Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

„Ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh o tom, jak jsem se dostala do patové situace s exekucí, jak jsem pomohla manželovi, ale sama zůstala do dneška takříkajíc v loji,“ napsala nám naše čtenářka, která si přeje zůstat v anonymitě.

VÁŠ PŘÍBĚH: Exekuce, blokace účtů a deprese. Vše kvůli nezodpovědnému maželovi!

Smutek
zdroj: Thinkstockphotos Smutek
aktualizováno 25.05.2017, 00:19 | 25.05.2017, 00:19 | doma.cz / čtenářka

„Ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh o tom, jak jsem se dostala do patové situace s exekucí, jak jsem pomohla manželovi, ale sama zůstala do dneška takříkajíc v loji,“ napsala nám naše čtenářka, která si přeje zůstat v anonymitě.

Je mi sedmadvacet let, mám tříletého syna a dva roky jsem vdaná. Můj manžel je muž, který byl na mě vždy hodný, pozorný, věrný a o našeho syna se stará perfektně. Vše začalo 15. února loňského roku. Během oběda mi přišla SMS od banky, že z důvodu exekuce mi zablokovali účet. Cože? Exekuce? Vždyť jsem nikdy nic nikomu nedlužila. Kouknu na druhý účet, taky blokace. Přes operátora v bance jsem se dozvěděla, který exekutorský úřad blokaci provedl. Okamžitě jsem tam volala a zjistila, že dluh se týká mého manžela. Vznikl společně s exekucí dávno před uzavřením našeho manželství. Ale protože se předpokládá, že peněžní prostředky na účtu patří oběma z manželů, mají právo mi zablokovat účty.

 

 

V té chvíli jsem se rozhodla, že se manželovi podívám do šuplíku. Jedna exekuce, druhá, třetí…bylo jich snad osm, milion papírů, různé exekutorské úřady, chaos, stará data, z doby i dávno předtím, než jsme spolu začali žít. Žijeme na Moravě, bohužel tady je běžné, že nemáte od zaměstnavatele pořádnou smlouvu, takže mu ani neměli kde brát peníze, proto došlo na mé účty. Večer, když se manžel vrátil domů, musel s celou pravdou ven. Přiznal, že býval dost nezodpovědný, dá se říci, že i finančně negramotný. Například nevěděl, že když je člověk bez práce a není na pracáku, tak si musí sám platit zdravotní pojištění. Potom to byl třeba nezaplacený nájem nebo mobilní paušál. Znáte to, z jedné tisícovky je díky úrokům a nákladům exekuce. A tak jsem se po mnoha telefonátech dopočítala k tomu, že dluží asi 200 000 Kč.

 

Napište nám svůj příběh
Prožila jste něco zajímavého?
Vydal by váš život na knihu nebo film?
Prožíváte trápení a potřebujete se vypovídat a o své starosti se podělit?
Nevíte si rady a možná by vám pomohl nestranný názor - třeba našich čtenářek?

Napište nám svůj příběh a pošlete ho na redakce@doma.cz. Ty nejzajímavější příběhy píše sám život, nebuďte na ně sama.

 

Co teď? Rozvod? Nikdy mi nezáleželo na penězích a teď mají být důvodem konce mého manželství? Manžel se jinak stará skvěle, je to úžasný táta. Pro syna je nepostradatelný, je mu vzorem, parťákem. Je tatínek, kterého mi spousta mých kamarádek závidí. Peníze na vyplacení exekucí jsme neměli. Půjčit si? Já jsem ale nechtěla vytloukat klín klínem. Kamarádka mi poradila insolvenci, a že existují i bezplatné poradny. Tak jsem se dostala do Poradny při finanční tísni v Ostravě. Příjemný pán mi řekl, co vše je třeba donést a že on vše vypracuje, schválí se to a bude konečně klid.

 

 

Zabralo mi několik dnů, než jsem všechno dala dohromady. Za měsíc přišel manželovi dopis s tím, že má schválenou insolvenci. Kdo se v tom vyzná, ví, že prvním dopisem kolotoč nekončí. Definitivní soudní rozhodnutí padlo až v srpnu. Nicméně počínaje prvním dopisem už jsem se nemusela bát, že k nám domů přijde exekutor, a začne nám oblepovat majetek. Byla jsem tak naivní, že jsem si myslela, že teď mi konečně odblokují bankovní účty. Nicméně asistentka exekutorky mě vyvedla z omylu s tím, že není důvod. Blokaci tam mohou nechat klidně i po celou dobu trvání insolvence, což je 5 let. 5 let? Vždyť ta exekuce se mě ani netýká, navíc když probíhá insolvence, není možné ten dluh vyplatit, protože by tím došlo k upřednostňování jednoho z věřitelů, což není možné. A banky mi za to, že mám na účtu exekuci, účtují měsíční poplatek 250 Kč. Mám prý zkusit účty zrušit, to však banky neumožňují, pokud je na účtu exekuce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Sexuální zneužívání mě dohnalo k sebepoškozování
VÁŠ PŘÍBĚH: Sexuální zneužívání mě dohnalo k sebepoškozování
VÁŠ PŘÍBĚH: Nemůžu zapomenout na první lásku...už devět let


Poslala jsem tedy na exekutorský úřad písemnou žádost o zrušení exekuce, kde jsem vše popsala. To bylo březnu. V dubnu to postoupilo k okresnímu soudu, který v květnu uznal, že mi účty mají být uvolněny, že je to skutečně nesmysl. Věřitel se však okamžitě odvolal, takže v červnu věc postoupila ke krajskému soudu, kde je do dnešního dne. Jak jsem již psala, v srpnu přišlo manželovi definitivní schválení exekuce, byl mu taky odblokován bankovní účet. Takže manžel je v podstatě už za vodou. Díky mně, díky tomu, že jsem vše zařídila, starala se.

 

Já? Pořád čekám. Jsem v situaci, kdy mi nic jiného nezbývá. Poplatky na účtech se již dohromady vyšplhaly na částku 4 000 Kč. Teď jenom přemýšlím, jestli to vůbec mohu po někom vymáhat? Po exekutorovi, po věřiteli? Často kvůli tomu propadám depresi. Jak je to nespravedlivé, že byť jsem nic neprovedla, jsem z nás dvou jediná, kdo má stále problémy. Že v zákoně je taková skulina, chyba, takový nesmysl, že manžel-dlužník má již účet uvolněný, ale já, která k tomu přišla jako slepý k houslím, mám stále blokace.

 

Děkuji vám, pokud jste to dočetli až sem. Jsem ráda, že jsem se z toho mohla alespoň vypsat.

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře