Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jarní očista organismu nemusí být podle lékařky pouze utrpení. Vyřaďte ze svého jídelníčku některé potraviny, a naopak zařaďte jarní zeleninu, která je bohatá na vlákninu. Pak vaše tělo bude dokonale očištěno a připraveno na parné léto.

JARNÍ OČISTA ORGANISMU: Jaké potraviny jsou nejvhodnější?

Dívka, jídlo
zdroj: Thinkstockphotos Dívka, jídlo
aktualizováno 25.03.2016, 00:26 | 25.03.2016, 00:26 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Jarní očista organismu nemusí být podle lékařky pouze utrpení. Vyřaďte ze svého jídelníčku některé potraviny, a naopak zařaďte jarní zeleninu, která je bohatá na vlákninu. Pak vaše tělo bude dokonale očištěno a připraveno na parné léto.

Zaměřte se na zeleninu
Zelenina je pro jarní očistu klíčová, protože obsahuje vysoké množství vlákniny. "Vláknina je energeticky neužitečná, zato pomáhá při trávení a očistě trávicího ústrojí," vysvětlila lékařka Iveta Vaverková ze Sdružení pro zdraví a výživu. Jarní zeleninu, jako je listový salát, ředkvičky a chřest, je lepší kupovat od místních dodavatelů. Kromě zeleniny jsou na vlákninu bohaté i obiloviny a luštěniny. Dopomoci k odplavení škodlivých látek z těla může i rebarbora, mořské řasy či česnek. Je třeba také myslet na dodržování pitného režimu.

 


A co dál?
Důležitý je přirozený pohyb a dostatek spánku. "Správné naladění a psychika hrají i při výživě důležitou roli. Zkuste si udělat piknik v jarní přírodě," upozorňuje lékařka. Užívejte si jarní dny plné slunce a světla. Pokud vaše psychika bude v dobré kondici, pak se i vaše tělo bude cítit dobře.


Zapomeňte na cukry

"Mezi největší prohřešky patří cukr, koláče, džemy a sladkosti, zejména ty průmyslově vyráběné, ve kterých je velké množství sladidel. Také sladké nápoje, včetně džusů. Při jarní očistě proto vynechejte vše, co má přidaný cukr, a pokud toužíte po sladkém, sáhněte po cukru v medu," radí Vaverková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Velká jarní očista! Využijte vitamínové bomby!
Jarní dieta: Týdenní detox vás zbaví špíčků kolem pasu
Jarní očista těla: týdenní program pro zdraví


Sacharidy omezte
Sacharidy jsou obsaženy v pečivu, bramborách a rýži. Je důležité je omezit, stejně jako živočišné tuky. Samozřejmě můžete pečivo jíst, ale opravdu v omezeném množství. Brambory a rýži nahraďte třeba grilovanou zeleninou.


Kdy by měla očista proběhnout?

Očista organismu by měla být prováděna pravidelně. Za nejvhodnější čas se považuje období podzimu a jara.

13 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře