypočítal, kolik má váš partner na děti platit, už nejspíš utekla nějaká doba. A bohužel s přibývajícím časem celá řada matek i otců zjišťuje, že morálka jejich někdejší polovičky, týkající se placení výživného, značně pokulhává. Pokud i vy musíte přikročit k tvrdším opatřením a dlužné částky začít vymáhat, přinášíme souhrn nejdůležitějších věcí, na které byste se měli připravit.


Pochybnosti se dostaví, ale pamatujte, že vaše děti jsou vždy na prvním místě


V průběhu celého procesu můžete dojít k pochybnostem, zda skutečně děláte správnou věc. Poslat na svého bývalého exekutory rozhodně není nic, co by kohokoli potěšilo. Pocit zadostiučinění možná brzy vystřídá soucit, zvlášť když najednou začíná slibovat, jak bude najedou všechno jinak.


„Pokud se na něčem naše klientky shodnou, pak je to skutečnost, že nemá smysl dávat nové šance někomu, kdo jich již spoustu promarnil – třeba jen tím, že nechal svou rodinu a odešel jinam. V takové situaci je nejdůležitější řídit se potřebami, a hlavně právy svých dětí. Plané sliby na školní aktovku nevydělají,“ říká Denisa Vopinková z VašeVýživné.cz. „Pokud partner není ochoten platit, je exekuce bohužel jedna z mála cest, jak zajistit chod neúplné rodiny. Ale sami dobře víme, že to je situace, která nemá vítěze.“


Řízení stojí řadu peněz, můžete ale dosáhnout na pomoc zdarma


Za poslední roky se situace pro rodiče samoživitele výrazně zlepšila a vymáhání již nemusí být finančně náročné. Díky programům pro asistované vymáhání zaplatíte například pouze náklady na ověření dokumentů a poštovné. Zkusit můžete i programy, které jsou nejen zdarma, ale zároveň neplatíte nic ani v případě neúspěchu.

 


Nejde to vždycky úplně rychle


Bude však třeba obrnit se trpělivostí. Ani sebelepší asistenční program nedokáže urychlit lhůty, které vyžaduje zákon. První peníze tak můžete vidět nejdřív až za tři měsíce, ale pravděpodobné je, že se celá záležitost protáhne. „Tři měsíce je minimální lhůta, když jde všechno, jak má. Z praxe ale víme, že se může celá záležitost kvůli vytáčkám ze strany bývalého partnera natáhnout. Proto radíme – skutečně řešení problému neodkládejte a začněte hned,“ zmiňuje Denisa Vopinková.


Z vymáhaných peněz z počátku dostanete jen část


Dluží vám partner hned několik splátek? Částky se mohly v průběhu let nastřádat klidně do výše desítek a někdy i stovek tisíc. Jenže tyto peníze nedostanete pravděpodobně hned na ruku – tedy pokud váš partner není opravdu majetný a ke svému majetku se hlásí. Při exekučním řízení může totiž ze zákona exekutor nejprve strhnout svou odměnu. Teprve pak se začíná s vyplácením dluhu.


„Bohužel je třeba počítat s tím, že plnou částku budou rodiče dostávat až poté, co se srazí nárok exekutorské kanceláře. To je její zákonný nárok. Máme s nimi alespoň vyjednané takové podmínky, na které by samotný rodič nedosáhl – a sice, že z každé vymožené částky jde alespoň 40 % přímo mamince. Jakmile je odměna umořena, maminka je pochopitelně vyplacena v plné výši,“ doplňuje Denisa Vopinková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Svatba může vyjít pěkně draho! Na čem ušetřit a co nepodcenit
4 způsoby, jak se nehádat kvůli penězům
5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi


Partner s vámi bude manipulovat, zajistěte si podporu zvenčí


Když už nebudete vědět kudy kam, rozhodně se vyplatí mít někoho, na koho se můžete s důvěrou obrátit. Ideální je, aby nebyl do problému sám zapojený a mohl vám poskytnout rady nezaujatého člověka. Může to být klidně někdo z rodiny, kamarád nebo kamarádka, bývalá spolužačka nebo kolega z práce. Jejich pohled vám může často pomoci vrátit se zpátky do reality. Ze strany bývalého partnera či partnerky totiž můžete být vystaveni sofistikovaným lžím a manipulacím.


„Je běžné, že když dojde na lámání chleba, mohou se bývalí partneři snažit druhým manipulovat. Samozřejmostí bývá citové vydírání, silácké řeči nebo dokonce vyhrožování. V takových případech je dobré mít kolem sebe lidi, kteří vám pomohou se v situaci zorientovat a společně čelit z ní plynoucího stresu,“ radí Denisa Vopinková.


Málokdo to zvládne bez občasných depresí, nestyďte se vyhledat psychologickou pomoc


Asi je třeba říct to narovinu – vymáhání alimentů je rozhodně plné stresu, pochybností a stavů, kdy vaše nálada bude pod bodem mrazu. Asociaci neúplných rodin se přiznalo 87 % maminek s tím, že kvůli nezaplaceným alimentům mají pravidelně deprese. Rozhodně se tedy nemusíte stydět, když začnete bezplatně navštěvovat psychologa, třeba ještě před tím, než se do vymáhání pustíte. Naopak – měl by pro vás mít pochopení a se spoustou věcí vám pomoci.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Milada 12:43 13.01.2018
Článek je jen reklama na VašeVýživné.cz
Rychlejší, jednodušší a levnější postup vymáhání výživného, než přes VašeVýživné.cz, je popsán na stránkách Exekutorské komory:
http://www.ekcr.cz/1/exekutori-radi/837-27-vyzivn...
VašeVýživné.cz lže o nákladech: „Právní službu, kde se normálně jen vstupní náklady pohybují kolem 20 tisíc korun, poskytují nyní zdarma...“ ( https://www.denik.cz/z_domova/vymuzeme-alimenty-zd... )
Ve skutečnosti: „Při podání návrhu na nařízení exekuce se nemusíte obávat žádných poplatků – veškeré náklady exekuce hradí dlužník. Oprávněný (věřitel) navíc nemusí skládat zálohu na exekuci (viz výjimka stanovená v § 30 exekučního řádu),“ uvádí EK.
A je to mimořádně nevýhodné - „z každé vymožené částky jde alespoň 40 % přímo mamince.“
60 % z vašich peněz tedy skončí v kapsách exekutora, advokáta a chytráků z VašeVýživné.cz