Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Vedle jiných turistických cílů je Ostrava možná lehce opomíjena. Její průmyslový ráz je ale spíše minulostí a město vás překvapí moderní atmosférou.

Ostrava Černá? Poznejte za víkend krásy třetího největšího města Česka

Dolní Vítkovice
zdroj: oficiální zdroj Dolní Vítkovice
aktualizováno 30.06.2017, 13:49 | 30.06.2017, 13:49 | / doma.cz/ostravainfo.cz

Vedle jiných turistických cílů je Ostrava možná lehce opomíjena. Její průmyslový ráz je ale spíše minulostí a město vás překvapí moderní atmosférou.

Metropole Moravskoslezského kraje je rozlohou a svým celkovým počtem obyvatel třetím největším městem České republiky. Má strategickou polohu - nachází se 10 kilometrů jižně od státní hranice s Polskem a 50 kilometrů západně od hranice se Slovenskem. Od hlavního města Prahy je vzdálena 360 km, 170 km od Brna, 90 km od polských Katovic, 310 km od Vídně. Městem protékají řeky Odra, Ostravice, Opava a Lučina.

 

Město leží v údolí mezi Beskydy a Jeseníky, v tzv. Moravské bráně. Značnou část jeho území pokrývají lesy, parky a další zeleň - na jednoho obyvatele města ji připadá 30 m². Je zde přes sto třicet významných krajinných prvků, tři přírodní rezervace a čtyři přírodní památky. Patří k nim dvě části Chráněné krajinné oblasti Poodří přímo na území města - Polanecký les a Polanecká niva. Atraktivními rezervacemi jsou také Rezavka a Turkov s lužními lesy, okolí rybníku Štěpán nebo národní přírodní památka Landek s výchozy uhelných slojí na povrch. K přírodním raritám také patří bludné balvany ze švédské žuly z dob zalednění. Největší z nich se nachází přímo uprostřed Nové huti v Ostravě Kunčicích. Unikátem je zalesněná halda Ema s vrcholem ve výšce 315 m nad mořem. Přibližně 150 let starý odval uvnitř hoří, teplota hluboko v nitru dosahuje až 1500°C.
 

Halda Ema
(Foto: oficiální zdroj)

 

Co s v létě nenechat v Ostravě ujít?


* 30.6. - 1.7. Festival v ulicích 2017
Špičkoví interpreti, desítky jamujících muzikantů v ulicích, pouliční divadla, bubeníci, tanečníci, výtvarníci, workshopy a bohatý program pro děti. Více na europe-direct.cz.
 

* 1. - 2.7. Víkend ve Světě techniky
První prázdninový víkend si přijďte užít super den ve Světě techniky. Přijďte do zdejších dílen a vyrobte si něco ze dřeva či z drátků a odneste si svou práci domů. Jsme ve Vesmíru sami? Na tuto a další otázky Vám odpoví víkendový doprovodný program v Malém Světě techniky U6 Světový den UFO. Více na www.stcostrava.cz.
 

* 19. - 22.7. Colours of Ostrava 2017
16. ročník mezinárodního multižánrového festivalu letos uvítá hvězdy jako Norah Jones, Jamiroqai, Imagine Dragons, Justice nebo Alt-J. Unikátní prostředí areálu Dolní oblast Vítkovice dodává festivalu jedinečnou atmosféru. Více na www.colours.cz.
 

Colours of Ostrava
(Foto: Facebook official)

 

* 1.7., 5.8. a 2.9. Ostrava v barvách noci
Navštivte Vyhlídkovou věž za tmy a podívejte se, jak vypadá noční Ostrava.
 

* 24.8. - 2.9. Ostravské dny 2017
Festival Ostravské dny je žánrově zaměřen na soudobou klasickou hudbu, a to povahy avantgardní, experimentální i riskantní. Také letos dorazí do Ostravy zástup významných představitelů soudobé hudby. Nejen seznam vystupujících najdete na newmusicostrava.cz.

 

Ostrava nabízí celou řadu kulturního a společenského vyžití. Místní divadla patří k nejlepším scénám v zemi, Galerie výtvarných umění Ostrava a galerie Plato jsou respektovanými institucemi s vytříbenou dramaturgií výstav a hudební kluby hostí známé i začínající hudebníky a kapely různých žánrů. Přičteme-li k tomu celou řadu festivalů, prestižních sportovních událostí i turistických atrakcí je jasné, že v Ostravě nuda nehrozí.

