Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Oddejte se saunování! Zlepšíte si imunitu a posílíte i sexuální apetit!

Sauna, otužování a chuť na sex – jak spolu souvisí

aktualizováno 08.12.2011, 00:00 | 08.12.2011, 00:00 | doma.cz/ina

Oddejte se saunování! Zlepšíte si imunitu a posílíte i sexuální apetit!

Sauna vás přes zimu zocelí, pomůže s bolestmi zad, posílí imunitu, ale prospívá také psychické pohodě. Možností, kam vyrazit do sauny je opravdu mnoho – od sportovních středisek, přes bazény, až po menší hotely. Ceny a kvalita se může diametrálně lišit, proto vybírejte pečlivě.

 

Atraktivní rituál a oblíbená relaxace opakované prohřívání a ochlazování těla snižuje nemocnost nejen v zimních měsících. Podle znalců je také prostředkem pro zkrášlení a nalezení psychické rovnováhy a zároveň vylepšení sexuálního života. K tomu přispívají tzv. ceremonie i technické vymoženosti, které zkvalitňují nabídku relaxačních středisek.

 

"Saunování napomáhá vyplavení toxinů z těla, ale také utužování přátelských vztahů. Člověk tam často chodí s partou lidí, které rád vidí. Je tam spousta pozitiv," řekl Jiří Kouba z Asociace bazénů a saun ČR.

 

Možnosti při saunování


Při procedurách nazývaných medové, ledové, solné, konopné či pivní ceremoniály si lidé pobyt v horkém prostředí spojují s aplikací výživných látek. Dámy si například dopřávají očistné jogurtové masky, kávový nebo citronový peeling. Pro pány je určen tzv. pivní ceremoniál, kdy mohou nahlas diskutovat a povzbudit se i menší dávkou piva. Tomu předchází rituál, při němž saunér polévá horké kameny směsí vody s aromatickou esencí a ručníkem nahání teplou páru od kamen do prohřívárny.

 

 

"Dodává to správnou atmosféru a vzduch se tak lépe prohřívá. Lidé tam jdou nejprve ze zvědavosti, ale pak se ceremonií účastní pravidelně," řekla Kateřina Fadljevičová z pražského Aquapalace v Čestlicích.

 

Sauna léčí


Bolesti zad - Na páteř a namožené svaly působí sauna jako balzám. Nahřátí a následné ochlazení způsobí dobré prokrvení tkání. Svaly se uvolní a tělo je dobře připraveno např. na následnou masáž. Sauna dobře působí i při revmatických potížích, ale saunování můžete absolvovat pouze, pokud netrpíte akutním zánětem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Odlehčete večeře a břicho zmizí

Shoďte kilo za den! Zkuste skvělou očistnou kúru

Rozlučte se s nakynutými faldy kolem pasu 

 


Astma - Pokud trpíte akutními astmatickými problémy, saunu vynechejte. Jinak ovšem sauna posiluje imunitu, v teple dochází k rozpouštění hlenů a celková psychická pohoda přispívá k prodlužování klidového stádia nemoci.

 

Snížená sexuální aktivita - Praktické zkušenosti ukázaly, že po saunování se aktivita této stránky života, zejména u mužů, zlepší. Ukázalo se, že u funkčních sexuálních poruch se pravidelným saunováním dosáhlo výrazné úpravy. Pokud se sanujeme nazí, dochází po psychické stránce k úplnějšímu přijmutí vzhledu našeho těla se všemi jeho nedokonalostmi, což např. některým ženám sexuální prožitek komplikuje.

 

Praha

Místo Cena os/90 min Kapacita Další služby
SAUNA KLUB Ve Finské (Vršovice) 180 Kč 10 osob masáže,japonské-shiatsu
Domyno (Praha 4) 150 Kč 5 osob aerobik, spinning, tenis, solárium
Sauna - David wellness&fitness 390 Kč za celou saunu 7 osob Posilovna, masáže, solárium, aerobic, kalanetika

 

Brno

Místo
Cena os/90 min
Kapacita Další služby
Sauna Koupaliště Dobrák 140 Kč 10 osob fitness, aerobik
Sauna na Drobného 95 Kč 12 osob  
Sauna Hotel Santon 150 Kč 15 osob  

 

Další města

Místo
Cena os/90 min Kapacita
Další služby
sauna SK Radbuza Plzeň od 250 Kč za celou saunu 6 osob bazén
Bazén Liberec od 80 Kč 12 osob parní komora, bazén, masáže, solárium
Sauna Club Teplárna, Liberec od 90 Kč 10 osob  
Olterm&TD Olomouc – sauna 80 Kč 10 osob bazén

 


Saunu vybírejte podle čistoty, míry soukromí a kvality obsluhy. Atmosféra hraje také důležitou roli, ideální pro celkovou relaxaci těla a mysli je přítmí a například tlumená meditativní hudba.


Vyzkoušejte aromatické, bylinné, nebo bio sauny

 

Mimo klasické vyhřívací kabiny jsou populární novinkou aromatické bylinné sauny, bio sauny nebo srubové či zemské bani. "Spousta lidí špatně snáší vysoké teploty. Využít tak mohou bio sauny, kde je teplota kolem 60 stupňů, nebo takzvané bylinkové sauny, kdy mohou u ohřívače inhalovat bylinky. To je obzvlášť působivé v období chřipek," řekla Fadljevičová.

 

 

Velkým hitem je podle ní srubová baňa, po které se návštěvníci mohou ochladit přímo na čerstvém vzduchu v zahradě. To je prý pro tělo ideální.

 

Pro nejlepší účinky by si lidé měli saunování dopřávat pravidelně. Pouze tak prý tělo získá potřebnou odolnost a blahodárné účinky tepla dokáže zužitkovat. "Je velký mýtus, že je sauna sezonní záležitost. Aby posilování imunitního systému bylo logické, je potřeba saunovat celoročně," řekl Kouba. Upozornil, že doba pobytu v sauně by měla být alespoň 90 minut, optimálně hodiny. "Lidé se někdy šidí o požitek a kvůli nedostatku času jsou i rozčarováni," dodal.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dieta ruských modelek: levně a zdravě k sexy tělu!


 

 

Saunu si raději odpusťte

 

Při křečových žilách nepřeháníme saunování do extrémů – je vhodná kratší doba pobytu v saunovací kabince. Saunovací cykly by měly být spíše kratší (cca 5 minut), ale o to častější. Střídáním teplot se posiluje pružnost žilních stěn.

 
Při rýmě a nachlazení si saunováním koledujete o prudký rozvoj nemoci. Proto saunu nechte na později.


U pacientů s nemocemi oběhového ústrojí, včetně vysokého tlaku a stavu po infarktu, je konzultace s lékařem nutná. Těm, kteří trpí nízkým krevním tlakem sauna spíše, pomůže tlak stabilizovat. Pokud máte sklon k omdlévání, upozorněte na tento fakt svého společníka v sauně, ale opět platí, že byste se měli saunovat s mírou.
 

 
13 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Nový rok - nový přístup 13:14 08.12.2011
Nový rok se blíží to je nejvhodnější období k začlenění a osvojení efektivnějších a prospěšnějších stravovacích návyků do každodenního života. Začněte už dnes www.hubnete.cz/bezobtizi