Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Může ocet pomáhat v boji s nadváhou a obezitou?

Studie: Ocet je zázračným lékem proti obezitě

Ocet
Ocet
aktualizováno 27.12.2016, 00:20 | 27.12.2016, 00:20 | doma.cz

Může ocet pomáhat v boji s nadváhou a obezitou?

Kyselina octová, klíčová složka v octu, může skutečně aktivovat geny zodpovědné za spalování tukové tkáně. Myšlenka, že ocet by mohl pomáhat při shazování nadbytečných kil, není nikterak nová, vždyť již léta jsou známé diety založené na konzumaci jablečného octa. Kromě kyseliny octové se údajně v těchto dietách uplatňuje i pektin, látka uvolňovaná z fermentovaných jablek.
 

Ve studii, kterou otiskl časopis Journal of Agricultural and Food Chemistry, byla laboratorním myším do žaludku aplikována buďto kyselina octová nebo voda. Všechny myši byly krmeny stejnou dietou, nicméně myši "léčené" kyselinou octovou nabraly o 10% méně tělesného tuku než zvířata, která dostávala pouhou vodu, a to i přesto, že množství požité potravy bylo v obou skupinách stejné.
 

Autoři studie se domnívají, že hlavním důvodem pozorovaného rozdílu je vliv kyseliny octové na stimulaci genů uplatňujících se při spalování tuků, definitivní důkaz pro toto tvrzení však chybí. Stejně tak není potvrzené, že lžíce octa před jídlem (proklamovná v octových dietách) skutečně pomáhá snížit chuť k jídlu, či pomáhá spalovat tuky.
 

Ocet
(Foto: Oficiální zdroj)

 

"Ačkoli existují sporadická data, že ocet by mohl ovlivňovat glykemický index potravin, většina odborníků se přiklání k tvrzení, že lidé na ¨octové¨ dietě prostě konzumují méně kalorií, podobně jako je tomu u většiny jiných diet, kde hlavní roli hraje motivace zhubnout," tvrdí profesor Libor Vítek, lékař a odborník na zdravou výživu.

 

Jedna čajová lžička octa obsahuje jen tři kalorie, ocet je však jak známo kyselý a může poškozovat sliznice i zubní sklovinu. Navíc také může ovlivňovat metabolismus léků, jejichž účinnost tak může být významně ovlivněna.

 

Přesto, dokud nebudou k dispozici seriózní lékařské studie, nelze ocet ani přes povzbudivé výsledky na zvířatech zatím doporučit do dietních plánů lidí s nadváhou a obezitou.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Losík 18:21 06.01.2014
Výborný je jablečný ocet od GreenCare:

http://www.elvita.cz/Jablecny-ocet-1... musí se to spojit s pohybovou aktivitou, jinak nečekejte zázraky :o)))