Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Vyhněte se velkým výdajům o Vánocích, nakupujte dárky postupně.

Ušetřete na vánočních dárcích: Známe jednoduchý návod, který vás šokuje

Zoufalá matka bez peněz
zdroj: Profimedia Zoufalá matka bez peněz
aktualizováno 12.10.2017, 16:28 | 12.10.2017, 16:28 | doma.cz

Vyhněte se velkým výdajům o Vánocích, nakupujte dárky postupně.

I když se to zdá šílené, z vánočních nákupů s velkým předstihem se pomalu stává trend. Češi se tak chtějí vyhnout dlouhým frontám a velkým jednorázovým výdajům.

 

Vánoce začínají každým rokem o něco dříve. Myslíte, že červené vánoční ozdoby a řetězy Češi pozorují již během září nebo počátku října s nevolí a údivem? Ne tak docela. Češi se chtějí vyhnout předvánočnímu běsnění v obchodních centrech a nakoupit dárky včas. Obstarat alespoň část vánočních dárků již nyní s sebou nese dvě velké výhody. Ušetříte si čas i nervy, protože se vyhnete tlačenicím před regály a dlouhým frontám u pokladen, a zároveň si výdaje rozložíte do několika měsíců, aby pak nepoložily váš rodinný rozpočet.

 

Podle mezinárodního průzkumu agentury Ipsos Češi myslí na Vánoce už začátkem září, to má dárky pohromadě každý osmý Čech. Do konce listopadu je pak plánuje mít nakoupeno celých 59 % z nás. Mezi dárky nejčastěji nakupované s předstihem patří hlavně dražší položky, jako jsou hračky, elektronika a domácí spotřebiče. To, že lidé vyrážejí do obchodů tak brzy, mají na svědomí také kampaně obchodních řetězců, které každý rok startují o něco dříve.

 

Kde nakupujeme nejčastěji?

 

Tradičním místem vánočních nákupů zůstávají kamenné obchody. Nakupuje v nich kolem 80 % lidí. Jejich náskok se ale rok od roku o něco snižuje ve prospěch e-shopů. Kouzlo online nakupování už pomalu objevují i střední a starší generace. Tuzemské e-shopy přitom u Čechů jednoznačně vedou nad těmi zahraničními. Obvyklá suma, utracená za dárky pro naše blízké, se tradičně pohybuje kolem pěti tisíc. Jak ještě minimalizovat výdaje na dárky kromě včasného nákupu?

 

Vánoční dárky
(Foto: oficiální zdroj)


Stanovte si rozpočet, který za žádnou cenu nepřekračujte

 

Podívejte se do peněženky a určete částku, kterou letos můžete utratit za vánoční dárky, aniž byste zbytečnými výdaji ohrozili osobní či rodinný rozpočet. Dopředu také zvažte, koho letos chcete obdarovat. Vezměte tužku a papír a vytvořte si seznam, na koho určitě nemůžete zapomenout – od rodiny přes kamarády až po kolegy z práce. Pro každého z nich si stanovte maximální částku s ohledem na celkovou sumu, kterou můžete letos investovat do Vánoc, a tu za žádnou cenu nepřekračujte. Pro partnera tisíc korun, pro tchyni pětistovku, pro nejlepší kamarádku dvě stovky… Jedině tak se vám podaří udržet útraty pod kontrolou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepší a nejhorší vánoční dárky pro dietáře
Omezený rozpočet na vánoční dárky? NÁVOD, jak chytře nakoupit ve slevách
Originální vánoční dárek pro kamarádku? Vyrazte pro něj do sexshopu


Nakupujte efektivně

 

Začněte hned teď naslouchat druhým a věnujte pozornost tomu, co je trápí, co potřebují, z čeho by měli radost a co plánují. Když budete pozorní, zjistíte, že vám příbuzní a přátelé nevědomky sami prozradí, po čem touží. Ušetříte tak čas strávený bezcílným bloumáním po obchodních centrech a ušetříte i finance, protože si na dárky můžete díky seznamu udělat finanční limit a porovnat ceny v kamenných prodejnách a na e-shopech. Pod náporem utrácení na poslední chvíli pak nezruinujete celý účet. Bonusem je, že s dárkem nešlápnete vedle a obdarovávanému uděláte upřímnou radost s věcí, kterou opravdu využije.


A co vy? Máte nějaký tip, jak na dárcích ušetřit?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lenka L 21:38 08.11.2017
Přesně jak píšete, já třeba rybařím, můj manžel je nadšený rybář a když se třeba podívám na: https://www.rybashop24.com/Rybarske-pruty/ tak vidim o 100% lepší ceny, než v kamenném obchodě. Prostě přesně jak píšete.
Jitka 12:54 20.10.2017
Zdravím, děkuji za článek. Také jsem zastáncem nakupování dárku předem a ne na poslední chvíli. A tím pádem stíhám hezké originální balení dárků z obyčejného balícího papíru. Inspiraci můžete čerpat například tady: http://zena-in.cz/clanek/jak-zabalit-darky-krasne-... Hezké, že? Takže mi zbývá vybrat a objednat potřebné věci a můžu se vrhnout do balení. Tady: https://www.mojeobaly.cz/folie/balici-papir-klobou... jsem našla většinu potřebného. Máte se stránkami zkušenosti? Děkuji moc.