 

Ostravský hrad
(Foto: oficiální zdroj)


Ostrava skrývá mnoho atraktivních, uměleckých i zábavných míst. I když nemáte moc času, určitě stojí za to se s ní seznámit. Projít uličkami centra, rozhlédnout se z vyhlídkové věže, navštívit hrad, který se pomalu propadá, a pobavit se v Malém nebo velkém světě techniky, kde malí i velcí ztratí pojem o čase…


Za víkend poznáte dvě tváře Ostravy. Z ptačí perspektivy Nové radnice si prohlédněte celé město a potom se - třeba i s průvodcem - vydejte na komentovanou prohlídku centra. Opravdu to stojí za to, protože Ostrava má své příběhy… Začněte své objevování na Nové radnici. Z jejího vrchu máte celé město jako na dlani. Když se dobře podíváte, uvidíte až za polské a slovenské hranice. radnice pokračujte podél řeky Ostravice na Slezskoostravský hrad. Po půl hodině dorazíte k soutoku s Lučinou, kde se hrad nachází. Na hradě se konají zajímavé výstavy i historické rekonstrukce.

 

Noční Ostrava
(Foto: oficiální zdroj)


Vydejte se i do areálu Miniuni. Už jste viděli Eiffelovku, Big Ben a pyramidu na jednom místě? Tady uvidíte. Od hradu pokračujte cca 40 min. na haldu Emu. Uvnitř tohoto kopce se nachází zbytky strusky z dolů a teplota tam dosahuje až 1500º C. Proto na haldě rostou i rostliny subtropických oblastí.


Pak se vydejte k modernímu centru Forum Nová Karolina, kde můžete sehnat drobné suvenýry nebo obhlédnout světové trendy. Den zakončete v Moravské chalupě… nebo ještě lépe pokračujte na Stodolní – ulici plnou barů, hudby a zábavy.

 

Stodolní
(Foto: oficiální zdroj)


Z hradu můžete přes Černou louku dojít i na Masarykovo náměstí, tam stojí stará radnice s muzeem a obchodní centrum Laso. V zimě patří k tradičním událostem vánoční trhy, v létě zase náměstí osvěží vodotrysky. Projděte na Jiráskovo náměstí a potom kolem Ostravské univerzity ke katedrále Božského spasitele. Dobrých restaurací je v centru mnoho. Stodolní, která se večer rychle probouzí, nabízí i přes den příjemné posezení. Mezi oblíbené restaurace patří kavárna Elektra, Moravská chalupa nebo Comedor Mexicano.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Víkend ve Vídni: Víc než Sacher dort a vídeňská káva
Malá vesnička plná zajímavostí! Navštivte KRYŠTOFOVO ÚDOLÍ
TIP NA VÝLET: Úchvatný skalní most jen pár kilometrů za hranicemi. Vyrazte na BASTEIBRÜCKE!


Druhý den sfárejte do dolu, zjistěte, jak pracovali důlní záchranáři a jaký výcvik absolvovali. Hornické muzeum Landek park vám přiblíží život horníka a s helmou na hlavně se projdete v bývalé štole. V celém areálu se nachází zajímavé památky spojené s důlním průmyslem, v některých z nich se dokonce můžete i vyfotit. Dobře se najíte v Harendě u Barborky a potom se vydejte do Světa techniky – hravá zábava pro malé i velké. Dospělí si pak můžou dát kávu na Boltově věži, odkud je krásný výhled na ocelové srdce Ostravy. Večer se odměňte relaxem v pivních lázních a dobrou večeří v Zámku Zábřeh.

 

Landek
(Foto: oficiální zdroj)


Večer můžete strávit jako divák Národního divadla moravskoslezského, které nabízí činohru, operu, operetu, muzikál i balet. Hudební (někdy i taneční) akce organizuje Garage club nebo Klub Parník. V Klubu Atlantik a Minikině kavárna můžete navštívit zajímavé promítání nebo diskuze a výjimečný večer určitě zažijete v planetáriu při pozorování noční oblohy nebo tematických filmů pro malé i velké.


Zbyde-li vám čas, projeďte trolejbusem k ZOO. Sloni, tygři, lvi, panda červená ale také krmení zvířat, naučné akce a běžkařské trasy čekají na vás. Zábava pro děti i dospělé.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře