Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Při dietě jsou těstoviny dobrou volbou, nesmíte je ale vařit moc dlouho, jedině tak zasytí a vy nebude mít chuť se půl hodin po jejich konzumaci vrhnout na další svačinu.

Zhubněte po těstovinách, uvařte je al dente

al dente
zdroj: isifa.com al dente
aktualizováno 27.10.2014, 00:27 | 27.10.2014, 00:27 | doma.cz/mag

Při dietě jsou těstoviny dobrou volbou, nesmíte je ale vařit moc dlouho, jedině tak zasytí a vy nebude mít chuť se půl hodin po jejich konzumaci vrhnout na další svačinu.

Proč je vaření al dente důležité? V podstatě u všech potravin platí, že čím déle je vaříte, tím vyšší bude konečný glykemický index. O této hodnotě už většina dietářek slyšela. V podstatě vyjadřuje, na jak dlouho potravina zasytí. A to je velmi důležité. Když nebudete mít ještě hodinu po obědě hlad, nesníte tak snadno chlebíček, na který narazíte po cestě z práce.
 

Ideální je v tom směru zelenina. Za potraviny s nízkým glykemickým indexem se považují ty, jejichž glykemický index je nižší než 55. Kromě zeleniny sem patří některé druhy ovoce, tmavé pečivo. Nevhodné jsou naopak ty, které mají GI vyšší než 70 – bílé rohlíky, bagety, hamburgery, koblihy. Nízký glykemický index má i maso.
 

těstoviny al dente
(Foto: isifa.com)

 

Správně připravené těstoviny mají glykemický index je 45- 55, u rozvařených se to zvyšuje. Stejné je to u rýže, vařte si jí proto sami, předvařený výrobek, který znova uvaříte má vyšší GI než normální vařená rýže.
 

ČTĚTE TAKÉ 
Blesková těstovinová dieta

Jak správně připravovat těstoviny

 

Úprava surovin má vliv i u jiných příloh. Například brambory vařené ve slupce mají nejnižší glykemický index – 50, brambory vařené bez slupky 87, pečené v troubě 90. Nejhůře jsou na tom samozřejmě smažené brambory s GI 95. Kratší dobou varu snižujete nejen GI, ale zachováváte i více vitamínů v potravě.

 

Samozřejmě platí, že pokud si dáte k těstovinám smetanovou omáčku, bude úplně jedno, že jste je uvařili al denta. Raději volte zeleninu, kterou ochutíte pestem.

 

Jaké těstoviny jsou pro dietu lepší? S vajíčky nebo bez nich?
Z výživového hlediska je v podstatě jedno, jestli jíte vaječné nebo bezvaječné těstoviny. Z cholesterol, který je ve vejcích odborníci již delší dobu hlavu nelámou, protože jeho vliv byl dlouho přeceňován. Co se týče počtu kalorií, také není třeba pátrat po tom, kolik procent vajíček těstoviny obsahují.

 

Na druhou stranu je pravda, že díky vejcím jsou pak i zdrojem kvalitních živočišných bílkovin. Kalorická hodnota je v podstatě stejná.
 

Platí, ale že vaječné těstoviny jsou jemnější a lépe se vaří al dente. Kuchaři jim také dávají přednost, protože jejich chuť je jemnější. Za nejlepší pak bývají považovány těstoviny ze z tvrdozrnné pšenice neboli semolinové mouky. Díky surovinám, ze kterých jsou vyrobené, mají vyšší obsah kvalitních bílkovin, jsou chutnější a snadněji se připravují.

 

Glykemický index vybraných potravin
Zasytí na dlouho (index do 50)
Zelenina, ořech, cizrna, jogurt, mléko, fazole, čočka, chléb celozrnný, těstoviny vařené al dente, čerstvá šťáva z pomeranče, tmavá rýže

 

Zasytí středně (index 50-70)
Kukuřice, snídaňové obiloviny, brambory vařené ve slupce, banán

 

Nezasytí na dlouho (index více jak 70)
Pivo, brambory pečené v troubě, hranolky, chipsy, sladkosti, předvařená rýže, bageta)

 


 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

freddy chemik 14:21 17.02.2015
Pepo nemáš zas tak pravdu.Nemám potuchy,jaké chemické reakce probíhají,když se uvaří jen aldente,či se úplně rozvaří,ale laboratorní rozbor takových těstovin mluví za vše.Těstoviny aldente jsou opravdu méně kalorické,než ty co se rozvaří.a to cca 25%!!!
pepa 20:42 31.01.2015
kdo chce zhubnout, nemuze se na testoviny ani divat, natozpak jist, je uplne jedno jestli aldente... nebo rozvarene, testoviny jsou horsi nez chleba
. 00:26 01.11.2014
Ivánku, doporučuji ti vasektomii. Neměl bys plodit stejný dementy jako jsi ty.
Ivan 11:50 27.10.2014
Hubněte,je to důležité když jste vyžrané tak jste odporně hnusné a nedá se s váma šou-----------
Lucie 19:37 10.04.2013
Ebook o hubnutí zdarma ke stažení:

http://bit.ly/hubnutihrou