Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Hlavní město Rakouska je ideální k víkendové návštěvě. Nejen, že zažijete neobyčejné dny v ulicích, které jsou protkány historií, ale zároveň je Vídeň takříkajíc za rohem, a tak vám cesta nezabere příliš mnoho času. Ať už ve Vídni strávíte dva dny...

Víkend ve Vídni: Víc než Sacher dort a vídeňská káva

Vídeň
zdroj: Thinkstockphotos Vídeň
aktualizováno 28.05.2017, 00:33 | 28.05.2017, 00:33 | DyA

Hlavní město Rakouska je ideální k víkendové návštěvě. Nejen, že zažijete neobyčejné dny v ulicích, které jsou protkány historií, ale zároveň je Vídeň takříkajíc za rohem, a tak vám cesta nezabere příliš mnoho času. Ať už ve Vídni strávíte dva dny, nebo třeba celý týden, můžeme vám zaručit, že vás stále bude něčím překvapovat.

Centrum města máte na dlani!
První, co byste ve Vídni měli navštívit, je samozřejmě její historické centrum. Možná se vám chvíli bude zdát, že se právě procházíte po Starém Městě pražském, které je podobně okouzlující. Nevytyčujte si žádná turistická místa a odlepte oči od mapy, protože jedině tak si vychutnáte místní architekturu. Centrum není příliš rozlehlé, a tak nám důvěřujte v tom, že na všechny památky, dříve nebo později, narazíte. Až budete stát u Dómu Svatého Štěpána, jehož jižní věž má úctyhodných 137 metrů, nezapomeňte se podívat kolem sebe. Uvidíte snoubení staré architektury s moderní. A je jenom na vás, zda se vám Haashaus, prosklená budova naproti dómu, bude zamlouvat, či nikoliv. Pulsující náměstí Stephansplatz nemusí být pro každého, větší klid naleznete v přilehlých uličkách, pro které je typická jejich romantická atmosféra.

 

 

Zabloudit můžete až do slavných nákupních uliček jako je Graben, Tuchlauben a Kohlmarkt. Na ty si dejte obzvláště pozor, krásné kabelky a luxusní botičky světoznámých značek přímo vyzývají k nákupu. Bohužel jejich cenovky již tak lichotivé nejsou. Mohlo by se stát, že by vám nezbylo už ani na Sacher. Na konci ulice Kohlmarkt vás čeká odměna v podobě výhledu na Hofburg. Tohle sídlo se vám na první pohled nemusí zdát honosné, ale nenechte se zmást. Odtud se řídilo celé dění v habsburském impériu. Zde se psaly dějiny. Hofburg také můžete znát ve spojitosti se Španělskou dvorní jezdeckou školou, která je známá svým lipicánským baletem. Úžasnou drezuru můžete vidět i na vlastní oči, ale předem vás upozorňujeme, že za lístek si dost připlatíte. Za co ale platit nemusíte, je procházka příjemným parkem, který se nachází hned za Hofburgem. Ve Volksgarten načerpáte novou energii na další toulky městem.

 


Ráj pro milovníky muzeí
Jestli je něčeho ve Vídni opravdu požehnaně, pak to jsou právě muzea. Najdete je na každém kroku a budou vás lákat na tvorbu světoznámých umělců. A tomu prostě nelze odolat. Na Picassa, Van Gogha, Matisse a Renoira zajděte do Albertiny, která se nachází jenom pár kroků od slavného Hotelu Sacher. Na interiér pyramid starověkého Egypta, sbírky Rudolfa II. a bohaté obrazové sbírky se vydejte do Kunsthistorisches Muzea, které už zvenčí vypadá opravdu majestátně. Jak by taky ne, když se v jeho blízkosti  tyčí socha Marie Terezie v nadživotní velikosti. Naproti Kunsthistorisches Muzea můžete zamířit do Naturhistorisches Muzea, které nabízí zajímavé expozice z oblasti archeologie a biologie. Pokud vás klasická muzea nudí, pak Museum Hundertwasser by mohl být váš šálek kávy. Práce architekta Friedensreicha Hundertwassera je naprosto fenomenální, a pokud se vám líbí Gaudí, pak z Hundertwasserovy tvorby budete nadšeni. Vyjmenovat všechna muzea ve Vídni by zabralo opravdu mnoho času, a tak si před návštěvou Vídně zjistěte, které zajímavé expozice jsou nyní otevřené pro veřejnost.


ČTĚTE TAKÉ:

Kam před sezonou k moři? Madeira vás nadchne kuchyní, architekturou, výhledy i záplavou květin
Jste aktivní rodina, která se nebojí pohybu? Vyrazte na LIPNO!
TIP NA PRODLOUŽENÝ VÍKEND: Co stihnout a zažít v Amsterdamu?
Jste dobrodružná povaha? Nadchne vás Keňa, země opravdového Safari


Vyjeďte si za město!
A tahle vyjížďka se vám rozhodně vyplatí. Zámek Schönbrunn si ihned zamilujete, a není se čemu divit. Marie Terezie i František Josef I. využívali Schönbrunn jako své letní sídlo. Na jeho zvelebování nešetřili, a tak si užijte procházku v rozlehlém parku za zámkem, na jehož konci se dostane až k Gloriette. Právě odtud uvidíte zámek jako na dlani a tento kouzelný pohled můžete umocnit výbornou kávou z místní kavárny. Samotnou tečkou se může stát návštěva Schönbrunnské zoologické zahrady, která je nejstarší na světě. Říkáte si, proč navštěvovat zoologickou zahradu, když jich v České republice máme nespočet? Na tohle vytahujeme jasné eso z rukávu. V schönbrunnské zoo se můžete rozněžnit nad pandami, které jsou pro svou nešikovnost opravdu roztomilé. Zatímco Schönbrunn je od samotného centra značně vzdálený, zámek Belvedere stojí necelé dva kilometry od Vídeňské opery. Příjemnou procházkou tak můžete dojít ke krásné budově a parku, z kterého se vám naskytne výhled na celé město. Podobně jako Schönbrunn i Belvedere sloužil jako letní sídlo, a to panovníkovi Evženu Savojskému, který si to tu zamiloval. Jak by taky ne, když zámek zdobí park, který připomíná Versailles.

 


Kam na jídlo?

Vídeň na každém kroku dokazuje, že je kosmopolitním městem, které vám nabídne kvalitní asijskou kuchyni, ale třeba i italské pochoutky či gastronomické trendy ze skandinávských zemí. Zastáváme ale názor, že ve Vídni nesmíte vynechat restauraci Figlmüller, kterou v roce 1905 otevřel Johann Figlmüller. Garantujeme vám, že o tamním telecím řízku se vám bude zdát ještě měsíc po návratu domů. A sladká tečka? Kde jinde než v Hotelu Sacher! Víme, zní to jako klišé, ale opravdu toto místo při svém putování Vídní nesmíte vynechat. Po jeho snědení pochopíte, že pravý Sacher je opravdu jenom jeden. Naopak pokud chcete zažít něco netradičního, pak se vydejte na místní trhy. Stačí se proplést malebnýma uličkami a jistě narazíte alespoň na jeden vyhlášený trh. Smlsnout si můžete na čerstvých specialitách, jako jsou plněné obří datle, cukety a další delikatesy.

 

Co dalšího během svého putování nesmíte vynechat?
- Vídeňskou operu
- Radnici 
- Vídeňský parlament
- Burgtheater
- Karlskirche

 


Turistické tipy

- Do Vídně se můžete dostat hned několika způsoby. Cesta po vlastní ose vám dává možnost svobodného rozhodování, navíc je centrum města doslova poseto parkovišti, a tak není žádný problém zaparkovat auto pod Vídeňskou operou a projít si všechny důležité památky bez potřeby hromadné dopravy. Do Vídně se ale samozřejmě můžete za slušnou cenu dostat i vlakem (u Českých drah vás včasná jízdenka vyjde zhruba na 500 Kč) nebo třeba autobusem (autobusy Eurolines se do Vídně dostanete od 190 Kč).
- Za zmínku také stojí Vienna City Card, kterou zakoupíte buď na 24, 48, nebo 72 hodin a poskytne vám nespočet výhod a slev. Například čtyřiadvacetihodinová karta stojí 13.90 eur a máte v ní zdarma hromadnou dopravu a dalších 210 výhod.

1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře