Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Inspirujte se vynikajícím receptem od naší gurmánky! Čeká vás lahodný dezert ze švestek.

Švestkový koláč, jak ho ještě neznáte!

Švestkový koláč - 7
Švestkový koláč - 7
aktualizováno 27.09.2011, 00:00 | 27.09.2011, 00:00 | doma.cz / ina

Inspirujte se vynikajícím receptem od naší gurmánky! Čeká vás lahodný dezert ze švestek.

Švestkový koláč má pro mě vždycky takovou pěknou příchuť doznívajícího léta. Zase je tu doba, kdy se švestky modrají skoro na každé zahrádce. Zrovna jsem se procházela po našem sadu a trhala švestky bez žebříku rovnou do pusy. Žádná červivá a všechny sladké jako med. Vás by nenapadlo upéct si koláč?

Měla jsem nutkání sáhnout do oblíbených domácích receptur, ale nastala zrada. Naše lednice po návratu z dovolené vypadala tak, jako bych žila singl. Nějak nebyl čas doplnit zásoby :-)

 

Švestkový koláč - 41 jogurt, 1 vejce, kousek másla, mléka na dně láhve, nějaký ten parmazán - do švestkového koláče absolutně nevhodný + pár ledničkových držáků, ze kterých by koláč nevykouzlil ani David Copperfield. Chuť na švestkový koláč neúnavně doráží, tak proč to nezkusit jinak? Dnes budu čarovat opravdu z mála, protože o teplý a úžasný švestkový koláč se nechci nechat ošidit. Když už jsem si tu představu vzala do hlavy, tak do toho jdu i s naší "vykradenou" ledničkou.

 

Švestkový koláč = srdečný pozdrav z naší zahrady

 

1 kelímek bílého jogurtu (150 g) - řecký s medem byl opravdu luxusní
kelímek nevyhazovat! poslouží jako odměrka
1 kelímek polohrubé mouky
½ prášku do pečiva
½ kelímku krupicového cukru (možno přidat ještě med)
1 vejce
½ kelímku rozpuštěného másla nebo slunečnicového oleje
hrst švestek
kde je drobenka? dnes nebude :-) koláč navoníme špetkou skořice a hrstí mandlových lupínků (v případě, že je doma najdeme)

 

Švestkový koláč - 2

 

Zapékací nádobu vyložíme pečicím papírem a dno poklademe vypeckovanými a na menší kousky pokrájenými čerstvými švestkami. Lehce poprášíme skořicí a posypeme mandlovými lupínky.

 

Švestkový koláč - 6

 

V misce smícháme jogurt s medem, mouku s práškem do pečiva, cukr, vejce, rozpuštěné máslo a dobře prošleháme. Těsto vlijeme na švestky a stěrkou rozprostřeme po celé zapékací formě.

 

Švestkový koláč - 8

 

Koláč vložíme do předehřáté horkovzdušné trouby na 180 °C a pečeme 30 minut. Teplotu stáhneme na 160 °C a po dobu 10 minut dopečeme. Upečený koláč necháme chvilku prochladnout a poté ho i s papírem vyjmeme a nakrájíme na dílky.

 

 

Švestkový koláč - 1

 

Poprášíme moučkovým cukrem a pustíme se do něj dokud je ještě pěkně vlažný. Když na to přijde, není nemožné takový lehoučký a šťavnatý koláč spořádat na posezení sám. Byla jsem ráda, že takové nástraze nemusím čelit a spravedlivě jsem se rozdělila o půlku se svou polovičkou :-) Jestli u vás doma není zrovna nikdo po ruce, tak někomu brkněte. Koláč vám ostudu neudělá. Pevně v to doufám!

 

Švestkový koláč - 3

 

Dobrá zpráva je, že nakonec z toho vznikl opravdu výborný recept, který by se mohl osvědčit i v singl kuchyni. Jednotlivec sám v bytě, běžně nevaří, tak trochu drží dietu, čímž se vysvětluje, že v lednici má jenom to "jedno" zmíněné vejce a "jeden" jogurt, nerad myje nádobí, ten možná ocení, že je to recept přímo ušitý na míru i "vykradené" ledničce. Navíc je na čas i finance úsporný, což ocení i línější skrblíci. A protože je to opravdu koláč lehoučký jako pírko, lakomci si mohou dovolit sníst ho celý sami a nemusí se strachovat, že je bude tížit svědomí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Obyčejné, ale vynikající: dušené brambory s hříbky

Vodouch - oblíbený hřích ke kafíčku

Povidla úplně bez práce! RECEPT

 

Všem milovníkům babího léta a švestkových koláčů posílám tento srdečný pozdrav z naší zahrady.

 

Švestkový koláč - 5

 

Hledáte nejlepší švestkový koláč? Tím se nezdržujte, protože nejlepší koláč je vždycky ten, který voní na vašem stole.

Tak dobrou chuť

 
25 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře
 

Všechny blogerky

  •