Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zdravý životní styl je v poslední době velmi populární a často diskutované téma. Většina z nás přesně ví, jak se správně stravovat, sportovat nebo odpočívat. S převáděním těchto znalostí do praxe jsme na tom už podstatně hůř, a proto pokusy o zdra...

Zdravý životní styl? Hledejte rovnováhu mezi tím, co je dobré pro tělo a co máte rádi

Zdravý životní styl
zdroj: Thinkstockphotos Zdravý životní styl
aktualizováno 23.04.2016, 00:27 | 23.04.2016, 00:27 | doma.cz

Zdravý životní styl je v poslední době velmi populární a často diskutované téma. Většina z nás přesně ví, jak se správně stravovat, sportovat nebo odpočívat. S převáděním těchto znalostí do praxe jsme na tom už podstatně hůř, a proto pokusy o zdravější životní styl často končí nezdarem a frustrací.

Co nám tedy dělá největší problémy a jak tento bludný kruh prolomit?


Hledejte hlavně rovnováhu


Znamená zdravý životní styl trápení v podobě hodin strávených v posilovně, držení doživotní diety a odříkání všeho, co máme rádi? Překvapivě ne. Mnohem důležitější než to, jaké potraviny si dáme k snídani, v kolik půjdeme spát nebo zda naběháme týdně dost kilometrů, je důležitá životní rovnováha. Zjednodušeně řečeno: zdravý životní styl není o zákazech, příkazech a trápení, že nemůžeme to, co máme rádi, ale o hledání rovnováhy mezi tím, co máme rádi a co je pro naše tělo dobré. A první kroky nemusí být vůbec velké a radikální.

 

Zásady zdravého životního stylu:

 

 Zdravý životní styl neznamená se trápit 

* Pestrá a vyvážená strava nikoliv drastické diety
* Dostatek pohybu s ohledem na aktuální fyzický a zdravotní stav
Zdravý životní styl neznamená se omezovat, ale hledat správnou míru

* Vyvarování se užívání škodlivých látek, kouření a nadměrnému pití alkoholu

* Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek

Zdravý životní styl znamená být psychicky v pohodě * Vyvarování se stresu
* Pravidelný odpočinek a relax tím, co máte rádi
* Optimismus, dobrá nálada a pozitivní pohled na svět

 


Začněte postupně


Z březnového průzkumu Svazu výrobců nealkoholických nápojů vyplynulo, že se svým životním stylem není spokojena více než třetina Čechů, což je číslo poměrně vysoké. Navíc, i když si mnozí z nás dobře uvědomují, že nezdravý životní styl našemu tělu škodí, není vůbec jednoduché se k jeho změně odhodlat a následně v ní vytrvat.

 

Spokojenost
(Foto: oficiální zdroj)

 

„Se změnou životního stylu je proto třeba začínat postupně a každý člověk to nadto bude mít jinak obtížné. Pro toho, kde se v minulosti věnoval nějakému sportu, bude samozřejmě jednodušší se k němu vrátit. Naopak pro toho, kdo se cvičení věnoval pouze v rámci tělesné výchovy ve škole, mohou být začátky těžší,“ říká český preventivní kardiolog prof. MUDr. Richard Češka, CSc.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Seznamte se: Přírodní pomocník pro hubnutí, detox i lepší trávení
Chcete být zdravá? Pohlížejte na sebe jako na celek
Pravidla Feng Šuej! Dosáhněte harmonie i u vás doma!

 

První krok: běžte po schodech


Nejhorší, co v rámci změny životního stylu lze udělat, je nastavit si nepřirozeně vysoké cíle a chtít radikálně změnit vše najednou. To totiž může tělu více ublížit, než prospět. Začínat je tedy třeba postupně a pomalu. Dejte si pro začátek párkrát v týdnu k obědu jako přílohu místo brambor třeba zeleninový salát, při cestě z práce domů vystupte z tramvaje o jednu stanici dřív a zbytek dojděte pěšky nebo místo použití eskalátorů v obchodě běžte po schodech. Časem sami uvidíte, že je to snazší a snazší. Navíc se budete cítit lépe, více v pohodě a o to jde především.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře