Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Při snaze shodit pár kilo je nejlepším nápojem obyčejná voda. Pokud si však chcete dopřát změnu, musíte pořádně vybírat.

Průvodce nakupováním pro štíhlou linii: nápoje

aktualizováno 02.08.2010, 00:11 | 02.08.2010, 00:00 | doma.cz / kor

Při snaze shodit pár kilo je nejlepším nápojem obyčejná voda. Pokud si však chcete dopřát změnu, musíte pořádně vybírat.

V obchodech se setkáváme neustále s dalšími a dalšími výrobky, které mají údajně prospět našemu zdraví, štíhlou linii nevyjímaje. Můžeme však věřit tvrzením výrobců? Čeho bychom si měli všímat při nakupování? Zachrání nás výrobky označené “light”, “linie” nebo “figura” ?

Postupně vás seznámíme s 10 skupinami potravin, u nichž nejčastěji najdeme zavádějící nutriční tvrzení nebo polopravdy vytržené z kontextu. Na druhou stranu ale existuje celá řada výrobků, které si naší pozornost opravdu zaslouží, protože mají výhodné složení a zároveň dobře chutnají..


- nápoje
- zmrzliny
- jogurty
- jogurtové drinky
- tvarohy
- sýry
- cereálie
- tyčinky
- uzeniny
- sladkosti


 

Průvodce pro vás připravuje MUDr. Václava Kunová, která je členkou Společnosti pro výživu a Obezitologické společnosti. Od roku 2002 vede individuální poradnu pro snižování nadváhy. Pracuje na mezinárodní výživové studii Diogenes, která zkoumá vliv výživy a genetických faktorů na rozvoj obezity a možnost její léčby. Vydala též několik knih - Zdravá výživa, Obezita, dieta pro zdravé hubnutí a další a spolupracovala též na vzniku Tlusté knihy nejen o hubnutí.1. ČÁST: NÁPOJE
 

V teplých letních měsících má naštěstí většina z nás výraznější pocit žízně, takže příjem tekutin stoupá. Nejzdravějším nápojem stále zůstává “obyčejná” voda z kohoutku, kterou máme k dispozici neustále a která je nejlepším řešením z hlediska zdravotního, ekologického i ekonomického. V současné době je k mání i v řadě restauracích zdarma k objednanému jídlu.

Občas si ale každý rád zpestří pitný režim jiným nápojem než je obyčejná voda. Někdy může být problém si vodu natočit a musíme se rozhlédnout po nabídce v obchodech.
 
Pokud si hlídáme štíhlou linii, měli bychom dát přednost balené vodě nebo minerálce bez příchuti. Jestliže si chceme dopřát ochucený nápoj, měl by to být takový, který je slazený nekalorickým sladidlem a zároveň není nositelem velkého množství sodíku (sodík zadržuje vodu v těle a způsobuje mimo jiné i nárůst váhy – přestože nejde o tuk, působí zvýšení váhy demotivačně).
 
Problematické jsou nápoje označené “bez cukru” v případě džusů nebo nápojů s aloe vera, které sice nemají v sobě přidaný řepný cukr (sacharózu), ale jsou nositelem cukrové nálože z původního ovoce (džusy) nebo jsou slazené fruktózou či medem, jejichž energetická hodnota je stejně vysoká jako u řepného cukru (nápoje s aloe vera). Přestože lze tyto nápoje označit za zdravé, ke štíhlé linii nevedou (500 ml může mít až 1000 kJ) .

Nevhodné nápoje
(Foto: doma.cz)
 
Nevhodné:
 
1 - Poděbradka pro linie – švestka-bezinka
Tvrzení na obalu: 0%cukru, karnitin, vláknina. Správný pitný režim a dostatek pohybu jsou základní kroky ke štíhlé linii.
 
Skutečnost: Výše uvedená věta má sice obecnou platnost, ale je typickou ukázkou tvzení vytrženého z kontextu. Pokud by si totiž někdo hradil veškeré tekutiny jen Poděbradkou pro linie a poctivě vypil 3 litry za den, získal by jen touto cestou (aniž by cokoli snědl) 1083 miligramy sodíku, což je polovina jeho doporučené denní dávky!

Zvýšený příjem sodíku je pro naší populaci typický a je jednou z příčin vzniku vysokého krevního tlaku a otoků. Mnoho klientů s nadváhou, kterým je doporučeno vyloučit pití Poděbradky, sníží během jednou týdne váhu až o 3 kg (zbytečně zadržené tekutiny).

