Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Už deset let jezdí představitelka Aničky Liškové z Ulice (herečka Ljuba Krbová) za dětmi z dětských domovů. Poprosili jsme ji, aby nám o tom vyprávěla.

Ljuba Krbová z Ulice: Do "děcáků" jezdím už deset let

Seriál Ulice: Anička v poslední době díky Pavlovi jen září...
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Anička v poslední době díky Pavlovi jen září...
aktualizováno 04.06.2011, 06:56 | 04.06.2011, 00:01 | doma.cz/em

Už deset let jezdí představitelka Aničky Liškové z Ulice (herečka Ljuba Krbová) za dětmi z dětských domovů. Poprosili jsme ji, aby nám o tom vyprávěla.

"Inspiroval mě k tomu vznik občanského sdružení Múzy dětem," řekla magazínu doma.cz herečka Ljuba Krbová. "Už léta jezdívám na delší návštěvy dětských domovů. Ale není to ve stylu: přijet-poklábosit-odjet. Zůstáváme jeden nebo dva dny a trávíme s dětmi čas," popisuje Ljuba Krbová.

 

"Vozíme s sebou i muzikanty, bubnujeme na bubínky, žonglujeme, hledáme tímto způsobem dětské talenty," vysvětluje herečka. "Nejhlavnější je posilování dětského sebevědomí. Nesou si s sebou něco negativního, hendikep. Pro určitou sortu lidí jsou prostě děti z děcáku."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bára Munzarová: Vadilo mi, že mě srovnávali s mámou!

Bára Štěpánová: Chtěla bych vypadat jako panenka 

 

Ljuba tvrdí, že je důležité, aby měly děti vjemy z civilního, běžného života. Pro velmi talentované děti zajistí občanské sdružení Múzy dětem například hudební nástroj, případně zaplatí hodiny v lidové škole umění.

 

"Hmotná stránka je důležitá, ale neméně důležité je to, aby děti žily pestré životy, aby měly koníčky. Je známá věc, že nesmírně hudebně nadané bývají romské děti, mívají i velké taneční nadání," zdůrazňuje Ljuba.

 

Jak na ni působí časté návštěvy dětských domovů po psychické stránce? "Někdy máte strašně hezký pocit. Nabíjí vás to, máte dojem, že vše je na dobré cestě, to když je v domově příjemná atmosféra a fajn tety."

 

Jiné situace však Ljubu Krbovou dokáží rozesmutnit: "Některé děti mají velmi těžký osud. Například chlapeček v citlivém období patnácti let mi povídá: Tohle je můj třetí děcák, naši se stěhují a podle toho se musím stěhovat i já, aby to za mnou neměli daleko... Tomu chlapci rodiče neumožnili někde zakotvit! To je sobecké a bezohledné," říká Ljuba.

 

Statistiky sledující vstup dětí z dětských domovů do života jsou neveselé až demotivující. Projekt Život nanečisto se děti z dětských domovů tedy snaží naučit základním věcem: jak si hledat práci, jak vyjít s nadřízeným, jak si počínat na poště, jak vyplnit nájemní smlouvu.

 

"Vstup do života je někdy podrazí, nemají vzor," vysvětluje Ljuba Krbová. "Je to ta jejich nejtěžší zkouška. Naštěstí děti, které vstoupí do dospělosti, mají pak možnost se do dětského domova vracet a popovídat si s tetami a mladšími kamarády. Mají aspoň malé zázemí," uzavírá "Anička Lišková" ze seriálu Ulice.

 

 

10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře