Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Někteří odborníci tvrdí, že pokud se vám nedaří zhubnout za žádných okolností, na vině může být nesprávné stravování. A jiní k tomu přidávají ještě fakt, že na vině může být jídelníček, který prostě nekoresponduje s vaší krevní skupinou.

Nemůžete zhubnout? Zkuste dietu podle vaší krevní skupiny

Mrkev
zdroj: Thinkstockphotos Mrkev
aktualizováno 06.07.2016, 16:49 | 06.07.2016, 16:49 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Někteří odborníci tvrdí, že pokud se vám nedaří zhubnout za žádných okolností, na vině může být nesprávné stravování. A jiní k tomu přidávají ještě fakt, že na vině může být jídelníček, který prostě nekoresponduje s vaší krevní skupinou.

Pokud si oprášíte znalosti z biologie, vzpomenete si, že máme celkem čtyři krevní skupiny. Pro každou z nich jsou vhodné jiné potraviny, pokud převažují ty, které se nedoporučují, kila prostě lehce nabíráme, a o to složitěji shazujeme. Stravovat se podle krevní skupiny můžeme vyzkoušet krátkodobě, ale klidně to může být náš životní styl. Co se tedy komu doporučuje?


Krevní skupina 0


Takzvaná "nulka" patří k nejstarším a zároveň nejhodnotnějším krevním skupinám. Její vzácnost spočívá v tom, že ji je možné v rámci dárcovství krve podat i lidem, kteří mají další ze tří skupin. Paradoxně však nulkaři mohou v případě potřeby přijmout pouze krevní skupinu 0. Jelikož se jedná o skupinu z dob pravěku, kdy se lidé živili chytáním zvěře, pro tyto osoby je charakteristická láska k masu. Jejich jídelníček by neměl maso příliš často vynechávat. Právě živočišné bílkoviny totiž dokážou nulkaři nejlepší strávit. Samozřejmě maso by měli jíst v rozumném množství.


Co by neměli: nedělají jim dobře luštěniny, jako fazole, čočka, kukuřice a zelenina, která má tendence nafukovat - jako například květák, kapusta, či zelí. Vzdát by se měli i brambor, majonézy, smažených jídel a omezit také příjem mléčných výrobků a uzenin. 

 

Za neutrální potraviny se považuje kozí sýr, kozí mléko, sójové mléko, máslo.


Na hubnutí: nejlépe vám dělá červené maso, drůbež, mořské plody a ryby, špenát, brokolice i mořské řasy. Na pití volte jednoznačně čistou vodu (tak jako kdysi naši předkové), dovolit si můžete také sklenici červeného a bílého vína, zelený čaj a minerálky. Vyhýbejte se kávě, limonádám a černému čaji.

 


Krevní skupina A


Jde o takzvanou vegetariánskou krevní skupinu, které maso prostě nesedí. Na rozdíl od nulkařů jim příliš dlouho leží v žaludku a neumí ho strávit. Áčkaři mají slabší trávicí trakt, nejednou i přecitlivělý a tak si nemohou dovolit všechno. Nejlépe jim dělá zelenina, sója a tofu, ale také obilné výrobky, čerstvé ovoce a luštěniny. Lidé s touto krevní skupinou mívají i nejednou oslabenou imunitu. Do svého jídelníčku by proto měli zařadit potraviny, které dodávají tělu dostatek živin a vitamínů. Obzvláště by se měli soustředit na vitaminy C, E, B12 a kyselinu listovou. Také by měli dbát na to, aby to co snědli, bylo vypěstováno v bio kvalitě. Chemie jim vůbec nedělá dobře. Pokud si maso nedokážete odpustit, soustřeďte se jen na libové a lehko stravitelné. Čas od času si dopřejte například drůbež, či zvěřinu. Takovému vepřovému se vyhněte obloukem. V menším množství si můžete dovolit i ryby, velmi dobře vám dělají rostlinné oleje a lesní ovoce jako maliny, jahody a borůvky.


Co by neměli: většinu druhů masa jako slaninu, kachnu, šunku, tlačenky, jehněčí, vepřové, hovězí a vnitřnosti. Kroťte se v přijímání mléčných výrobků, a když už musíte, vsaďte na ty kozí.

 

Neutrální potraviny jsou ve vašem případě kuřata a krůty, sardinky, pstruh, z mléčných výrobků bio jogurty a kefír.