Obsah karnitinu 100 mg/1 litr i vlákniny 1 g/1 litr jsou množství nutričně nevýznamná a není tedy žádný důvod je zdůrazňovat na obalu.
 
Energetická hodnota je v pořádku, nápoj je bez cukru, ale lze ho doporučit jen při dlouhotrvající sportovní aktivitě v horku (namísto iontového nápoje).

 
Nutriční hodnoty na 100 ml
energie (kJ) 1,1
bílkoviny (g) méně než 0,1
tuky (g) méně než 0,1
sacharidy (g) méně než 0,1
sodík (mg) 36
 

2- Coca-cola light
Tvrzení na obalu: Skvělá chuť bez kalorií. 250 ml – energetická hodnota 0 kalorií – O% GDA

Skutečnost: Nápoj je skutečně bez cukru, tedy bez kalorií, při jeho notorickém pití bychom však snadno mohli zůstat i bez kostí. Je to sice řečeno v nadsázce, ale jen trochu. Cola light, stejně jako její “sestra” coca-cola zero obsahují totiž kyselinu fosforečnou, jež při dlouhodobém příjmu narušuje metabolismus kostní hmoty. Pokud si ji dáme jednou až dvakrát týdně v restauraci, neublíží nám, pokud bychom ji pili denně v množství 1,5 - 2 litry, mohl by opravdu nastat problém s osteoporotickými změnami.

Problematické je i použití “obstarožního” sladidla cyklamátu. Sice v kombinaci s aspartamem a acesulfamem, ale i tak je jeho výskyt v “renomovaném” nápoji zarážející (jediným důvodem může být nižší cena).

 
Nutriční hodnoty na 100 ml
energie (kJ) 0,8
bílkoviny (g) 0,01
tuky (g) 0
sacharidy (g) 0
 

3
- Aquila aquabeauty ananasová
Tvrzení na obalu : Pro tvoji krásu. S extrakty z ananasového stvolu pro štíhlou linii.Ananasový stvol pomáhá eliminovat nadbytečný tuk v těle.
 
Skutečnost: Aquila aquabeauty bývala zpočátku nápojem bez cukru, tedy bez kalorií. Asi před 2 lety ale výrobce změnil recepturu, přestože nápoj byl a je prodáván pod stejným názvem. Výrobce na obalu deklaruje, že je neperlivá, což je pravda a je příznivé, že má minimum sodíku (0,02 g = 20 mg / 1 litr) a tato voda nepodporuje zadržování vody v těle.

Avšak další tvrzení už jsou problematická : výrobce uvádí, že voda má málo kalorií. To je pravda, pokud budeme Aquabeauty porovnávat s klasickými sladkými limonádami, je její hodnota přibližně čtvrtinová. Ale dokud bývala slazená aspartamem, měla jen cca 17 kJ na 1 litr, současná receptura však obsahuje fruktózu a její energetická hodnota je 30 x vyšší. 1 láhev má 765 kJ což rozhodně není zanedbatelné. Pokud by někdo poctivě vypil doporučené 3 litry za den, dostane tak do sebe 1530 kJ! A místo toho by už byl velmi “slušný” oběd. 

Téměř až humorný nesmysl na obalu je tvrzení, že : "Ananasový stvol pomáhá eliminovat nadbytečný tuk v těle“. Žádné studie nikdy nic takového neprokázaly. Ananasy by nám pomohly zhubnout jedině v tom případě, pokud bychom je denně na poli okopávali. Podobné tvrzení na obalu renomovaného výrobce je více než opovážlivé.

 
Nutriční hodnoty na 100 ml
energie (kJ) 51
bílkoviny (g) 0
tuky (g) 0
sacharidy (g) 3
 

4 - Korunní Silueta hruška s kapkou ostružiny
Tvrzení na obalu : málo kalorií, nízký glykemický index
 
Skutečnost: Korunní Silueta bývala zpočátku naprosto v pořádku, bez kalorií, slazená tím nejlepším sladidlem (sukralózou) a bývala obézním doporučována jako vhodná alternativa k obyčejné vodě.

Výrobce však bohužel změnil složení výrobku "za pochodu“ a bez varování stejně, jako se to stalo v případě nápoje Aquila aquabeauty. Výrobce používá fruktózu, která samozřejmě má nižší glykemický index než řepný cukr, ale původní Korunní měla glykemický index NULOVÝ, respektive neměřitelný, protože neobsahovala cukr vůbec žádný. A když výrobce tvrdí, že má Korunní málo kalorií, je to pravda jen napůl.

