Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Stejně jako lidé, i zvířata mají své rituály. Pokusili jsme se vybrat ty nejzajímavější z nich.

Zajimavé zvířecí rituály lásky: Je libo ptačí moonwolk nebo ukousnutá hlava?

GALERIE: Zvířátka cvičí jógu - 31
zdroj: Instagram GALERIE: Zvířátka cvičí jógu - 31
aktualizováno 17.08.2017, 00:46 | 17.08.2017, 00:46 | doma.cz / sim

Stejně jako lidé, i zvířata mají své rituály. Pokusili jsme se vybrat ty nejzajímavější z nich.

MOONWALK PIPULEK

 

Opravdu zajímavě vypadají námluvy u samců pipulek kadeřavokřídlých. Když má sameček zájem o samičku, předvádí zajímavé taneční kreace, kterým dokonce odborníci říkají Moonwalk. Nám možná připadá komický, ale na samičky evidentně zabírá.

 

 

PTAČÍ ZLATOKOPKY

 

Aby sameček lemčíka získal srdce samičky, musí ukázat, co všechno má. Sameček tedy v době námluv sbírá všelijaké cetky a drobné předměty, jako jsou různé drátky, ulity, plastové uzávěry apod. a shromažďuje je u svého hnízda. Kdo má víc, vyhrává.

 

 

JEPIČÍ TANCE

 

Jepice jsou známé tím, že žijí krátce. I za tu chvíli ale stihnou krásný rituál. Poté, co se během několika minut stane z larvy dospělý jedinec s křídly dlouhými pět centimetrů, se v mračnu vznesou nad rybník. A tehdy nastane ten pravý rej. Jepice začnou tančit takzvaný hromadný svatební tanec a během chvíle se pak začnou navzájem pářit. Na delší romantiku není čas, na konci dne totiž umírají.

 

PÁVI SÁZÍ NA ELEGANCI

 

Když má páv zájem o “pávici“, jednoduše ji chce ohromit svou krásou. Ta tkví v jejich ocasech. Roztáhnou ocasní pera do vějíře a tím předvede až 200 modrozelených skvrn. Vyhrává ten, kdo má největší ocas. A proč to tak je? Právě velikost ocasu samičce ukáže, jaký nápadník je schopen přežít fyzickou zátěž.

 

 

 ŠTĚDŘÍ TUČŇÁCI

 

Tučňáci jsou opravdu dojemní. Možná jste už slyšeli, že sameček tučňáka se snaží potěšit samičku tím, že ji přinese nějaký dárek, jako je například kamínek nebo trs trávy. Nejde ale o gesto namlouvání si samičky! Tučňáci tento projev berou jako důkaz toho, že by chtěl utužit vztah a ukázat, že bude jednou dobrým otcem. Tučňáci jsou totiž velmi silnými rodiči a pro své potomky dělají maximum a velmi těžce nesou jejich případnou ztrátu.

 

tučnák
(Foto: Instagram)

 

ČISTOTNÍ TUČNÁCI

 

Nejenom, že jsou tedy tučňáci citlivými tvory, mezi jejich pěkné rituály patří i vzájemná péče o peří. Vzájemné očištění se po páření patří k nezbytné součásti namlouvacího rituálu a opět to utužuje jejich vzájemné pouto.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zábava v pražské zoo: Lemuři obědvali před kamerami TN.CZ!

Klokan na útěku! Naposledy hopkal u krematoria v Jihlavě

Tragédie v zoo: Hroch Karl se sžíval se samicemi. Zabily ho!

 

UŽÍT SI A SEŽRAT

 

Asi nejdrsnější rituál provozují kudlanky. Samice totiž sežerou samečka ihned po pohlavním styku a mnohdy i rovnou při něm. Samička ukousne samečkovi hlavu a poté ho pomalu požírá dál, zatímco jeho tělo ještě stále kopuluje. Logicky se to pánům  moc nelíbí a snaží se o to, aby k jejich sežrání nedošlo. Proto vymysleli jakýsi tanec, který během páření provozují – snaží se být neustále v pohybu. Že by se jim to ale nějak zvlášť dařilo, se říct nedá. 63 procent stravy samiček kudlanek totiž tvoří samci kudlanek.

 

 

ŠIMPANZÍ POHŘEB

 

Vědci z univerzity ve skotském St. Andrews pozorovali šimpanze v době, kdy jeden z nich zemřel. Samice, která se o mladého šimpanze starala, když ještě žil, mu začala po jeho smrti čistit stéblem trávy zuby. Neodlákalo ji ani volání ostatních šimpanzů k jídlu. Podle vědců by mohlo jít o určitý rituál, který se podobá lidskému. Sociální pouto mezi šimpanzi se nezruší ani smrtí jednoho z nich.

 

Znáte nějaký další zajímavý zvířecí rituál?

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře