Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

O klíšťatech se tvrdí tolik mýtů, že to dokonce může poškodit vaše zdraví. To, že se nemá před vyndáním zakapávat ani mazat už většina lidí ví, jiné pověry se ale v myslích lidí drží jako nebezpečný parazit kůže! Poradíme vám, jak se už nikdy nepl...

10 mýtů o klíšťatech. Opravdu skáčou ze stromů a odpuzuje je pivo?

kliste_trava
zdroj: Thinkstockphotos kliste_trava
aktualizováno 15.06.2013, 10:50 | 15.06.2013, 10:38 | doma.cz/mag

O klíšťatech se tvrdí tolik mýtů, že to dokonce může poškodit vaše zdraví. To, že se nemá před vyndáním zakapávat ani mazat už většina lidí ví, jiné pověry se ale v myslích lidí drží jako nebezpečný parazit kůže! Poradíme vám, jak se už nikdy neplést!

1. Klíště musíte zakapat olejem
Ne, to je nebezpečná lež! Pokud klíště pokapete olejem nebo namažete krémem, udusíte ho. Ono se však nepustí, naopak vyvrhne do rány obsah svého trávicího ústrojí, čímž zvýšíte jen riziko možné nákazy. Parazita tedy v žádném případě ničím nenatírejte. K jeho vyjmutí pak není třeba ani otáčivý pohyb proti či po směru hodinových ručiček. Klíště nemá ve svých kusadlech žádný závit, proto se má odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštěmi kývavým pohybem (vyviklat). Po odstranění je nutné místo pečlivě vydezinfikovat.

 


2. Klíště se přisaje jen v lese
Ne! Nejvíce klíšťat se vyskytuje na loukách na okrajích lesa, navíc jich je neméně ve velkých městských parcích či na zahradách s vysokou trávou.

 

3. Když klíště hned vyndám, nestihne mě nakazit
Ne tak docela. Ale rozhodně se tím riziko nákazy snižuje, přinejmenším u boreliózy, protože aby vás klíště nakazilo, musí být přisáté poměrně dlouho.

 

 

4. Klíšťata mohou na člověka skočit ze stromu
To není pravda. Klíšťata neskáčou, ani nikam vysoko nevylézají, žijí na zemi nejvýše do 60 cm. Nehrozí tedy, že by například klíště ze stromu skočilo na dítě v kočárku. Pokud jste si našli klíště například v podpaží či v třísle, vylezlo tam po vaší kůži, má totiž rádo vlhko a teplo. Malé dítě může mít klíště proto, že na něj přelezlo z domácího zvířete, na něž se nepřisálo.

 

5. Klíšťata žijí ve vlku a u řek
To je pravda. Ale bohužel se poslední roky zejména kvůli mírným zimám rozšířila i do vyšších výšek. A tak není neobvyklé, že si člověk přinese klíště i z výletu do výšky tisíc metrů nad mořem.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku

Co se stane, když spolknete žvýkačku? Opravdu vám ucpe trávící systém?

Deset věcí, které byste měly udělat, když se vám nedaří otěhotnět

 

6. Encefalitidou se lze nakazit ze syrového mléka
Ano, ale není to moc časté. Rizikové je v tomto ohledu zejména ovčí mléko, ale nákaza by byla možná i z mléka nakažených krav. Proto je lepší používat mléko pasterizované.


 

7. Nejvíce klíšťat se vyskytuje uprostřed léta
Klíšťata nemají ráda teplo, ale především vlhko. Při extrémně vysokých teplotách jim vlhkost chybí, a tak se schovávají pod zem. Největší výskyt je proto na jaře – od března do června, a potom na podzim – od září do zimy, dokud nepřijdou mrazy.

 

8. Nemám sladkou krev, klíšťata na mě nepůjdou
Je pravda, že klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí. Říká se, že pot mění složení po požití vitamínu B, piva a česneku a jeho pach pak klíště odpuzuje, ale žádné výzkumy nepotvrdily tuto souvislost. Odpuzuje je pach repelentů, ale jelikož časem vyprchají, ochrana není trvalá.

 

9. Klíště se při vyndávání nesmí přetrhnout
Nákaza infikovaným klíštětem probíhá okamžitě, jakmile klíště začne sát krev, protože zároveň vypouští do našeho organismu své sliny s infekcí. V samotných kusadlech nákaza není. Přetrhnete-li při vyndávání klíště, vaše tělo si s kusadly poradí podobně jako s třískou.

 

10. Jakmile se nakazím, je nutné nasadit antibiotika
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění a na viry antibiotika nepůsobí. Na virové onemocnění neexistuje léčba, léčí se pak pouze příznaky nemoci. Borelióza se sice antibiotiky léčí, ale jejich preventivní podání by vám mohlo uškodit.

 

Jak správně vyndat klíště

Fáze jedna: příprava
Připravte si pinzetu, klíště do ní opatrně sevřete a vytáhněte, není třeba s ním točit.

Fáze dvě: viklání
Pokud klíště nejde vyndat hned, viklejte s ním do stran. Nikdy se ho nesnažte odstranit tím, že ho zadusíte olejem nebo dezinfekcí.

Fáze tři: dezinfekce
Když klíště přetrhnete, nic se neděje, tělo si s tím poradí. V každém případě nakonec ránu vydezinfikujte.

Fáze čtyři: likvidace
Klíště dejte do papírového ubrousku a spalte nebo ho spláchněte do toalety.

 

 

 

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

marsi 22:12 04.12.2014
Dobrý den, článek byl zajímavý ovšem některé mýty neměli své odpovědi. Možná se mi to jen zdálo, ale nepochopila jsem, zda-li tedy mají klíšťata ráda sladkou krev nebo ne. A také jsem našla protiřečení. V bodě 4 píšete, že klíště má rádo vlhko a teplo a později v bodě 5 to vyvracíte tím, že píšete, že klíště nemá rádo teplo :D tak by mě zajímalo, jak to tedy je. Děkuji