Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Léto je v plném proudu a spolu s ním i vrchol vodácké sezóny. Připravili jsme proto seznam věcí, které budete na své plavbě po řece, říčce či potoku zaručeně potřebovat.

Jedete na vodu? 5 věcí, bez kterých se správný vodák neobejde

Vodáci
zdroj: Thinkstockphotos Vodáci
aktualizováno 02.08.2017, 16:30 | 02.08.2017, 16:30 | doma.cz

Léto je v plném proudu a spolu s ním i vrchol vodácké sezóny. Připravili jsme proto seznam věcí, které budete na své plavbě po řece, říčce či potoku zaručeně potřebovat.

Většina Čechů patří mezi vodáky amatéry, kteří si nehrají na žádné závodníky, ale rádi si v klidu vychutnají letní pohodu s přáteli - opalování na špičce kánoe, vzájemné a nekonečné zdravení „ahoj“, nebo večerní posezení u ohně. Ovšem, i na tyto prosté radovánky musí být vodák v plné zbroji!

 

Námořnické pruhované triko je dlouholetou vodáckou stálicí, proto si ho rozhodně nezapomeňte zabalit. Vzdáte tím hold námořnické tradici a zároveň budete in. Prvky původně mariňáckých uniforem již dobyly přehlídková mola a staly se nepostradatelnou součástí letních kolekcí módních značek, proto se nemáte na co vymluvit, seženete ho totiž raz dva!
 

Nepromokavé (a další) vychytávky na peníze, doklady a telefon jsou ve vašem batohu nezbytně nutné. Zaprvé, s mokrými penězi do hospody určitě nelezte. Zadruhé, i uprostřed peřejí nepřestáváte být občanem ČR, a coby vodák se musíte v případě vyzvání legitimovat říční policii, která dbá na pořádek na řekách. Zatřetí i nejzapřisáhlejší tramp a milovník přírody má dneska v ruksaku mobil. Takže, určitě budete potřebovat vodotěsné pouzdro a dost možná i kurz pečlivého balení.

 

 

Mezi voděodolné zázraky patří i pláštěnka, na tu také nezapomeňte, pokud nechcete riskovat varhánky po celém těle. Hodit se vám bude i šňůra, s kterou připevníte k lodi svůj nealko pitný režim. Když bude studený, bude vám víc chutnat, a nebudete na lodi dehydrovaní. Na palubu vezměte i klasickou houbu, s kterou vysajete vodu z loďky. Funguje lépe než kelímky a navíc s ní můžete vytřít i podlahu a v loďce si tak trošku poklidit.

 

NÁŠ TIP: Na lodi po řece Jizeře

Jestliže vás neláká přecpaná Vltava ani líně se ploužíví Berounka, zkuste zamířit do Libereckého kraje. Splout řeku Jizeru je krásný zážitek s kouzlenými zastávkami. V Podspálově najdeme dodnes funkční vodní elektrárnu, na Malé Skále se tyčí skalní hrad Pantheon a v Dolánkách uvidíme klasickou venkovskou architekturu v podobě Dlaskova statku. Pro cestu zpět je možné využít koloběžky a vrátit se po Greenway Jizera zpět na Malou skálu. Zde vám nejen zapůjčí veškeré vodácké vybavení, ale můžete se tu i vykoupat, otestovat populární paddleboard, zablbnout v lanovém centru nebo vyzkoušet chůzi po slack-line. 

 

Vodáci
(Foto: oficiální zdroj)


Sluneční brýle
si určitě nasaďte a vyhněte se tak podrážděným očím, které jsou vystaveny až dvojnásobnému oslnění oproti souši. Nejlépe se vám bude koukat přes brýle růžové, nejen že uvidíte svět růžově a naděláte nejvíc parády, ale budete mít oči jako ostříž. Růžová totiž působí s vodní hladinou nejkontrastněji a je proto nejvhodnější. Nezapomeňte ani na další ochránce před sluníčkem a zabalte si kvalitní opalovací krém a pokrývku hlavy!

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 rad, jak naučit dítě plavat
Nevíte, jak levně ZABAVIT DĚTI? Tady je 10 skvělých tipů!
Voda volá! Jak u ní neriskovat zdraví nebo dokonce i život?


Zaslouženou odměnu by si po náročném sjezdu řeky měl dopřát každý vodák. I malá kapka dobrého pití dokáže vždy příjemně zahřát a okořenit večerní pohodové chvíle s přáteli. Koneckonců to věděli i námořníci, kteří si na nic nehráli a ať už se plavili kamkoliv, nikdy u sebe nezapomněli mít láhev poctivého moku. Jako správný vodák či vodačka, dodržte kromě pruhovaného trička i tuto tradici a přibalte do lodi lahev rumu.
 

Náš tip: Dámy mohou zůstat dámami a přibalit si třeba jemnější ochucený rum. Seženete třeba kávový, kořeněný, hruškový, mandlový, dokonce i mangový (nový speciál od Božkova), který k létu rozhodně patří. Zkrátka zůstaňte sami sebou a sbalte si na vodu, co vám nejvíce chutná.

 

A pro děti? Klidně tentokrát přimhuřte oči a zabalte jim lahev jejich oblíbené nezdravé limonády plné cukru. Na vodě energie vydají dost a vy budete pro jednou za super hodné rodiče.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře