Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Chtěli byste vyrazit někam za poznáním, ale nechcete strávit hodiny na cestě? Pak se vydejte do Salzburgu, čtvrtého největšího města Rakouska, který se nachází jenom pár kilometrů za hranicemi.

Co si nesmíte nechat ujít v SALZBURGU aneb Jednodenní výlet do severního srdce Rakouska

Salzburg - 6
zdroj: Archiv autorky Salzburg - 6
aktualizováno 20.08.2017, 00:49 | 20.08.2017, 00:49 | DyA

Chtěli byste vyrazit někam za poznáním, ale nechcete strávit hodiny na cestě? Pak se vydejte do Salzburgu, čtvrtého největšího města Rakouska, který se nachází jenom pár kilometrů za hranicemi.

Salzburg je ideálním místem pro všechny turisty, kteří milují architekturu let minulých, ale zároveň tempo současného života. Samotné město můžeme rozdělit do tří částí. Na levém břehu řeky Salzach se rozkládá historické jádro plné nádherných kostelů a barokních domů. Oblast na pravém břehu se nazývá Nové město, které v sobě ukrývá například zámek Mirabell. Za třetí část města můžeme označit pevnost Hohensalzburg.


Objevujeme staré město

Pokud se do Salzburgu vydáte autem, pak pro vás máme dobrou zprávu. Celé město je protkáno parkovacími domy, a tak se vám klidně může stát, že zaparkujete jenom pár kroků od samotného centra. My jsme například využili parkovací dům v ulici Kajetanerplatz, který je opravdu dobře situovaný. Druhou dobrou zprávou určitě je, že samotné centrum je přehledné, a tak vám nehrozí, že zabloudíte. Na své procházce historickým jádrem byste rozhodně neměli vynechat návštěvu Dómu sv. Ruperta a Virgila, který byl postaven už v roce 774. Vašemu zraku jistě neunikne, že jenom pár metrů od dómu se nachází lanovka, která vás vyveze k pevnosti Hohensalzburg. Cena lanovky je 12 euro, ale můžete zvolit i pěší cestu, která je samozřejmě zadarmo. Doporučujeme vám, abyste se na vrcholu pevnosti na chvilku zastavili a vychutnali si pohled na celé město z ptačí perspektivy. Asi nebudeme daleko od pravdy, když prohlásíme, že výhled je opravdu kouzelný.

 

Salzburg - 3
(Foto: Archiv autorky)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Víkend ve Vídni: Víc než Sacher dort a vídeňská káva
TIP NA PRODLOUŽENÝ VÍKEND: Co stihnout a zažít v Amsterdamu?
Na výlet i za tradicí: Nečekejte na burčák, Morava láká na Zarážení hory

 

Salzburg - 2
(Foto: Archiv autorky)

 

Až budete mít výšin dost, pak se vypravte na další prozkoumávání města. V žádném případě nevynechejte náměstí Residenz Platz, kde se nachází arcibiskupský palác, Mozart Platz a Reinhard Platz s univerzitním kostelem Kollegienkirche. V případě, že patříte mezi shopaholiky, pak si nenechte ujít procházku po Getreidegasse. Tato výstavní ulice nabízí nespočet obchodů luxusních značek i krámků s cenami pro běžného smrtelníka. Za největší atrakci ale považujeme cechovní štíty, které v kontrastu se světovými značkami vypadají opravdu parádně. Pokud na nakupování příliš nejste, pak navštivte tuto ulici alespoň kvůli domu č. 9. Právě zde se narodil Wolfgang Amadeus Mozart.

 

Salzburg - 5
(Foto: Archiv autorky)


Přes řeku

Stačí přejít krátký most a už se nacházíte v Novém městě. Zde určitě stojí za návštěvu zámek Mirabell, který v roce 1606 nechal vystavět arcibiskup Wolf Dietrich. Krásný park a úžasný výhled na pevnost dodávají tomuto místu na atraktivitě. Až vyjdete ze zahrad Mirabellu, nezapomeňte se na zpáteční cestě zastavit u domu č. 8, kde Mozart od roku 1773 do 1787 žil. V současné době se zde nachází muzeum tohoto velkého skladatele.

 

Salzburg - 7
(Foto: Archiv autorky)


Co navštívit v okolí?

Cestou z města se stavte ještě na zámku Hellbrunn, který naleznete přibližně čtyři kilometry jižně od Salzburgu. Tento zámeček byl využíván jako letní sídlo místního arcibiskupa Marcuse Sittucuse a určitě stojí za návštěvu. Další tipy nejen na výlety najdete např. na salzburg.info, kde najdete tipy i v češtině.

 

Salzburg - 1
(Foto: Archiv autorky)

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře