Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Minulý rok bylo v České republice zaznamenáno přes 3000 úrazů dětí způsobených autonehodou. Přitom kvalitní dětská autosedačka dokáže případné riziko zranění minimalizovat.

Vybíráte autosedačku? Kromě odolnosti se zaměřte i na složení, někdy je alarmující!

Dítě v autě
zdroj: Thinkstockphotos Dítě v autě
aktualizováno 08.08.2017, 00:48 | 08.08.2017, 00:48 | doma.cz

Minulý rok bylo v České republice zaznamenáno přes 3000 úrazů dětí způsobených autonehodou. Přitom kvalitní dětská autosedačka dokáže případné riziko zranění minimalizovat.

Náročnosti testů nezávislé spotřebitelské organizace dTest většina testovaných autosedaček vyhověla, ale našly se mezi nimi i modely obsahující škodlivé látky, sedačky s nedostatečným stupněm bezpečnosti nebo také obtížnou manipulací.


V současné době jsou v platnosti dva bezpečnostní standardy, které určují kritéria pro homologaci autosedačky. Tím starším je směrnice ECE R44/04, pod níž spadají všechny současné autosedačky tradičních hmotnostních skupin. Mladším a ve vzdálenější budoucnosti jediným standardem je systém i–Size. Autosedačky vybavené tímto zádržním systémem jsou nyní primárně určeny pro děti do 105 cm. Brzy by však měla vstoupit v platnost druhá fáze směrnice, která bude ošetřovat i-Size autosedačky i pro větší děti.

 

Náš tip: Další dobré rady pro vaše bezpečné cestování sledujte ve speciálu CESTUJEME BEZPEČNĚ na Tn.cz. Pro cesty autem oceníte rady z webu Auto Tn.cz.


„Zkouška čelního nárazu probíhala v rychlosti 74 km/h, následky bočního nárazu se prověřují v rychlosti 27 km/h. K testování se vždy používá nejmenší a největší figurína vhodná pro přepravu v dané konfiguraci sedačky,“ říká k testu Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

 

Cestování s dětmi
(Foto: Profimedia)


Vítězové a poražení

 

Ukázkovým vítězem testu autosedaček v kategorii 0+ nebo i-Size se stala sedačka Cybex Aton 5 pro děti do 13kg. „Nejen, že velmi dobře ochrání vaše dítě při čelním i bočním nárazu, ale velmi snadná a rychlá je také její instalace a samotné poutání dítěte. Navíc potah této autosedačky lze snadno sejmout a prát v pračce,“ popisuje Hana Hoffmannová. „Nárazovými zkouškami obstojně prošel také model Joolz iZi Go Modular by BeSafe, nicméně spotřebitele musíme varovat před obsahem nežádoucí látky v potahu této autosedačky. Testy zde zjistily přítomnost tris-fosfátu, který se řadí mezi potenciální karcinogeny,“ dodává Hoffmannová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dělá se vám při cestování zle? Víme, jak přežít v autě, letadle i na lodi
Máte problémy se zrakem? Můžete být nebezpečný řidič!
5 rad, jak vybrat ideální kočárek


Kombinované sedačky bývají překombinované

 

Vícerozsahové neboli rostoucí či kombinované autosedačky umožňují odnímání různých součástí, a tím úpravu pro menší či větší dítě. Představa, že si dítě vystačí od narození až do 12 let s jedinou autosedačkou je sice lákavá, ale podle výsledků testů ne zrovna ideální.


Dobrým příkladem je model Joie Every Stage. Výsledky nárazových zkoušek byly v jeho případě vyhodnoceny silně podprůměrně, přičemž nejhorších výsledků bylo dosaženo při čelním nárazu a to zejména ve variantě pro 9 až 18 kg. „Problematická je také obsluha rostoucích autosedaček. Vzhledem k tomu, že sedačka umožňuje tři různé způsoby instalace, zvyšuje se tím riziko pochybení,“ upozorňuje Hoffmannová.


Testy organizace dTest se ve většině případů zaměřují na výrobky, které jsou oficiálně dostupné na českém trhu. Tentokrát udělal dTest výjimku a otestoval na sociálních sítích často propagovanou autosedačku Mifold Grab-and-Go-Car BoosterSeat. Tu lze momentálně zakoupit jen v zahraničních e-shopech. „Nejedná se o klasickou autosedačku, ale v podstatě o velmi tenký skládací podsedák, který pomocí klipsen drží bezpečnostní pás dole, aby bylo dítě pevně připoutáno. Po stránce bezpečnosti nemůže Mifold nahradit klasickou autosedačku. Stejně jako obyčejné podsedáky bez zádových opěrek nenabízí žádnou ochranu před bočním nárazem,“ varuje před koupí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Klára 14:26 12.08.2017
Hezký den, děkuji za článek. Pokud chcete další s inspirací, podívejte se sem: http://auto.idnes.cz/test-autosedacek-adac-0tm-/au... Třeba se vám bude hodit. A co říkáte na tuhle sedačku: https://www.babymodel.cz/autosedacka-9-36kg--minni... Líbí se vám? :)