Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Vyzkoušejte citrusový salát výživového poradce Ivana Macha.

Citrusy mají při hubnutí blahodárný účinek

aktualizováno 06.05.2010, 16:46 | 07.05.2010, 00:00 | FITHALL.cz

Vyzkoušejte citrusový salát výživového poradce Ivana Macha.

O blahodárných účincích citrusů na zdraví nepochybuje nikdo. Jsou bohaté na vitamín C, to je všeobecně známé. Díky tomu podporují obranyschopnost organismu a jsou skvělé jako životabudič.

 

Existuje ale také hodně diet, které bájí o jejich blahodárných účincích. Tvrdí, že právě díky citrusům se můžeme snáze zbavit přebytečných kilogramů. Je tomu opravdu tak? 

 

CHCETE ZHUBNOUT V NAŠÍ REALITY SHOW? KLIKNĚTE TADY

 

Jedna z často citovaných rad zní, že pokud chcete zhubnout, měli byste ráno na lačno vypít sklenici vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. "Voda s čerstvou citronovou šťávou nás zcela jistě povzbudí. Podporuje totiž po ránu zpomalený metabolismus, a to zejména díky stimulačnímu účinku vitaminu C,“ souhlasí Ivan Mach, poradce pro výživu portálu FITHALL.cz.


Jak je to podle něj s citrusy a hubnutím? "Faktem je, že fytoflavonoidy a další látky antioxidační povahy z ovoce i zeleniny podporují celkový metabolismus - tedy látkovou přeměnu našeho organismu. A tím samozřejmě působí i na takzvané štěpení tuků,“ vysvětluje.

 


Pokud má ovoce samo o sobě nízký takzvaný glykemický index jako například grapefruit, pak jeho konzumace navíc přispívá k pomalému a efektivnímu vstřebávání sacharidů. "Takže nemůže docházet k jejich přeměně na tělesný tuk,“dodává Mach.

 

A přidává i recept na svůj oblíbený salát z citrusů:

 

 

Ingredience: 2 větší pomeranče, 4 mandarinky, 1/2 grapefruitu a 1/4 citronu

 

Příprava: Ovoce oloupeme, nakrájíme na kousky (plátky, kolečka) a přidáme cukr (1-2 lžíce cukru, 1/2 sáčku vanilkového cukru). Důkladně promícháme a dáme do ledničky. Podáváme chlazené, můžeme ozdobit mátovými listy.

 

Glykemický index potravin
Veličina, která udává rychlost, za jakou tělo využijě glukózu z určité potraviny. Zjednodušeně lze říci, že udává množství cukru obsaženého v dané potravině. Čím vyšší hodnoty má, tím více cukru, tím delší je jeho rozklad, a tím také hůře pokud jde o hubnutí. Potraviny lze na základě této veličiny rozdělit do tří skupin. Pokud mají nižší glykemický index než 55, jsou pro hubnutí takřka ideální. Střední glykemický index je v intervalu 56 - 69, nad 70 už je vysoký glykemický index.


CITRUSY:
Pomeranč - Má vysoký obsah vitamínu C, obsahuje vitamíny skupiny B, hořčík, vápník, draslík, stopové prvky a také pektin vhodný pro snížení cholesterolu.

 

Citron - Ovoce s vysokým obsahem vitamínu C, dále obsahuje draslík, železo, kyselinu listovou a vitamín B6.

 

Grapefruit - Kromě množství vitamínu C obsahuje vápník, flavonoidy, glykosid naringin, kyselinu galakturonickou i pektin, který též snižuje hladinu nebezpečných tuků v krvi.

 

Mandarinka - Bohatý zdroj vitamínu C, který obsabuje také pektin.

 

Limetka - Stejně jako citron obsahuje vitamíny B, C a minerální látky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Víte, co pijete? Některé nápoje tělu škodí

Hlídejte si kalorický příjem. JÍDELNÍČEK

Co se děje v těle, když začnete sportovat

Jóga a pilates - cvičení pro každého

Hubnout se dá různě, nemusíte rovnou do posilovny

jóga

Jóga a pilates - cvičení pro každého »

Už dost vymlouvání, že jste na cvičení stará nebo unavená. Jógu a pilates můžete cvičit i vy. ... více»

Hubnout se dá různě, nemusíte rovnou do posilovny »

Hýbejte se každý den, pohyb vám prospěje. Přinášíme vám tabulku, která vám ukáže, kolik energie spálíte. ... více»

Změna image pomůže k lepšímu pocitu při hubnutí »

K boji za zhubnutí a zlepšení postavy může výrazně pomoci také změna šatníku a účesu. Nechte si poradit od vizážistů. ... více»

28 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

aji02 12:35 30.05.2010
Ahojky taky jsem zhubla ale za pomoci odborníků na www.hubnete.cz/ntv víc jak 20 kg a váhu si stále držím zdarma vám poradí a niž by vám vyházely lednici jak to někdo umí :o) tak pa
ZD 17:35 19.05.2010
Souhlasím, více pohybu, upravit jídelníček a nadváha je pryč.
Více na www.snidejzdrave.cz/iprima
Jan Slaný 21:58 07.05.2010
Michal Kolesa na hrad!
http://michalkolesaforum.blueforum.cz/3011/
Olga 19:46 07.05.2010
Nemůžu kvůli lékům ( Apo Simva 20 ) pojídat grepy večer. Můžu si je dát ráno?
idealnidieta 18:51 07.05.2010
Přesně tak, potraviny s nízkým glykemickým indexem, zvýšený přísun potravin bohatých na bílkoviny, správný pitný režim, trochu pohybu a slovo nadváha vyřadíte ze slovníku jednou pro vždy. Více na www.idealnidieta.cz
Hanka 18:43 07.05.2010
Zhubla jsem 17 kg tím, že jsem vyrovnala poměr kyselin a zásad v těle, tím dala do pořádku metabolismus a to tím, že jsem vynechala některé potraviny. Napište si o info: natalymeri@seznam.cz
Petra 13:44 07.05.2010
Zhubla jsem, aniž bych se vzdala jídel, které mám ráda. www.zijwellness.info