Korunní má méně kalorií než sladké limonády, ale ty by nikoho nenapadlo dát za základ pitného režimu při hubnutí. Co je vlastně málo? Jedna láhev Korunní Siluety má 735 kJ! To zase tak úplně málo není.

Pokud by někdo vypil doporučované 3 litry tekutin , tedy 2 láhve, dalo by to 1470 kJ. To představuje stejně jako u aquabeauty celý oběd. S tím rozdílem, že cukr, fruktózu nevyjímaje, se metabolicky "chová“ hůře než stejná energetická hodnota získaná z bílkovin.

 
Nutriční hodnoty na 100 ml
enrgie (kJ) 49
bílkoviny (g) 0
tuky (g) 0
sacharidy (g) 2,9
 


Vhodné nápoje
(Foto: doma.cz)

 

 
Vhodné:
 
1 – Toma natura antioxidanty - broskev-jasmín

Toma natura antioxidanty je pramenitá voda s velmi nízkou energetickou hodnotou (celá láhev o obsahu 1,5 l má jen 73,5 kJ). Dodává nutričně významné množství vitaminu C (135 mg na 1 láhev) a značně nedostatkového vitaminu E (22,5 mg na 1 láhev), takže vypití jedné láhve tohoto nápoje převyšuje doporučené denní dávky těchto vitaminů.

Chvályhodné je použití náhradního sladidla sukralózy, které je považováno za zcela bezpečné (škoda, že zde je ve směsi s acesulfamem K). K výhradnímu každodennímu pití ji nedoporučujeme (z důvodu obsahu konzervantů).

 
Nutriční hodnoty na 100 ml
energie (kJ) 4,9
bílkoviny (g) méně než 0.1
tuky (g) méně než 0,1
sacharidy (g) méne než 0,1
 
 
2 – Kofola bez cukru

Kofola bez cukru je vhodným nápojem i při hubnutí, protože neobsahuje cukr ani žádné jiné kalorické sladidlo. 1 sklenička dodá jen 3 kJ. Narozdíl od Coly či Pepsi, které také existují ve variantě light, tedy nekalorické, má Kofola bez cukru výhodu ve svém složení. Neobsahuje totiž kyselinu fosforečnou jako výše zmíněné limonády, ale místo ní kyselinu citronovou, která nenarušuje kostní hmotu.

Nápoj je slazen směsí tří sladidel, z nichž jedno je sukralóza (škoda, že výrobce nepoužívá výhradně sukralózu, což je nejzdravější z náhradních sladidel).

Kofolu bez cukru bychom měli pít jen pro chuť, neměla by se stát základem pitného režimu.

 
Nutriční hodnoty na 100 ml
energie (kJ) 1,26
bílkoviny (g) méně než 0,1
tuky (g) méně než 0,1
sacharidy (g) méně než 0,1
 
 
3 - Aquila aqualinea - citron

Aquila aqualinea je pramenitá voda téměř bez kalorií (celá láhev o obsahu 1,5 l má jen 2,5 kJ) a má nízký obsah sodíku (18 mg/l), takže narozdíl od minerálek typu Poděbradka nevede k nadměrnému zadržování tekutin v organismu.

Nicméně tvrzení výrobce, že "podporuje látkovou výměnu a očišťuje organismus" je značně odvážné. Přestože základem pitného režimu by měla být obyčejná voda, může být Aquila aqualinea jeho občasným příjemným zpestřením. K výhradnímu každodennímu pití ji nedoporučujeme (z důvodu obsahu konzervantů).

 
Nutriční hodnoty na 100 ml
energie (kJ) 0,17
bílkoviny (g) 0
tuky (g) 0
sacharidy (g) 0,1
 

 

 
Přehled restaurací, kde vám bez problémů natočí vodu z kohoutku do karafy je k dispozici na webových stránkách www.vodovoda.cz.

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Klára K. 16:42 02.08.2010
Dobrý článek, ještě by to chtělo toto samé rozdělení a popis udělat s těma cereáliema, sýry, jogurty, musli tyčinky atd a je to úžasné :)
potraviny 09:17 02.08.2010
Sháníte informace, které potraviny jsou vhodné a které nevhodné chci-li začít hubnout? Načerpejte aktuální informace o potravinách v sekci lepší kondice na www.idealni-dieta.cz