Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Květnové zápisy do mateřských škol jsou za dveřmi. Letos má do školek odhadem přijít okolo sta tisíc tříletých dětí. Většina z nich vstoupí do školky poprvé. Nástup do školek se jich ale nutně netýká, povinnost zapsat se do přípravného ročníku mat...

Zápisy do školek se blíží, pětileté děti se jim nevyhnou! Jak na to BEZ STRESU?

Školka
zdroj: Thinkstockphotos Školka
aktualizováno 26.04.2018, 16:22 | 26.04.2018, 16:22 | doma.cz

Květnové zápisy do mateřských škol jsou za dveřmi. Letos má do školek odhadem přijít okolo sta tisíc tříletých dětí. Většina z nich vstoupí do školky poprvé. Nástup do školek se jich ale nutně netýká, povinnost zapsat se do přípravného ročníku mateřských škol mají až děti pětileté.

Již od začátku září 2017 existuje povinné předškolní vzdělávání, které se týká každého dítěte, které dovrší 31. 8. 2018 věku pěti let. Podle Ministerstva školství je opatření směřováno na problematiku lepší připravenosti dětí do prvních tříd, jelikož počet odkladů je v Česku jeden z nejvyšších v Evropě.

 

Povinnost pětiletých


Povinnost se vztahuje na děti s českým občanstvím, které pobývají na našem území déle než 90 dní. Pokud ji rodiče nedodrží, spáchali přestupek a mohou se vystavovat postihu. Nicméně je v pravomoci obcí coby zřizovatelů škol, jaké případné postihy zvolí.


Hodí se vědět: V případě, že rodič zvolí pro dítě jinou mateřskou školu než spádovou, nemusí toto oznamovat řediteli spádové školy. Informovat ředitele spádové školy totiž není povinen rodič, ale ředitel té školy, kde dítě bylo přijato k povinnému předškolnímu vzdělávání a kam skutečně nastoupilo.

 

Na tříleté nemusí zbýt místo


Ze statistiky MŠMT vyplývá, že každoročně celkový počet dětí ve školkách mírně narůstá. Letos tak do školek po celé ČR chodilo 362 tisíc dětí. Ty byly sdruženy v bezmála 16 tisících třídách. Nově do školek loni nastoupilo téměř 118 tisíc dětí.
 

Dle údajů MŠMT nebylo loni žádosti o přijetí do školky vyhověno v téměř 32 tisících případech. Statistika však již nerozkrývá, kolik odmítnutí bylo kvůli tomu, že rodiče dali žádost na větší počet mateřských škol a na nějakou se dostali a na kolik dětí se prostě místa ve školkách nedostala vůbec.


Převisu dětí mladších pěti let, které musí dát těmto starším přednost, pak zbývají alternativy v podobě soukromých školek. Těch loni ministerstvo evidovalo 412 včetně církevních.

 


Přihláška elektronicky, důležité je ale stejně přijít


V mnoha školkách se lze již předem nahlásit k zápisu elektronicky. Někde je to dokonce podmínkou. Takto se přihlásit k zápisu postupně nabízejí školky napříč Českem již několikátý rok. Pokud rodiče nemohou elektronickou přihlášku podat, měla by to za ně na jejich požádání udělat mateřská škola. Nutnost či možnost podání elektronické přihlášky do konkrétní školky je však potřeba ověřit. Následná návštěva školky i s dítětem je ale stejně nutnost.


Někde zápisy nejsou

 

Zejména do soukromých školek žádné termíny zápisů nečekejte. Je to z důvodu naplněných kapacit, ale také kvůli tomu, že jich se zákonná povinnost zápisů netýká. „My oficiální zápisy tradičně nevyhlašujeme, protože jsou obě naše pobočky plné. Pokud se však stane, že někdo ze školky odejde, dobíráme děti v průběhu školního roku. Obecně si myslím, že zápisy do školek jsou spíše formální záležitostí,“ říká Lucie Pivoňková z jeslí a školek Bambíno.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nevzali vám dítě do státní školky? Zkuste lesní, jsou levnější
Co je lepší: jesle, školka, nebo teta na hlídání?
Jít poprvé do školky není žádná legrace. MÁME VIDEO
Školková pravidla pro rodiče začátečníky: Jak si to nerozházet už na začátku

 

Připravit dítě na návštěvu školky znamená ho nestresovat


U dětí předškolního věku bychom neměli zkoumat jejich zralost nebo to, co všechno umí. Děti v předškolním věku jsou vývojově velmi diferenciované, vyvíjí se spíše skokově, a oficiální zápis se zkouškou jejich schopností a dovedností by je mohl spíše vyděsit.


Již legendárním strašákem mnoha rodičů před vstupem dítěte do školky je, že v danou chvíli ještě dítě není odnaučené od plen. „Chápu, že některé školky trvají například na tom, že dítě před vstupem do mateřské školy nenosí pleny, nicméně my taková kritéria nemáme. Děti přijímáme tak, jak se nám během roku přihlásí, a pokud zjistíme, že mají nějaké obtíže nebo zvláštnosti, prostě zjišťujeme ve spolupráci s rodiči, kde je příčina, a tu se pak snažíme odstranit. Stresovat ale děti i rodiče například tím, že dítě ještě nosí plenu a nemělo by, nedává smysl. Existuje zřejmě důvod, proč jí ještě má, a na nás je ho odhalit,“ říká Lucie Pivoňková.

 

 

Případné obavy rodičů zahání i Sylvie Stretti, psycholožka a krizová interventka. „Nezapomínejme, že každé dítě se vyvíjí velmi individuálně a závisí to na mnoha faktorech, které nelze ovlivnit, například dítě, které rychle vyroste, může mnohem později začít mluvit a naopak dítě, které je jazykově velmi vyzrálé, může pomaleji rozvíjet pohybovou a motorickou aktivitu. Tyto rozdíly se projevují prakticky od narození po celou dobu vývoje. Tedy je dobré všímat si i drobných pokroků, protože co nejde jeden měsíc, druhý najednou může jít.“

 

Dodává, že je dobré si případně s dětmi o jejich očekávání i obavách promluvit a zkusit vymyslet, jak se dítěti k zápisu půjde nejlépe. Může jít o oblečení, které si vezme dítě k zápisu, oblíbenou tužku či nějaký talisman do kapsy. „Pokud mají rodiče nějaké obavy, nejdříve by je měli jako dospělí řešit mezi sebou. A pokud to uznají za vhodné, až pak to rozvážně probrat společně s dětmi. Naplánovat si dostatek času před zápisem, při něm i po něm třeba jít na procházku, na zmrzlinu, prostě se všichni společně odměnit,“ uzavírá Sylvie Stretti.


Co se při zápisu do školek osvědčilo vám?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře