Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Madeira není na koupání, ale na koukání!

Kam před sezonou k moři? Madeira vás nadchne kuchyní, architekturou, výhledy i záplavou květin

Madeira - 1
zdroj: CK Neckermann Madeira - 1
aktualizováno 21.05.2017, 00:22 | 21.05.2017, 00:22 | doma.cz

Madeira není na koupání, ale na koukání!

Máte-li rádi aktivní dovolenou, pak se vypravte na exotický ostrov Madeira v Atlantském oceánu. V roce 1418 ho objevili portugalští mořeplavci, kteří si ho díky celoroční konstantní teplotě od 20 do 25 C doslova zamilovali. A zamilujete si ho i vy!

 

Madeira není pro ty, co chtějí strávit celý den pláži. Samozřejmě zde najdete řadu krásných pláží, ať už umělých písečných, anebo kamenných, ale mnohem více láká k objevování. Mimochodem k raritě patří lávová jezírka v Porto Moniz. Nicméně mnohem větší zážitek bude mít z turistiky. Ve středu ostrova se můžete vydat z Queimadas k vodopádům Caldeirao Verde podél levád, jak se říká uměle vybudovaným kanalům. Madeiřané jimi svádějí vodu z hor do teplých údolí. Bujná vegetace zde připomíná Amazonii. Cestou uvidíte orchideje, strelície, azalky a mnoho dalších exotických květin. Absolutním vyvrcholením je pak několikametrový vodopád, který bude po 7 km úzkých chodníčků a dlouhých tunelů balzámem na duši pro všechny poutníky. Protikladem této zelené části je pak východní pobřeží bez vegetace. Absolutně vyprahlá, větrná země, kdy vysoké lávové útesy obemílá divoký Atlantický oceán, vám rovněž vezme dech.

 

Madeira - 4
(Foto: CK Neckermann)


Lanovkou na Monte

 

Možná vás zarazí lanovka na pobřeží moře, na kterou jste zvyklí při lyžování na horách v Alpách. Na Madeiře jsou celkem čtyři kabinkové lanovky, přičemž nejpopulárnější je z hlavního města Funchal na horu Monte (550 m). Zpáteční jízdenka stojí pro dospělého 15 eur. Na vrcholu určitě navštivte botanickou zahradu, anebo kostel Nossa Senhora do Monte, kde je pochován poslední Habsburk císař Karel I. Jeho socha zdobí i náměstí před kostelem.


Dolů na sáňkách

 

Od kostela Nossa Senhora do Monte se svezte dolů na sáňkách babosas s proutěnými koši. Jedná se o místní atrakci. Stačí se pohodlně usadit, dva muži sáňky za lana rozjedou, potom naskočí po stranách a speciální obuví sáňky řídí a brzdí. Jede se 2 km úzkými křivolakými a hlavně strmými uličkami. Adrenalinovou atrakci vynalezl v roce 1850 pan Gordon, kterému se nechtělo chodit z domova do úřadu v údolí pěšky. Brzy přišli na chuť saním i jeho sousedé a dnes i turisté. Atrakce stojí 30 eur.

 

Madeira - 6
(Foto: CK Neckermann)

 

Lodí na Faja dos Padres

 

Z přístavu ve Funchalu se vydejte výletní lodí Malvasia Boat podél madeirského pobřeží do Faja dos Padres, které je přístupné pouze lodí nebo výtahem. Romantičtější místo na ostrově nenajdete možná právě proto, že je tak těžko přístupné. Je tady ze všech míst na ostrově nejtepleji, romantickou kamenitou pláž lemují vinice s hroznovým vínem. Místní restaurace servíruje tuňáky, chobotnicový salát a spoustu další delikates přímo na pláži. Popíjí se, jak jinak, madeirské víno. Právě sem míří také spousta rybářů a potápěčů kvůli bohatému podmořskému životu. Určitě se vyvezte i 580 m dlouhým výtahem, který je přilepený na strmém útesu. Sám o sobě vypadá famózně. Za jízdu se platí 7,50 eur.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jste aktivní rodina, která se nebojí pohybu? Vyrazte na LIPNO!
Cestovatelské hity roku 2017? Tyto země letos nesmíte vynechat
TIP NA PRODLOUŽENÝ VÍKEND: Co stihnout a zažít v Amsterdamu?


Typické áčkové domečky

 

Původní áčkové domečky, které najdete v Santaně, jsou dalším ze symbolů Madeiry. Sloužily pastevcům, kteří si je po vypasení pastviny přenesli na jiné místo. Červeno bílo modré stavení jsou teď prázdné a spíše slouží jako atrakce pro turisty. Jen majitelé musejí zhruba jednou za čtyři roky vyměnit jejich slaměnou střechu, aby dovnitř nezatékalo.

 

Madeira - 2
(Foto: CK Neckermann)


Socha Krista

 

Na útesu u Ponta de Garajau stojí socha Krista, podobná slavnému gigantu v Riu. Je z betonu a dosahuje výšky 20 m. Socha má ochraňovat rybáře. V noci je osvětlená a slouží jako maják.

 

Madeira - 3
(Foto: CK Neckermann)


Tradiční ovoce marakuja

 

Věděli jste, že existuje až 30 druhů marakuji? Tady se o tom přesvědčíte. Patří k symbolům Madeiry stejně jako všudypřítomné ještěrky. Ochutnejte ji jak čerstvou, tak v mnoha nápojích a dezertech. Cena za 1 kg je různá. Na tržištích objevíte za 5 eur, v obchodech až za 30. Nicméně chuť je pořád stejná. Mnohem sladší, než jakou znáte. Stejně tak místní banány, manga nebo citrusy jsou mnohem sladší. Výraznější chuť má i zdejší zelenina. Na trhu se vyplatí koupit si i mořské ryby a připravit si je na grilu. Nejenže jako čerstvé chutnají výrazně lépe, ale jsou dvakrát levnější než u nás.

 

Madeira - 5
(Foto: CK Neckermann)

 

Důležité informace:

 

Na Madeiru můžete vyrazit celoročně. Nejlepší období je však květen a červen, kdy kvete nejvíce exotických květin a ostrov tak má neuvěřitelné kouzlo.


Díky vlivu Golfského proudu má i moře příjemnou teplotu, v létě 22°C a v zimě 18°C.


Ostrov leží 500 km od Afriky a 1000 km od Evropy. Na délku měří 57 km a na šířku 22 km.


Nejvyšší horou je Pico Ruivo (1862 m), kam vede turistická stezka.


Více na www.madeiraislands.travel

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře