Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Při dietě se přijímá příliš mnoho bílkovin, což zatěžuje organismus. Naopak chybí vitaminy, minerály a vláknina.

S mléčnou dietou shodíte 10 kilo. Může ale poškodit zdraví

aktualizováno 01.02.2011, 00:14 | 01.02.2011, 00:00 | doma.cz / kor

Při dietě se přijímá příliš mnoho bílkovin, což zatěžuje organismus. Naopak chybí vitaminy, minerály a vláknina.

Radikální diety, které tvrdí, že zhubnete za týden pět kilo, jsou bohužel často nebezpečné pasti, které rychle končí jo-jo efektem. Přestože vypadají téměř jako zázrak, jsou tyto postupy hubnutí nejnebezpečnější. A jednou z nich je i mléčná dieta.

Jde o velmi jednotvárnou dietu, která je založená na nadměrné konzumaci mléka a mléčných výrobků v kombinaci s malým množstvím zeleniny a masa. Trvá až 14 dní, přičemž poslední den se již pomalu navracíte k normální stravě.

Při dodržování určeného stravovacího postupu můžete zhubnout 8 až 10 kilo. Individuálně můžete dosáhnout i většího váhového úbytku. na první pohled výborný výsledek. Tato dieta se však hodí jen pro ty, kteří jsou ochotni riskovat zdravotní komplikace kvůli nedostatku živin.

ČTĚTE TAKÉ:
Tohle nezkoušejte! Nulová dieta vám uškodí
Dietou nezhubnete, varuje expert na výživu
ZPÁTKY DO FORMY: Hubnutí pro začátečníky

Dieta funguje, protože nepřijímáte dostatečné množství jídla, jíte pravidelně a nedopřáváte si žádné přílohy ani sladkosti. Jenomže vy jíte zejména mléko a mléčné výrobky, maso a zeleninu je možné jíst ve velmi omezeném množství. K tomu se doporučuje dodržovat pitný režim, čili minimálně 2 litry vody denně.

V jídelníčku není dovolená žádná příloha, tučné uzeniny, tučné sýry, sladkosti, sladké a perlivé nápoje, alkohol. Jídlo je přesně rozepsané do denního programu a povolené není ani sousto navíc.

Pozitiva mléčné diety

Hmotnost jde rychle dolů a docílit lze i velkého úbytku. Dieta zahrnuje dostatek tekutin, což napomáhá procesu odbourávání tuků.

Negativa mléčné diety

Chuťově je dieta velmi chudá. Díky malému množství jídla a jeho nevhodné skladbě málo zasytí a brzy se dostaví  velký pocit hlad. Příliš mnoho bílkovin zatěžuje organismus, nedostatek ostatních živin může mít vážné zdravotní následky. Dieta je chudá na vitaminy, minerály a vlákninu. 

Je tak jednotvárná, že by ji normální člověk nevydržel držet déle než tři dny. Ráno vezmete z ledničky litr nízkotučného mléka a pijete ho celý den. Člověk s nedostatečným příjmem energie při této dietě bývá unavený a má špatnou náladu. V tomto případě má navíc nedostatek vitaminů a je náchylnější k infekcím. Po 14 dnech pití mléka bude mít takový člověk jistotu, že mléko a mléčné výrobky už nebude chtít nikdy ani vidět.

Rychlý úbytek váhy nelze ze zdravotního hlediska doporučit. Dochází k ochabování kůže a vzniku celulitidy. Takto přísnou dietu je dobré konzultovat s dietologem. Mlékem lze nahradit některé z denních jídel, jinými slovy ho použít jen jako doplněk, ne jako základ stravy.

ZÁSADY mléčné diety:
- nutné dodržovat dobu jídla a složení jídla, odstup mezi dvěma jídly jsou tři hodiny. (Snídaně se mohou i vynechat, ale v žádném případě nelze dávky jídel zvyšovat nebo nahrazovat něčím jiným).
- denně je třeba vypít alespoň 2 litry vody (minerálky nebo bylinkového čaje).
- vhodně je pít i 2 deci čaje, který pomáhá při trávení.
- káva se může pít v jakémkoli množství, ale jedině neslazená.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

zdravé hubnutí 19:59 02.02.2011
Zhubněte, aniž byste se vzdali jídel, které máte rádi. www.zijwellness.info
bílkoviny 08:04 01.02.2011
Bíloviny jsou při hubnutí nepostradatelné, ale je více než jasné, že se nesmí zapomínat na ostatní složky jako jsou zmiňované vitamíny, stopové prvky, minerály a vláknina. Nejsnzsší cestou je certifokovaná výživa obsahující vše potřebné ve vyváženém poměru. Zdraví máme jen jedno tak proč jej trápit neodbornými zdraví škodlivými dietami.
www.idealni-dieta.cz