Na hubnutí: sáhněte po ovoci a zelenině. Bílkoviny si můžete doplnit i příjmem sóji a tofu, jakož i drůbežího masíčka, které musí být připraveno velmi šetrně, buď dušené, nebo na páře.Na pití byste neměli volit minerálky, bublinkové nápoje, pivo ani tvrdý alkohol. Vhodné jsou ovocné i zeleninové šťávy, zelené čaje, bylinkové nápoje, zvláště takový heřmánek, trávení vám uklidní i aloe vera.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Polévková dieta: Za 5 dní 5 kilo dole!
DIETA: Shoďte snadno 2,5 kila do konce týdne!
Lehká grapefruitová dieta: Za týden až tři kila dole!


Krevní skupina AB


Kombinací krevní skupiny A a B vznikla AB skupina, která je na světě tou nejcennější. Má ji údajně jen kolem 5% populace, na druhou stranu je prý nejlépe přizpůsobena moderní době a současným podmínkám. Osoby s touto krevní skupinou mohou konzumovat v podstatě všechny druhy potravin, ale jejich jídelníček by měl obsahovat zejména zdravou a vyváženou stravu. Chybět by nemělo ovoce, zelenina, mléčné výrobky, ryby a maso.Neměli by se přecpávat a upřednostňovat některé potraviny před jinými. Tyto osoby by měli posilovat své srdíčko a imunitní systém.


Co by neměli: co nejméně, ideálně vůbec by neměli konzumovat červené maso, po kterém přibírají. Podobně na ně působí i kukuřice, fazole a pšeničné výrobky. Špatně stravitelná je pro ně také pohanka. Ze zeleniny a ovoce nejvíce přibírají po avokádu, dobře jim nedělá ani paprika, olivy, či ředkvičky. Když chtějí zhubnout, měli by si odepřít také zmrzlinu, parmazán, plesnivé sýry i mléko, či kukuřičná kaše.


Neutrální potraviny: mezi ně patří rajčata.


Na hubnutí: z masa vám nejlépe dělá jehněčí, která by nemělo chybět ani ve vašem jídelníčku. Můžete také králíka, krůtí maso, mořské řasy, pstruhy, makrely, sardinky, červenou řepu, brambory, květák či brokolici. Určitě se vyhněte destilátům, pokud máte chuť na alkohol, tak si dopřejte pohár vína. Na běžné pití jsou pro vás vhodné zelené a bylinkové čaje, z bylinek zejména echinacea, ženšen, či heřmánek. Dopřát si můžete i minerálky a kávu, raději však v menším množství.

 


Krevní skupina B
Tato krevní skupina je v Evropě méně rozšířená, nejčastěji ji mají Mongolové, Japonci, Číňané, ale také Indové či Židé. Předkové s touto krevní skupinou patřili nejčastěji ke kočovníkům. Béčkaři by měli dbát na to, aby v sobě nastolili harmonii mezi fyzickou a psychickou stránkou. Mají poměrně silné trávení a mohou si dopřát potraviny z každé kategorie. Samozřejmě s mírou, jinak se tloustnutí neubrání ani oni.
Soustřeďte se hlavně na to, abyste na svém talíři měli dostatek potravin, které obsahují vitaminy C, A, B, E a také železo. Doplňovat byste měli také hořčík.

 

Co by neměli: váš metabolismus zpomalují zejména tuky, ale také čočka či pšenice. Dobře vám nedělají ani plesnivé sýry, příliš mnoho mléčných výrobků, dýně, arašídy či zmrzlina.
Neutrální potraviny: neublíží, ale ani nějak zvlášť nepomůže jehněčí maso, telecí krůta či vnitřnosti jako játra.


Na hubnutí: při vaření se snažte používat olivový olej, na svůj jídelníček zařaďte zejména ryby jako je tuňák, losos, pstruh, treska, či makrela. Ze zeleniny sahejte zejména po té zelené, z masa je vhodná zvěřina. Z ovoce vám velmi dobře dělají hrozny, které dodávají energii, podobně banán, švestky vás zase pročistí a ananas detoxikuje.Mezi neutrální nápoj můžete zařadit černou kávu, nevhodné jsou ale energetické drinky a limonády či koly. Naopak za nápomocné se považuje šalvěj, zelený čaj, čistá voda, šťáva ze zelí, červené řepy či hroznů.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře