Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nizozemské hlavní město patří v současné době, především díky výhodným letenkám, mezi oblíbené víkendové cíle. Na prozkoumání Amesterdamu vám totiž postačí klidně dva dny. Co byste v tomto městě rozhodně neměli vynechat?

TIP NA PRODLOUŽENÝ VÍKEND: Co stihnout a zažít v Amsterdamu?

Amsterdam
zdroj: Archiv autorky Amsterdam
aktualizováno 23.04.2017, 00:53 | 23.04.2017, 00:53 | DyA

Nizozemské hlavní město patří v současné době, především díky výhodným letenkám, mezi oblíbené víkendové cíle. Na prozkoumání Amesterdamu vám totiž postačí klidně dva dny. Co byste v tomto městě rozhodně neměli vynechat?

Amsterdam - ráj slavných malířů
V Amsterdamu naleznete hned několik galerií. Některé stojí za návštěvu, jiné můžete s klidem vynechat. Rozhodně si na svůj imaginární "must-see" list napište Van Gogh Museum. Kdo by totiž nechtěl vidět legendární olejovou malbu s názvem Váza s patnácti slunečnicemi na vlastní oči? Samozřejmě na vás v muzeu čekají i další slavné obrazy tohoto génia. Určitě se vyplatí si vstupenky zarezervovat předem a elektronicky. Nejen, že nebudete muset čekat dlouhé fronty, ale především ušetříte i nějaké to euro. Díla Rembrandta či Vermeera najdete v Rijksmuseum, ke kterému se rozhodně vydejte, i když nepatříte mezi milovníky umění. Tato neogotická budova patří mezi architektonické skvosty Amsterdamu.

 

Amsterdam
(Foto: Archiv autorky)


Čtvrť červených luceren
Neboli Red Light District vyhledává především mužská část turistů. Otázkou je, zda z této čtvrti plné neřesti, nebudou spíše zklamáni. I když neholdujete polonahým Filipínkám ve výkladních skříních, navštivte toto město ve městě. Kde jinde totiž najdete vykřičený dům, který sousedí se školkou a kostelem? Větší paradox už v Amsterdamu zřejmě neuvidíte, tak si ho pořádně užijte.

 

Věděli jste, že...
...nizozemský parlament, vláda ani královská rodina nesídlí v Amsterdamu? Tyto instituce se nacházejí v Haagu.

 


Nejen gastrovýlet
To, že v Amsterdamu narazíte na každém rohu na coffeeshop, není zřejmě velkým překvapením. Silný odér vás bude lákat dovnitř na míle daleko a je jenom na vás, zda podlehnete. Pokud je vám bližší spíše gastronomická stránka města, pak navštivte místní burgrárny. Nevíme, čím to je, ale Holanďané dobré burgery prostě umí. Doporučujeme zajít do restaurace s názvem Ter Marsch & Co, která v roce 2015 vyhrála cenu za nejlepší holandský hamburger. Speciálně po Ter Marsch Grande budete mít v bříšku jako v pokojíčku. Na sladkou tečku si zajděte do některé z místních a vyhlášených palačinkáren. Nizozemské palačinky jsou o něco tlustší než ty francouzské, ale na výborné chuti jim to rozhodně neubírá. V posledních letech vzniklo v Amsterdamu hned několik atraktivních kaváren, ve kterých najdete širokou nabídku snídaňových pochoutek a dokonalou chuť kávy. Řiďte se intuicí a navštivte podnik, který vám bude nejsympatičtější.

 

Amsterdam
(Foto: Archiv autorky)


Procházky

Také vám přijde hromadná doprava v zahraničí tak drahá? Nejlepší je, že tohle v Amsterdamu vůbec nemusíte řešit. Centrum města je maličké, a tak ho během dne dokonale prozkoumáte. Ukliďte mapu do kabelky a procházejte se, jak vás zrovna napadne. Nezapomeňte se u toho dívat vzhůru, jedině tak vám neunikne krásná nizozemská architektura. Pokud na procházky nemáte celý den, pak si můžete vypůjčit místní kolo. Město je, s četnými cyklostezky, pro cyklisty jako stvořené. Unaveným nohám určitě pomůže odpočinek v některém z amsterdamských parků. Za zmínku stojí Vondelpark, který se nachází hned za Van Gogh Museem. Tenhle anglický park je plný jezírek a lesíků, které vám vezmou dech. V podvečer si můžete dopřát i projížďku lodí po kanálech. Nejen, že dostanete kompletní výklad o historii tohoto města, ale také uvidíte Amsterdam tak trošku z jiné perspektivy. Hodina cesty nestojí tolik, a rozhodně se řadí k těm nezapomenutelným zážitkům.

 

Amsterdam
(Foto: Archiv autorky)


Tulipány!

Tulipány rozhodně patří mezi nejznámější atributy Nizozemska. Pokud se chcete podívat na všemožné druhy tohoto holandského pokladu, pak se vydejte na Flower Market. Nejen, že tam všemožně zbarvené tulipány můžete obdivovat, ale především si jejich cibulky můžete zakoupit domů. Tenhle suvenýr vaši blízcí rozhodně ocení více než třeba porcelánový pár dřeváků. Kousek od Amsterdamu se také nachází park Keukenhof (blízko města Lisse), který je přezdíván jako "Zahrada Evropy". V tomto parku je vysazeno neuvěřitelných sedm miliónů cibulovin. Pokud se vydáte do Zahrady Evropy v dubnu, pak se možná dočkáte i průvodu alegorických vozů, které jsou vyzdobeny právě těmito květinami.

 

Amsterdam
(Foto: Archiv autorky)


Nakupování

Amsterdam je rájem pro všechny milovníky nakupování. Své si zde najdou jak lidé, kteří milují drobné bleší trhy a zapadlé krámky s vintage módou, ale také shopaholici, kteří naopak dávají přednost fast-foodové módě a světoznámým značkám, které u nás nenajdeme. Za návštěvu určitě stojí třípatrový Urban Outfitters, ve kterém naleznete nejen stylové oblečení, ale i různé high-tech vychytávky. Také obchod Brandy Mellvile stojí za návštěvu. Je určen spíše mladším ženám, které mají rády minimalistickou módu z příjemných materiálů za rozumnou cenu.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jste dobrodružná povaha? Nadchne vás Keňa, země opravdového Safari
Cestovatelské hity roku 2017? Tyto země letos nesmíte vynechat
Nejúžasnější místo na světě: Růžové jezero Hillier v Austrálii bere dech!


Turistické tipy


- Pokud chcete ušetřit za ubytování, pak si najděte hotel za městem blízko vlakové zastávky. Nizozemsko má dokonale pokrytou vlakovou síť, a tak se do centra dostanete klidně i za deset minut. Jedinou nevýhodou je, že jízdenky jsou poměrně drahé. Vyplatí se, když si koupíte zpáteční jízdenku.


- Chcete si Amsterdam užít opravdu naplno? Pak se pořiďte městskou kartu I Amsterdam city card. Karta na 48 hodin stojí 67 Eur a zajistí vám například vstup zdarma do nejznámějších amsterdamských muzeí, zdarma plavbu po kanálech a městskou dopravu. Více informací naleznete zde.


- Z Prahy se do Amsterdamu létá několikrát denně, ale ceny se samozřejmě výrazně liší. Pokud si letenky pohlídáte pár měsíců dopředu, pak je můžete sehnat i za devět stovek. Do Amsterdamu můžete dojet také autobusem, nebo po vlastní ose.

1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře